Polski Związek
Towarzystw Wioślarskich
Sponsor Generalny
Partner
Partner medialny
Filippi
Partner Techniczny
MarlinX
Partner Techniczny
MarlinX
Partner Medyczny
COS
Partner
100 lat PZTW Facebook Twitter Instagram Youtube
100 lat PZTW

WSZYSCY DO WIOSEL 1

Niemal 500 osób wzięło udział w czwartek w dobroczynnym wiosłowaniu na ergometrach pod hasłem "Wszyscy do Wioseł" na stadionie Legii w Warszawie. „Bardzo się cieszę, że poprzez wiosłowanie, czyli sport bliski memu sercu, możemy pomagać” – powiedziała wioślarka, srebrna i brązowa medalistka igrzysk olimpijskich Agnieszka Kobus–Zawojska. W imprezie wzięły udział także m.in. Katarzyna Zillmann i Marta Wieliczko. 

Podczas czwartkowej akcji charytatywno-sportowej na ergometrach wiosłowało 120 drużyn w składzie po 4 osoby każda. Wśród uczestników byli m.in. influencerzy, sportowcy i dziennikarze.

"Wszyscy do wioseł to nasza flagowa impreza, w której łączymy sportową realizację z niesieniem pomocy. Podczas tegorocznej piątej akcji w startach 10-minutowych jednocześnie 2 ekipy zmierzą się w wiosłowaniu na ergometrach" – powiedziała Polskiej Agencji Prasowej Anna Mioduska, prezeska Fundacji Legii Warszawa, organizatora wydarzenia.

Dodała, że pieniądze zebrane podczas wydarzenia zostaną przekazane na wsparcie działań fundacji Daj Herbatę, która od 2015 r. pomaga osobom w kryzysie bezdomności i prowadzi punkt żywieniowy na Dworcu Centralnym w Warszawie.

"Mamy taki pomysł, aby te środki przeznaczyć na zbliżającą się zimę i zakup ciepłych kurtek oraz butów. Tych rzeczy cały czas jest za mało, a potrzebujących osób jest coraz więcej" – stwierdziła prezeska fundacji Daj Herbatę Katarzyna Nicewicz.

Przekazała, że wolontariusze fundacji w każdy poniedziałek o godzinie 19.00 na Dworcu Centralnym w Warszawie rozdają ciepłą herbatę, zupę i ubrania. "Dziennie pomagamy około 350 osobom, a tych osób ciągle przybywa. W ostatnich trzech miesiącach ta liczba wzrosła o około jedną trzecią" – wyjaśniła.

Nicewicz zaznaczyła, że osoby potrzebujące mogą otrzymać z ramienia fundacji pomoc psychologiczną, prawną i medyczną oraz wziąć udział w zajęciach terapeutycznych.

"Zapewniamy też warunki sanitarne, gdzie osoby w kryzysie bezdomności mogą zadbać o higienę osobistą, uprać i wysuszyć ubrania" – dodała. "Uważam, że takie akcje jak dzisiejsza są potrzebne, bo dają sporo radości i przy okazji możemy razem zrobić coś dobrego" – podsumowała.

WSZYSCY DO WIOSEL 2

Obecna na miejscu wioślarka Agnieszka Kobus–Zawojska, medalistka igrzysk olimpijskich i mistrzyni Europy podkreśliła, że jest dumna, że wiosłuje w szczytnym celu.

"Bardzo się cieszę, że poprzez wiosłowanie, czyli sport bliski memu sercu, możemy pomagać. To jest piękne. Ja zawsze mówię, że każdy ma swoją olimpiadę, a tutaj tą olimpiadą jest wspólny cel" – powiedziała.

Kobus-Zawojska podczas akcji "Wszyscy do wioseł" płynęła w trzech wyścigach. "Najwięcej uzbierałam około 2,5 tys. metrów. W ostatniej drużynie płynęłam ze swoją przyjaciółką z Ukrainy, a na wodzie rywalką, która ma najlepszy wynik wśród kobiet i jest rekordzistką świata na tej maszynie, więc są tutaj też bardzo mocne osoby" – zaznaczyła. "Moje serce się raduje, jak widzę tyle osób, które wiosłują" – podsumowała Kobus-Zawojska.

"Uczestniczymy w tej akcji od początku i bardzo to popieramy. Po zakończeniu pierwszej akcji z zebranych wtedy funduszy otrzymaliśmy nowoczesną karetkę, która cały czas służy małym pacjentom. Jesteśmy z niej bardzo zadowoleni, dlatego cały czas wspieramy tę akcję" – powiedział zastępca dyrektora ds. administracyjno-technicznych Instytutu Pomnika Centrum Zdrowia Dziecka. Janusz Zalewski. Jego zdaniem atmosfera na miejscu jest niesamowita i wszystkim udziela się adrenalina. "Zawsze popieramy wszystkie akcje, które służą szczytnemu celowi i chętnie w nich uczestniczymy" – dodał.

Pierwsza akcja fundacji Legii "Wszyscy do wioseł" odbyła się w 2015 r. Udział w niej wzięło ponad 550 osób, które w 24 godziny przepłynęły 2339 kilometrów. Za zebrane podczas akcji fundusze kupiono 5 ergometrów, które przystosowano dla niepełnosprawnych osób. Podczas ostatniej edycji w 2019 r. w ciągu 11 godzin 110 czteroosobowych drużyn pokonało na ergometrach 1171 km. Zebrane wówczas pieniądze zostały przeznaczone na zakup łóżek dla oddziałów szpitalnych dla Instytutu Matki i Dziecka.

żródło: Polska Agencja Prasowa

Zobacz także

Powołania na zgrupowanie seniorów w COS OPO Zakopane (3-19.02.2023)
02 lut 2023
Polski Związek Towarzystw Wioślarskich powołuje niżej wymienione osoby na zgrupowanie szkoleniowe kadry narodowej, które odbędzie się w dniach 3-19.02.2023 w COS-OPO Zakopane. Waga lekka kobiet Jasińska Zuzanna (Pegaz Wrocław) Kalinowska ...

Wiosłowanie dla WOŚP: Toruń znów najlepszy
29 sty 2023
 2262 osoby wzięły udział w 13. edycji ogólnopolskiej akcji Wiosłowania dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która w sobotę 28 stycznia odbyła się w 10. miastach w Polsce. W biciu rekordu w wiosłowaniu na ergometrach wioślarsk...

Bohater Roku 2022: wioślarska czwórka zwyciężyła w plebiscycie SBC Portalu sportowego
29 sty 2023
Fabian Barański, Mateusz Biskup, Dominik Czaje i Mirosław Ziętarski zwyciężyli w Plebiscycie SBC Portalu sportowego #BohaterRoku2022.  Głosować można było za pośrednictwem Facebooka. Redakcja SBC Portalu sportowego wybrała 16 najleps...

 

Nadchodzące zawody
(kalendarz)

15.04Centralne Regaty Długodystansowe
Kruszwica
29-30.04Centralne Wiosenne Regaty Kontrolne
Poznań
5-7.05I Puchar Świata
Zagrzeb (Chorwacja)

15.04
Centralne Regaty Długodystansowe
Kruszwica
29-30.04
Centralne Wiosenne Regaty Kontrolne
Poznań
5-7.05
I Puchar Świata
Zagrzeb (Chorwacja)

Zobacz wszystkie zawody