Polski Związek
Towarzystw Wioślarskich
Sponsor Generalny
Partner
Partner medialny
Filippi
Partner Techniczny
MarlinX
Partner Techniczny
MarlinX
Partner Medyczny
COS
Partner
100 lat PZTW Facebook Twitter Instagram Youtube
100 lat PZTW

michal jelinski
Mistrz olimpijski z Pekinu Michał Jeliński udzielił bardzo ciekawego wywiadu Mateuszowi Puce z WP Sportowych Faktów. Opowiedział w nim m.in. z jakimi problemami musi mierzyć się diabetyk w zawodowym sporcie. 

Michał Jeliński współtworzył wraz z Adamem Korolem, Markiem Kolbowiczem i Konradem Wasielewskim jedną z najlepszych osad w historii polskiego wioślarstwa. Nasza czwórka podwójna wywalczyła cztery mistrzostwa świata, mistrzostwo Europy oraz te najważniejsze trofeum: mistrzostwo olimpijskie w Pekinie. 

A wszystkie te sukcesy obecny asystent dyrektora sportowego PZTW odniósł, zmagając się z cukrzycą. - Cukrzycę zdiagnozowano u mnie zupełnie przypadkowo podczas rutynowych badań sportowych. Od dwóch lat czułem się gorzej, ale zwalałem to na mocne treningi. Po diagnozie dostałem skierowanie do szpitala, gdzie przez tydzień uczyłem się swojego nowego życia. Diabetolodzy ustawili dawki insuliny (5-6 zastrzyków dziennie), a ja po wyjściu weryfikowałem wiedzę w warunkach bojowych, czyli na treningach - wspominał. 

Diagnozę usłyszał mając 23 lata, przed igrzyskami w Atenach. - W sporcie nie ma czasu na słabości - rywala nie interesuje przecież czy masz jakieś problemy zdrowotne. Czasami musiałem się maskować, nie tylko przed rywalami, ale także kolegami, by nie pokazywać swoich słabości. Musiałem mieć na uwadze, że przecież mogą przestać mi ufać lub…. wymienić na kogoś gotowego do rywalizacji - powiedział Jeliński. 

DOMINATORZY

- Oczywiście, że na początku był strach, że tak to się może skończyć. Obawiałem się, że niebawem zaczną się problemy, by startować na najwyższym poziomie i być w kadrze narodowej. Musiałem wtedy przecież walczyć o kwalifikację na igrzyska w Atenach - a jednocześnie ciągle pamiętać, że nieodpowiedni poziom cukru w kluczowym momencie może zepsuć wszystko w parę minut - dodał.  

Przez cukrzycę, Michał Jeliński musiał poświęcić dużo więcej czasu na przygotowanie do treningu. - Przede wszystkim musiałem skrupulatniej planować dietę. Pompę insulinową zacząłem używać dopiero po igrzyskach w Pekinie. Do tego czasu przez pięć lat musiałem przyjmować dziennie około sześciu zastrzyków z insuliną. Łatwo policzyć, że w tym czasie wykonałem sobie ponad 10 tysięcy zastrzyków. 4-5 wykonywałem przy okazji posiłków, a dwa jako baza długodziałająca. Tak zdobyłem mistrzostwo olimpijskie - wyjaśnił. 

>>>CAŁĄ ROZMOWĘ PRZECZYTACIE NA WP SPORTOWE FAKTY<<<

Zobacz także

Powołania na Mistrzostwa Europy w Wioślarstwie Morskim
11 cze 2024
Polski Związek Towarzystw Wioślarskich wyłonił reprezentację na Mistrzostwa Europy w Wioślarstwie Morskim, które odbędą się w Gdańsku w dniach 20-23 czerwca 2024 roku. Reprezentacja utworzona została po czerwcowych regatach I edycji Puch...

Nagrody „Nadzieje Olimpijskie” za 2023 rok dla wioślarzy
11 cze 2024
Martyna Jankowska oraz Jakub Woźniak zostali laureatami Nagrody „Nadzieje Olimpijskie” im. Eugeniusza Pietrasika. Podczas uroczystej gali uhonorowano także ich trenerów. Po raz pierwszy w historii te prestiżowe wyróżnienia trafiły do zawod...

Warsaw Head: sprawdź oficjalne wyniki regat
09 cze 2024
W sobotę 8 czerwca wioślarze rywalizowali w międzynarodowych regatach Warsaw Head. Czterokiloemtrowa trasa na Wiśle, na której rywalizowały ósemki, wiodła przez centrum stolicy, tworząc niezwykle widowiskowe wydarzenie.  Więcej inform...

 

Nadchodzące zawody
(kalendarz)

14-16.06III Puchar Świata
Poznań
GdańskEuropean Rowing Coastal &
Beach Sprint Championships
22-23.06Centralne Kontrolne Regaty Juniorów
Kruszwica

14-16.06
III Puchar Świata
Poznań
Gdańsk
European Rowing Coastal &
Beach Sprint Championships
22-23.06
Centralne Kontrolne Regaty Juniorów
Kruszwica

Zobacz wszystkie zawody