Polski Związek
Towarzystw Wioślarskich
Sponsor Generalny
Partner
Partner medialny
Filippi
Partner Techniczny
MarlinX
Partner Techniczny
MarlinX
Partner Medyczny
COS
Partner
100 lat PZTW Facebook Twitter Instagram Youtube
100 lat PZTW

olimpics
Rosyjscy wioślarze nie wystąpią w kwalifikacjach do igrzysk olimpijskich w Paryżu - poinformowała tamtejsza federacja. Jej władze zaaprobowały decyzję sztabu trenerskiego kadry i zawodników, którzy nie zgadzają się na status neutralny określony przez MKOl.

"Obecna sytuacja jest sprzeczna ze wszystkimi normami i przepisami sportowymi. Zawodnicy reagują bardzo emocjonalnie i źle na wszystkie oświadczenia i dodatkowe warunki. Potwierdzamy chęć udziału w międzynarodowych zawodach na ogólnych i prawnych podstawach, ale kiedy proponuje się nam udział na dyskryminujących warunkach, to nie możemy podjąć pozytywnej decyzji" - powiedział prezes federacji Aleksiej Swiryn.

W tej sytuacji wioślarze z Rosji nie wezmą udziału w europejskich regatach kwalifikacyjnych w Szeged na Węgrzech (25-28 kwietnia). Ostatnie regaty eliminacyjne odbędą się w Lucernie w dniach 19-21 maja.

Igrzyska olimpijskie w Paryżu odbędą się w dniach 26 lipca - 11 sierpnia. Rosyjscy i białoruscy sportowcy będą mogli wziąć w nich udział tylko w neutralnym statusie, pod warunkiem, że nie są powiązani z resortami siłowymi i nie reprezentują sportów zespołowych.

MKOl nie będzie wymagał od nich podpisania dokumentu potępiającego specjalną operację wojskową, którą Kreml ostatnio nazwał wojną. Rosjanie i Białorusini nie będą mogli uczestniczyć w paradzie sportowców podczas ceremonii otwarcia igrzysk. W przypadku zdobycia złotych medali olimpijskich zostaną one wręczone przy specjalnie skomponowanej muzyce bez słów, zamiast hymnu rosyjskiego. 

Źródło: Polska Agencja Prasowa

Fot. olympics.com

Zobacz także

Finałowe Regaty Kwalifikacyjne do IO: wtorkowe wyniki Polaków
21 maj 2024
We wtorek zakończyły się Finałowe Regaty Kwalifikacyjne do Igrzysk Olimpijskich, które rozegrane zostały w Lucernie. Niestety, polskim osadom nie udało się wywalczyć przepustki do Paryża.  Kinga Stałęga, Zuzanna Lesner, Weronika Ka?...

Centralne Regaty Kontrolne Juniorów i Młodzików: wyniki
20 maj 2024
W weekend 18-19 maja na wodach jeziora Gopło w Kruszwicy odbyły się Centralne Regaty Kontrolne Juniorów i Młodzików. Wioślarze i wioślarki rywalizowali w dwudziestu sześciu konkurencjach.   >>>KOMPLET WYNIKÓW<<<...

Akademickie Mistrzostwa Polski 2024: UKW Bydgoszcz obronił tytuł
20 maj 2024
Przez trzy dni na torze regatowym Brdyujście studenci z dwudziestu czterech uczelni rywalizowali o medale Akademickich Mistrzostw Polski. W klasyfikacji drużynowej tytuł obronili wioślarze z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, którzy...

 

Nadchodzące zawody
(kalendarz)

24-26.05II Puchar Świata
Lucerna (Szwajcaria)
1-2.06Regaty Międzynarodowe U23
Ratzeburg (Niemcy)
1-2.06Mistrzostwa Europy Juniorów
Kruszwica

24-26.05
II Puchar Świata
Lucerna (Szwajcaria)
1-2.06
Regaty Międzynarodowe U23
Ratzeburg (Niemcy)
1-2.06
Mistrzostwa Europy Juniorów
Kruszwica

Zobacz wszystkie zawody