Polski Związek
Towarzystw Wioślarskich
Sponsor Generalny
Partner
Partner medialny
Filippi
Partner Techniczny
MarlinX
Partner Techniczny
MarlinX
Partner Medyczny
COS
Partner
100 lat PZTW Facebook Twitter Instagram Youtube
100 lat PZTW

kw glowne

2018 rok był dla niej pod wieloma względami przełomowy. Katarzyna Wełna wróciła do wiosłowania po wielu perypetiach zdrowotnych. Postanowiła spróbować sił w kategorii lekkiej i nie żałuje - zdążyła zostać Akademicką Mistrzynią Świata wśród jedynek, a w finale Mistrzostw Europy finiszowała na czwartej pozycji. Zawodniczka AZS AWF Kraków opowiedziała nam nie tylko o wiosłach, ale także o swoich innych sportowych pasjach i marzeniach.

"Przerwa w mojej karierze była spowodowana powikłaniami po operacji, która miała miejsce w 2014 roku. Teraz jest już OK, ale muszę o siebie dbać. Świetnie się to zgrywa z moim powrotem do wagi lekkiej. Trzymanie zbilansowanej diety oraz prowadzenie higienicznego trybu życia składa się na sukces w zdrowiu. Z tego miejsca chciałabym podziękować doktorowi Szymonowi Fornagielowi, dzięki któremu wciąż mogę trenować" - zdradziła nam zawodniczka.

"Ten rok był dla mnie eksperymentalny. Wróciłam do wioślarstwa po roku przerwy. W styczniu miałam operację, co spowodowało u mnie miesiąc przerwy od treningów. W 2016 i 2017 roku wiosłowałam w kategorii open, a teraz zdecydowałam się na wagę lekką. Najważniejsza w sporcie jest cierpliwość. Przyzwyczajam swój organizm do utrzymywania niższej wagi, do ciężkich treningów i przede wszystkim do startów. Może się wydawać, że 9 miesięcy przerwy w wyczynowym trenowaniu nie odbije się dużym spadkiem formy na przestrzeni trzynastu lat treningów, ale jest inaczej. Weszłam w ten sezon spokojnie, z pozytywnym nastawieniem i myślą o zbliżających się Igrzyskach w Tokio. Nie stwarzałam sobie presji na wynik w tym roku, ale czułam, że z każdym dniem i każdym startem stawałam się mocniejsza" - dodaje czwarta zawodniczka Mistrzostw Europy w Glasgow.

kwFot. J. Kowacic

W tym sezonie Katarzyna Wełna była jedną z tercetu zawodniczek kategorii lekkiej, który jeździł na najważniejsze imprezy. Zawodniczka AZS AWF Kraków najczęściej startowała w jedynce - dwójkę tworzyły Weronika Deresz i Joanna Dorociak.

"Sezon traktuję jako całość i uważam, że był on dość udany. Jeśli mam wybrać jedno wydarzenie z tego sezonu, które najbardziej cenię, to byłoby to 4. miejsce na Mistrzostwach Europy. Te zawody przybrały w tym roku specjalną postać i każdy chciał wypaść w nich jak najlepiej. Na Mistrzostwach Europy czułam się bardzo dobrze pod względem fizycznym ale przede wszystkim technicznym" - przyznaje zawodniczka, która po zakończeniu rywalizacji w tym sezonie nie musi już tak pilnować wagi.

"W trakcie sezonu odmawiam sobie wielu rzeczy i obiecuję, że zjem je w czasie przerwy od startów. To ma być forma nagrody za te wszystkie wyrzeczenia. Pozwalam więc sobie zjeść np. kawałek ciasta od kochanej babci (której w trakcie sezonu ciągle odmawiałam), mogę pójść ze znajomymi na pizzę czy burgera lub po prostu zjeść słodką bułkę na śniadanie. Mimo wszystko staram się zachować umiar w tym nagradzaniu" - dodaje Katarzyna Wełna.

wel2Fot. J. Kowacic

Reprezentantkę Polski z grona startujących wyróżnia coś specjalnego - mocno angażuje się także w inną dyscyplinę. Zdjęciami z tras kolarskich chętnie dzieli się w mediach społecznościowych, a rower w pewnym momencie stał się jej niezbędnym narzędziem rehabilitacyjnym.

