"...Wioślarstwo jest sportem polegającym na wprowadzeniu w ruch łodzi pływającej po wodzie, przy użyciu siły mięśni wioślarza, używającego wioseł jako dźwigni prostej. Wioślarz siedzi plecami do zasadniczego kierunku ruchu łodzi. W łodzi wioślarskiej wszystkie części nośne, w tym również osie elementów ruchomych, muszą być trwale przymocowane do kadłuba łodzi, z wyjątkiem wózka, który porusza się po szynach wzdłuż osi podłużnej łodzi..." Łodzie poruszane są przy pomocy wioseł opartych w obrotowych dulkach znajdujących się na odsadniach przymocowanych do burt łodzi. Sternik w osadach ze sternikiem, w przeciwieństwie do wioślarzy, zwrócony jest twarzą w kierunku płynięcia łodzi, leżąc w części dziobowej lub siedząc z tyłu.
Obecnie regaty wioślarskie rozgrywane są na spełniających określone normy akwenach wodnych, na wytyczonych bojami torach o długości 2 km. Tory dla poszczególnych łodzi są proste i mają szerokość 12.5 do 15.0 m. W jednym biegu wioślarskim udział bierze 6 osad. Największe światowe zawody wioślarskie przeprowadzane są wg. systemu eliminacji Międzynarodowej Federacji Wioślarskiej - FISA, polegającym na rozgrywaniu w zależności od ilości zgłoszonych do danej konkurencji osad - przedbiegów, międzybiegów /repasaży/, ćwierćfinałów, półfinałów i finałów podczas, których ustalana jest kolejność dla wszystkich startujących. W mniej prestiżowych regatach i przy małej ilości osad kwalifikacja do finału odbywa się na podstawie samych przedbiegów. Pucharowy system wyłaniania osady zwycięskiej stosowany jest w wioślarstwie niezmiernie rzadko m.in. w trakcie corocznych królewskich regat w Henley rozgrywanych na Tamizie. Igrzyska Olimpijskie od 2020 roku rozgrywane będą w 7 konkurencjach kobiecych oraz 7 męskich.
W corocznie rozgrywanych mistrzostwach świata i Europy rywalizacja odbywa się osobno dla kategorii wiekowych: juniorskiej do 18 roku życia, młodzieżowej 19 - 22 lata oraz seniorskiej. W wioślarstwie nie prowadzi się rankingu oficjalnych rekordów, a jedynie rejestruje się najlepsze rezultaty w poszczególnych grupach wiekowych uzyskanych na oficjalnych regatach FISA /Mistrzostwach Świata i Pucharach Świata/. W dotychczasowej historii z polskich osad najlepsze światowe rezultaty w swoich konkurencjach miała w latach 1997 – 2002 dwójka podwójna wagi lekkiej /Robert Sycz – Tomasz Kucharski/ - 6:14.57 i w latach 2006 – 2008 czwórka podwójna mężczyzn /Adam Korol - Michał Jeliński - Marek Kolbowicz - Konrad Wasielewski/ - 5:37.31.
Konkurencje wioślarskie:
Konkurencje wioślarskie znajdujące się w programie olimpijskim od Igrzysk 2020 roku:
Zobacz także
12.10 | Sprinty Wioślarskie KW04 Cup Poznań |
19-20.10 | Centralne Kontrolne Regaty Jesienne Poznań |
15-16.11 | Otwarte Mistrzostwa Województwa Wielkopolskiego Otwarte Mistrzostwa Szkół Miasta Kalisza Kalisz |