Polski Związek
Towarzystw Wioślarskich
Sponsor Generalny
Partner
Partner medialny
Filippi
Partner Techniczny
MarlinX
Partner Techniczny
MarlinX
Partner Medyczny
COS
Partner
100 lat PZTW Facebook Twitter Instagram Youtube
100 lat PZTW

1978 Nowak Tomasiak Kubiak

W kolejnej części "Medalowe polskie wiosła na mistrzostwach świata" czas na 1978 rok i Karapiro w Nowej Zelandii, gdzie brązowy medal wywalczyła dwójka ze sternikiem - Grzegorz Nowak, Adam Tomasiak i Ryszard Kubiak (sternik).

>>>SREBRO STADNIUKA, STELLAKA I KUBIAKA<<<

To były czwarte mistrzostwa świata dla kobiet i siódme dla mężczyzn. Co ciekawe, w 1978 roku jedyny raz w historii osobno odbył się światowy czempionat w wadze otwartej i osobno w wadze lekkiej. Mistrzostwa w wadze lekkiej miały miejsce w Kopenhadze w sierpniu. Z kolei mistrzostwa świata w Nowej Zelandii, na jeziorze Karapiro, rozpoczęły się 30 października i trwały do 5 listopada.

Jezioro Karapiro powstało w 1947 roku w ramach projektu hydroelektrycznego na rzece Waikato. Wkrótce zostało uznane za najlepsze miejsce do wiosłowania w Nowej Zelandii i odbyły się tam Igrzyska Imperium Brytyjskiego w 1950 roku.

FISA była pełna uznania dla Nowej Zelandii, która zdobywała medale w wioślarstwie na igrzyskach olimpijskich w 1968 i 1972 roku. W związku z tym w 1976 roku przyznano jej organizację mistrzostw świata. Komitet organizacyjny nie zatrudniał żadnych osób, a w organizację imprezy zaangażowali się wolontariusze. Catering dla zawodników został wykonany przez Armię Nowej Zelandii. Mimo niskich nakładów finansowych, mistrzostwa okazały się olbrzymim sukcesem. Szacuje się, że w ciągu pięciu dni zmagania wioślarzy oglądało 100 tysięcy widzów. Ówczesny prezydent FISA Thomas Keller mówił, że to "największe regaty jakie ma w pamięci", natomiast Dickie Burnell, były wioślarz, który pracował w Karapiro jako korespondent "The Times", nazwał to wydarzenie "największym show na wodzie".

1978 teara.govt.nzTor w Karapiro w 1978 roku (fot. teara.govt.nz)

W regatach wzięło udział około 140 osad wioślarskich z 28 krajów. Była to największa impreza sportowa jaką Nowa Zelandia zorganizowała do tamtego czasu. Przyniosła ona zysk w wysokości 155 tysięcy dolarów nowozelandzkich, które zostały przekazane na rozwój wioślarstwa w tym kraju.

Polskę reprezentowały tylko dwie osady, bowiem podróż do Nowej Zelandii była bardzo kosztowna i skomplikowana logistycznie w tamtych czasach. Oprócz dwójki ze sternikiem, udział w zawodach wzięła skifistka Janina Klucznik, która wystąpiła w finale B i ostatecznie została sklasyfikowana na ósmym miejscu.

"To był jeden z najpiękniejszych wyjazdów w mojej karierze. Tak daleko i na tak długo. Byliśmy pod ogromnym wrażeniem tego wszystkiego" - wspomina Grzegorz Nowak. "Całą podróż wspaniale zorganizował nam ówczesny kierownik wyszkolenia Teodor Kocerka. Niczego nam nie brakowało. Uszyto nam nawet garnitury w Pile i jako reprezentacja, choć skromna, prezentowaliśmy się godnie" - dodaje.

Do Nowej Zelandii nie mógł polecieć Ryszard Stadniuk, który trzy lata wcześniej z Grzegorzem Stellakiem i Ryszardem Kubiakiem zdobył srebrny medal MŚ w Nottingham, ponieważ został powołany do wojska. Otworzyła się więc szansa dla Grzegorza Nowaka i Adama Tomasiaka, którzy ją wykorzystali.

