Polski Związek
Towarzystw Wioślarskich
Sponsor Generalny
Patronat Prezydenta RP
Partner medialny
Partner
Ministerstwo Sportu MarlinX
Partner
100 lat PZTW Facebook Twitter Instagram Youtube
100 lat PZTW

GRYCZUK POZNAN

Za nami pierwsza impreza seniorów w tym sezonie - mistrzostwa Europy w Varese. Podczas włoskich regat zaprezentowało się dziewięć polskich osad wioślarskich. Występy naszych reprezentantów ocenia Bogusław Gryczuk, dyrektor sportowy Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich.

Dyrektor Gryczuk o mistrzostwach Europy w Varese
Koronawirus dał się nam we znaki. Większość reprezentantów już jest po przebytej chorobie. Do tego doszły kontuzje. To były najdziwniejsze mistrzostwa Europy. Nigdy regaty tej rangi nie odbywały się w pierwszej połowie kwietnia. Pojechaliśmy z załogami, które były niedotrenowane, a niektóre z nich w niepełnych składach. Wyniki w poszczególnych konkurencjach były bardzo dziwne, ponieważ osady, które nie mają jeszcze kwalifikacji olimpijskiej, są na innym etapie przygotowań.

ME21 SB NATANfot. J. Kowacic

Dyrektor Gryczuk ocenia poszczególne osady:

Natan Węgrzycki-Szymczyk (jedynka mężczyzn) - 3. miejsce
Bardzo dobry występ, zwieńczony medalem. Nie trzeba nic więcej dodawać. Z niecierpliwością czekamy na kwalifikacje olimpijskie w Lucernie.

ME21 ND MIKOLAJCZEWSKI1fot. J. Kowacic

Artur Mikołajczewski (jedynka wagi lekkiej mężczyzn) - 3. miejsce
Gdy okazało się, że Jerzy Kowalski nie może wystartować, Artur wsiadł na jedynkę. Zawsze dobrze jeździł w tej konkurencji, w końcu to jego drugi medal mistrzostw Europy. Bardzo dobry bieg finałowy, przegrał tylko z bardzo mocnymi zawodnikami.

ME21 PT M4xfot. J. Kowacic

Dominik Czaja, Wiktor Chabel, Szymon Pośnik, Fabian Barański (czwórka podwójna mężczyzn) - 4. miejsce
Włosi i Holendrzy zaprezentowali się z dobrej strony, ale to bardzo dobre załogi. Estończycy mają stały skład wioseł krótkich od wielu lat, jest tam nawet dwóch wioślarzy, którzy pamiętają rywalizację z Korolem i Kolbowiczem. Do tego nie mają kwalifikacji, więc są na innym etapie przygotowań. Zrobili świetny finisz i wyprzedzili naszych. Polacy jeszcze nie są przygotowani szybkościowo. I to dotyczy każdej załogi, poza Natanem.

ME21 SB M2xfot. J. Kowacic

Mirosław Ziętarski, Mateusz Biskup (dwójka podwójna mężczyzn) - 5. miejsce
W pewnym momencie finału byli nawet na prowadzeniu, ale inni okazali się na samym końcu nieco lepsi. Na ostatnich metrach przegrali walkę o czwarte miejsce. Nasi zawodnicy dysponują mocnym finiszem wtedy, gdy są dobrze przygotowani. A to jeszcze nie ten moment.

ME21 ND 4 fot. J. Kowacic

Mateusz Wilangowski, Łukasz Posyłajka, Mikołaj Burda, Michał Szpakowski (czwórka bez sternika) - 5. miejsce
Ta osada pojechała w rezerwowym składzie i uważam, że w tym zestawie personalnym finał to dobry wynik. Jednak żeby rzetelnie ocenić tę osadę, musiałaby wystąpić w najmocniejszym zestawieniu.

