Polski Związek
Towarzystw Wioślarskich
Sponsor Generalny
Patronat Prezydenta RP
Partner medialny
Partner
Ministerstwo Sportu MarlinX
Partner
100 lat PZTW Facebook Twitter Instagram Youtube
100 lat PZTW

1975 M2

Zapraszamy na kolejną część cyklu "Medalowe polskie wiosła na mistrzostwach świata". Czas na nasz trzeci medal i regaty w Nottingham, gdzie srebro wywalczyła dwójka ze sternikiem – Ryszard Stadniuk, Grzegorz Stellak i Ryszard Kubiak (sternik). 

>>>BRĄZ BRACI ŚLUSARSKICH (1974)<<<

Zawody w Nottingham były piątymi mistrzostwami świata dla mężczyzn i drugimi dla kobiet. W zasadzie odbyły się pod Nottingham - w Holme Pierrepont Country Park, siedzibie Narodowego Centrum Sportów Wodnych nad rzeką Trent. Ośrodek jest też siedzibą Brytyjskiego Związku Kajakowego.

Mistrzostwa w 1975 roku dla kobiet miały miejsce w dniach 21-24 sierpnia, a dla mężczyzn w dniach 26-30 sierpnia. W sumie wystartowało osiem polskich osad - po cztery żeńskie i męskie. Dwie nasze załogi kobiece wystąpiły w finale. Ewa Ambroziak zajęła szóste miejsce na jedynce, a Anna Karbowiak i Małgorzata Kawalska z dwójki bez sterniczki uplasowały się na piątej pozycji. Czwórka podwójna zajęła dziewiąte, a ósemka - ósme miejsce.

Wśród mężczyzn też mieliśmy dwie osady w finałach. Poza dwójką ze sternikiem, była to dwójka bez sternika. Jerzy Broniec i Alfons Ślusarski, czyli nasi srebrni medaliści z 1970 roku z St. Catharines, byli piąci w finale A. Czwórka podwójna zajęła jedenaste, a ósemka - dziesiąte miejsce.

Holme Pierrepont Country ParkHolme Pierrepont Country Park (fot. wikipedia)

Wsiedli do jednej łódki przez przypadek

Grzegorz Stellak i Ryszard Stadniuk zaczęli pływać razem dopiero od 1975 roku i stało się to tylko dlatego, że ten pierwszy pokłócił się ze swoim dotychczasowym partnerem. "Pojechaliśmy na pierwszy trening i od razu było widać, że jest rewelacyjnie. Była chemia, moc, jeździliśmy bardzo szybko" - wspominał Ryszard Stadniuk w grudniowej rozmowie z cyklu "Prezesi PZTW".

Świetne wyniki przyszły niemal od razu. Nasza dwójka ze sternikiem zdobyła międzynarodowe mistrzostwa: najpierw Francji, a później Niemiec. "Pokonaliśmy m.in. braci Svojanovskich i zrobiliśmy w dwójce ze sternikiem lepszy czas niż dwójka bez sternika" - wspominał te pierwsze regaty obecny prezes PZTW.

Na mistrzostwa świata jechali w roli kandydatów do medalu. Do finału dostali się bez większych przeszkód. W nim musieli jednak uznać wyższość Niemców Wschodnich - Joerga Lucke, Wolfganga Gunkela i Bernda Fritscha. "Myślę, że gdybyśmy mieli trochę więcej rutyny, to zostalibyśmy mistrzami świata. W finale bardzo ładnie prowadziliśmy bieg, dobrze nam się płynęło, ale nierówno zaczęliśmy finiszować i zajęliśmy drugie miejsce" - przypominał sobie Stadniuk.

Między drugą a czwartą osadą była niespełna sekunda różnicy. Brąz wywalczyli Niemcy Zachodni Thomas Hitzbleck, Klaus Jaeger i Holger Hocke, a tuż za podium znaleźli się reprezentanci Związku Radzieckiego Dimitrij Bieczowniew, Jurij Szurkałow i Aleksandr Petrow.

Dwójka ze sternikiem z Niemieckiej Republiki Demokratycznej niedługo później została rozwiązana i wydawało się, że Polacy będą faworytami do złota na igrzyskach w Montrealu. Niestety po powrocie z Nottingham Grzegorz Stellak zachorował na żółtaczkę. "W czasie jego rekonwalescencji pływałem z Bogdanem Łopatą, ale uparłem się, żeby jechać na te igrzyska z Grzegorzem. Zaczął treningi w marcu, początkowo był bardzo słaby, ale w szybkim czasie doszliśmy do niezłej formy" - wyjaśnia Stadniuk.