1978 Nowak Tomasiak Kubiak 2

Nasi reprezentanci od początku prezentowali się bardzo dobrze i pewnie awansowali do finału. W nim zajęli trzecie miejsce, uznając wyższość tylko złotych Niemców Wschodnich (Juergena Pfeiffera, Gerta Uebelera i Olafa Beyera) oraz srebrnych Czechosłowaków (Karela Mejty, Karela Neffe i Jiriego Ptaka). "Czytałem ostatni tekst o medalu Stadniuka, Stellaka i Kubiaka i Rysiek powiedział, że wyszedł ich brak doświadczenia. Patrząc na to z perspektywy czasu myślę, że z nami było podobnie, bo przez pierwsze 1200 metrów prowadziliśmy. Później Niemcy i Czechosłowacy przyspieszyli, myśmy może się trochę spóźnili. Mieliśmy wtedy po 24-25 lat i może brak rutyny zdecydował, że nie byliśmy wyżej. Ale bardzo cieszę się z tego medalu" - kończy Grzegorz Nowak.

Ostatecznie dwie nasze medalowe dwójki ze sternikiem, w nietypowych okolicznościach, bo przed startem igrzysk olimpijskich w Moskwie, stworzyły czwórkę ze sternikiem, która w 1980 roku sięgnęła po brązowy medal olimpijski. Więcej o tym pisaliśmy TU.

***

Grzegorz Nowak (ur. 1 listopada 1954 w Luboniu) - zawodnik TW Polonii Poznań. Wielokrotny mistrz Polski w dwójce ze sternikiem. Największe sukcesy odnosił w parze z Adamem Tomasiakiem. Razem zdobyli brąz mistrzostw świata w 1978 w dwójce ze sternikiem Ryszardem Kubiakiem. Cała trójka znalazła się w "brązowej" osadzie igrzysk olimpijskich w Moskwie (1980).

Adam Tomasiak (ur. 15 lutego 1953 w Biesalu) - zawodnik Warmii Olsztyn (1969-1972), Zawiszy Bydgoszcz (1972-1977) oraz TW Polonii Poznań. Wielokrotny mistrz Polski w różnych osadach. Największe sukcesy odnosił w parze z Grzegorzem Nowakiem. Razem zdobyli brąz mistrzostw świata w 1978 w dwójce ze sternikiem Ryszardem Kubiakiem. Cała trójka znalazła się w "brązowej" osadzie igrzysk olimpijskich w Moskwie (1980).

Ryszard Kubiak (ur. 22 marca 1950 w Bydgoszczy) - zawodnik KKW i Zawiszy Bydgoszcz. Jako sternik brał udział w trzech igrzyskach olimpijskich (Monachium 1972, Montreal 1976, Moskwa 1980). Dwa razy stawał na podium mistrzostw świata jako sternik dwójki, zdobywając srebro w 1975 (płynęli także Ryszard Stadniuk i Grzegorz Stellak) oraz brąz w 1978 (Grzegorz Nowak i Adam Tomasiak). W Moskwie cała piątka znalazła się w składzie "brązowej" osady.

Zobacz także

Pogodnych Świąt Wielkanocnych
29 mar 2024
Polski Związek Towarzystw Wioślarskich życzy zdrowych, spokojnych i pogodnych Świąt Wielkanocnych. ...

Komunikat: wpisowe do regat centralnych
27 mar 2024
Polski Związek Towarzystw Wioślarskich informuje, że w związku ze stałym problemem z rozliczeniem wpłat za udział w zawodach, w rozpoczynającym się sezonie wioślarskim zmianie ulegają zasady opłaty wpisowego do zawodów centralnych. Zgod...

169. The Gemini Boat Race już 30 marca 2024
26 mar 2024
W sobotę 30 marca 2024 odbędzie się legendarny The Boat Race, czyli wyścig ósemek pomiędzy dwiema prestiżowymi uczelniami - Cambridge i Oxfordem. Będzie to 169. wyścig mężczyzn i 78. kobiet. Przed rokiem zawodnicy Cambridge wrócili na zw...

 

Nadchodzące zawody
(kalendarz)

12-14.04I Puchar Świata
Varese (Włochy)
13-14.04Centralne Regaty Otwarcia Sezonu Seniorów i Juniorów
Poznań
25-28.04Europejskie Regaty Kwalifikacyjne do Igrzysk Olimpijskich
Szeged (Węgry)

12-14.04
I Puchar Świata
Varese (Włochy)
13-14.04
Centralne Regaty Otwarcia Sezonu Seniorów i Juniorów
Poznań
25-28.04
Europejskie Regaty Kwalifikacyjne do Igrzysk Olimpijskich
Szeged (Węgry)

Zobacz wszystkie zawody