ME21 W4xfot. J. Kowacic

Katarzyna Boruch, Marta Wieliczko, Maria Sajdak, Katarzyna Zillmann (czwórka podwójna kobiet) - 7. miejsce
Katarzyna Zillmann miała nie wystąpić, żeby dojść do siebie po kontuzji, ale wskoczyła do osady po tym, jak okazało się, że Agnieszka Kobus-Zawojska ma koronawirusa. Trener podjął ryzyko, ale uznał, że przyda się taki przejazd kontrolny. I znów - wejście do finału nasze zawodniczki przegrały z osadami, które nie mają jeszcze kwalifikacji olimpijskiej. Gdyby brać pod uwagę tylko pozycję na koniec regat, to należałoby ocenić ten występ słabo, bo finał B to nie miejsce dla tej załogi. Jednak trzeba wziąć pod uwagę wszystkie problemy, o których wspomniałem.

ME21 PT LW2xfot. J. Kowacic

Wiktoria Kalinowska, Jaclyn Stelmaszyk (dwójka podwójna wagi lekkiej kobiet) - 7. miejsce
Ta załoga powstała na podstawie przejazdów wewnętrznych. Teraz doszła jeszcze Katarzyna Wełna i z czterech zawodniczek wyłonimy dwójkę, która wystąpi w Finałowych Regatach Kwalifikacyjnych do IO w Lucernie. Bardzo trudno ocenić występ tej osady. Wywalczenie przepustki do Tokio będzie graniczyło z cudem, ale to jest sport i cuda się zdarzają.

ME21 PT DERESZfot. J. Kowacic

Weronika Deresz (jedynka wagi lekkiej kobiet) - 7. miejsce
Szkoda tej zawodniczki, ponieważ od dwóch lat nie omija jej pech. Walka z kontuzjami, powroty, kolejne urazy. Trudno o tym mówić. Weronika walczy o miejsce w dwójce wagi lekkiej, którą wyłonimy drogą sportową.

ME21 PT w4 fot. J. Kowacic

Joanna Dittmann, Olga Michałkiewicz, Monika Chabel, Maria Wierzbowska (czwórka bez sterniczki) - 9. miejsce
Byliśmy przygotowani na zmiany w tej osadzie w trakcie mistrzostw, ponieważ nie było wiadomo czy zdrowie pozwoli na występ Asi Dittmann. Trudno ocenić tę osadę, ponieważ przez tę kontuzję przygotowania były zakłócone. Start bardzo słaby i miejsce nie dla tej załogi, natomiast następne regaty - jeśli przygotowania będą miały miejsce zgodnie z planem - pokażą czy jest postęp.

Zobacz także

Moc energii podczas Akademickich Mistrzostw Polski w ergometrze
06 maj 2021
Kto okaże się być prawdziwą maszyną do wiosłowania? Tego dowiemy się już 7 maja podczas Akademickich Mistrzostw Polski w ergometrze. Zawody odbędą się Warszawie, a weźmie w nich udział ponad 460 studentów i studentek z 50 uczelni. Po r...

Powołania seniorów na zgrupowanie w COS OPO Wałcz przed Pucharem Świata w Lucernie
05 maj 2021
21-23 maja w Lucernie będzie miał miejsce II Puchar Świata w sezonie 2021. Przedstawiamy powołanych na zgrupowanie w COS OPO Wałcz przed tą imprezą. Wcześniej (15-17 maja) w Lucernie odbędą się Finałowe Regaty Kwalifikacyjne do Igrzysk O...

Powołania na zgrupowanie młodzieżowców w COS OPO Wałcz (5-15.05)
05 maj 2021
W środę grupa młodzieżowa kobiet rozpoczyna zgrupowanie w COS OPO Wałcz. Dzień później dołącza do niej grupa mężczyzn. PZTW przedstawia powołania. Grupy młodzieżowe przygotowują się do Młodzieżowych Mistrzostw Świata, które odb?...

 

Nadchodzące zawody
(kalendarz)

6-7.05Akademickie Mistrzostwa Polski na ergometrze wioślarskim
Warszawa
8-9.05Regaty Międzynarodowe Juniorów
Essen (Niemcy)
8-9.05Regaty Międzynarodowe U23
odwołane

6-7.05
Akademickie Mistrzostwa Polski na ergometrze wioślarskim
Warszawa
8-9.05
Regaty Międzynarodowe Juniorów
Essen (Niemcy)
8-9.05
Regaty Międzynarodowe U23
odwołane

Zobacz wszystkie zawody