Ostatecznie dwójka ze sternikiem pojechała do Montrealu w takim samym składzie jak na mistrzostwa w Wielkiej Brytanii, ale wyszedł brak pełnego przygotowania. Stellak, Stadniuk i Kubiak awansowali nawet do finału, ale zajęli w nim szóste miejsce.

***

Ryszard Tadeusz Stadniuk (ur. 27 października 1951 w Szczecinie) - zawodnik Czarnych Szczecin. Olimpijczyk z Montrealu (1976), brązowy medalista igrzysk olimpijskich w Moskwie (1980) w czwórce ze sternikiem. Wicemistrz świata w dwójce ze sternikiem z Nottingham (1975). Wielokrotny medalista mistrzostw Polski w różnych osadach. Od 1996 roku prezes Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich, a od 2008 przewodniczący Europejskiej Rady Wioślarskiej.

Grzegorz Józef Stellak (ur. 11 marca 1951 w Płocku) - zawodnik Zawiszy Bydgoszcz i PTW "Budowlani". Brał udział w trzech igrzyskach olimpijskich. W 1972 w ósemce i w 1976 w dwójce ze sternikiem zajmował szóste miejsce. Największe sukcesy odnosił w parze z Ryszardem Stadniukiem. Razem zdobyli srebrny medal na mistrzostwach świata w 1975 w dwójce ze sternikiem (funkcję tę pełnił Ryszard Kubiak). Cała trójka znalazła się w czwórce ze sternikiem, która w 1980 wywalczyła brązowy medal. Po zakończeniu kariery sportowej był m.in. trenerem, a w latach 2004–2012 prezesem Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego.

Ryszard Kubiak (ur. 22 marca 1950 w Bydgoszczy) - zawodnik KKW i Zawiszy Bydgoszcz. Jako sternik brał udział w trzech igrzyskach olimpijskich (Monachium 1972, Montreal 1976, Moskwa 1980). Dwa razy stawał na podium mistrzostw świata jako sternik dwójki, zdobywając srebro w 1975 (płynęli także Ryszard Stadniuk i Grzegorz Stellak) oraz brąz w 1978 (Grzegorz Nowak i Adam Tomasiak). W Moskwie cała piątka znalazła się w składzie "brązowej" osady.

Zobacz także

Terminy mistrzostw Europy i europejskich kwalifikacji IO w Varese potwierdzone
25 sty 2021
Europejskie Kwalifikacje do Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich (5-7 kwietnia 2021) oraz Mistrzostwa Europy (9-11 kwietnia) w Varese we Włoszech odbędą się zgodnie z planem - poinformowała Międzynarodowa Federacja Wioślarska (FISA) Oraz Eu...

Powołania na zgrupowanie młodzieżowej kadry mężczyzn w Zakopanem
22 sty 2021
30 stycznia młodzieżowa reprezentacja mężczyzn rozpocznie zgrupowanie w COS OPO Zakopane. Potrwa ono do 14 lutego. Dla młodzieżowej kadry mężczyzn to pierwsze zgrupowanie w tym roku. Warunkiem koniecznym do wzięcia udziału w przygotowaniac...

Mistrzostwa Polski na ergometrze wioślarskim [regulamin]
19 sty 2021
30 stycznia 2021 roku w Klubie Sportowym CityZen w Poznaniu odbędą się mistrzostwa Polski na ergometrze wioślarskim. Prosimy dokładnie zapoznać się z regulaminem zawodów. Zgłoszenia do regat odbywają się za pośrednictwem strony www.wiosl...

 

Nadchodzące zawody
(kalendarz)

30.01Mistrzostwa Polski na ergometrze wioślarskim
Poznań
9-11.04Mistrzostwa Europy Seniorów
Varese (Włochy)
17.04Centralne Wiosenne Regaty Długodystansowe
Warszawa

30.01
Mistrzostwa Polski na ergometrze wioślarskim
Poznań
9-11.04
Mistrzostwa Europy Seniorów
Varese (Włochy)
17.04
Centralne Wiosenne Regaty Długodystansowe
Warszawa

Zobacz wszystkie zawody