"Moja przygoda z kolarstwem zaczęła się w 2015 roku. Wdrożyłam wtedy do planu treningowego rower jako jedną z podstawowych jednostek treningowych. Poczułam wzrost formy i bardzo polubiłam kolarstwo. W 2017 roku - kiedy miałam przerwę w wiosłowaniu - wykorzystałam rower, by utrzymać wysoki poziom sportowy, ponieważ wiedziałam, że wrócę do wioślarstwa. Chciałam też mieć styczność z rywalizacją i stresem sportowym, dlatego zgłosiłam się do kilku zawodów kolarskich. Okazało się, że całkiem nieźle mi idzie i potrafię wygrywać amatorskie wyścigi. Brałam nawet udział w Mistrzostwach Polski Górskich elity, gdzie zajęłam 13 miejsce. Cała moja przygoda kolarska jest możliwa dzięki wsparciu klubu kolarskiego 72 D Windsport Team, do którego należę i za co bardzo mu dziękuję" - tłumaczy zawodniczka.

kw rower
Fot. Facebook.com/katarzynawelnasportowiec

Co dalej? Katarzyna Wełna nie ukrywa, że z kolejnym sezonem wiąże wielkie nadzieje. Po cichu zaczyna marzyć o następnych wyzwaniach. Jej największym wioślarskim idolem mimo upływu lat pozostaje Robert Sycz - dwukrotny złoty medalista olimpijski w wadze lekkiej.

"Kolejny sezon będzie bardzo ważny, ponieważ mistrzostwa świata są jednocześnie kwalifikacjami olimpijskimi. Chciałabym wystartować w dwójce wagi lekkiej i zdobyć kwalifikacje dla kraju na Igrzyska Olimpijskie w Tokio" - dodaje zawodniczka AZS AWF Kraków.

"Moim hobby jest sport i wszystko, co z nim związane. Lubię poznawać i próbować sił w nowych dyscyplinach. Wychodzę z założenia, że każda aktywność fizyczna wnosi coś dobrego do mojego rozwoju motorycznego, dzięki czemu staję się sprawniejsza i mogę się wszechstronnie rozwijać. Myślę, że kiedyś będę się dobrze spełniać w roli trenera. Lubię też przekraczać swoje granice wytrzymałości fizycznej. Nie wykluczam, że kiedyś spróbuję ukończyć Ironmana oraz może ultramaraton (100km) na ergometrze? Ale to wszystko już po Igrzyskach Olimpijskich!" - kończy pełna optymizmu Katarzyna Wełna.

>>> OBSERWUJ KATARZYNĘ WEŁNĘ NA FACEBOOKU! <<<

Zobacz także

Finałowe Regaty Kwalifikacyjne do IO: wtorkowe wyniki Polaków
21 maj 2024
We wtorek zakończyły się Finałowe Regaty Kwalifikacyjne do Igrzysk Olimpijskich, które rozegrane zostały w Lucernie. Niestety, polskim osadom nie udało się wywalczyć przepustki do Paryża.  Kinga Stałęga, Zuzanna Lesner, Weronika Ka?...

Centralne Regaty Kontrolne Juniorów i Młodzików: wyniki
20 maj 2024
W weekend 18-19 maja na wodach jeziora Gopło w Kruszwicy odbyły się Centralne Regaty Kontrolne Juniorów i Młodzików. Wioślarze i wioślarki rywalizowali w dwudziestu sześciu konkurencjach.   >>>KOMPLET WYNIKÓW<<<...

Akademickie Mistrzostwa Polski 2024: UKW Bydgoszcz obronił tytuł
20 maj 2024
Przez trzy dni na torze regatowym Brdyujście studenci z dwudziestu czterech uczelni rywalizowali o medale Akademickich Mistrzostw Polski. W klasyfikacji drużynowej tytuł obronili wioślarze z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, którzy...

 

Nadchodzące zawody
(kalendarz)

24-26.05II Puchar Świata
Lucerna (Szwajcaria)
1-2.06Regaty Międzynarodowe U23
Ratzeburg (Niemcy)
1-2.06Mistrzostwa Europy Juniorów
Kruszwica

24-26.05
II Puchar Świata
Lucerna (Szwajcaria)
1-2.06
Regaty Międzynarodowe U23
Ratzeburg (Niemcy)
1-2.06
Mistrzostwa Europy Juniorów
Kruszwica

Zobacz wszystkie zawody