W naszym cyklu czas na mistrzostwa świata w roku olimpijskim, czyli srebrny medal kobiecej czwórki podwójnej wagi lekkiej w Linzu w 2008 roku. Wspominają Ilona Mokronowska i Weronika Deresz.
>>>PRZECZYTAJ O DWÓCH ZŁOTYCH MEDALACH MŚ W MONACHIUM (2007)<<<
Regaty odbyły się na dobrze znanym torze w Ottensheim nieopodal Linzu. Rywalizację seniorów w kategoriach nieolimpijskich połączono z mistrzostwami świata juniorów. Zawody odbyły się w dniach 24-28 lipca.
Polska czwórka podwójna wagi lekkiej kobiet wystąpiła w składzie: Monika Myszk, Magdalena Kemnitz, Weronika Deresz i najbardziej doświadczona Ilona Mokronowska. "Ilona szlakowała, potrafiła nadać swój sznyt i charakter tej osadzie. Wiele się od niej nauczyłam i dużo jej zawdzięczam" - wspomina Weronika Deresz.
Oprócz medalistek, na mistrzostwach wystąpiły jeszcze trzy nasze osady: Tomasz Kucharski na jedynce wagi lekkiej (16. miejsce), ósemka mężczyzn wagi lekkiej (5. miejsce) i dwójka ze sternikiem (5. miejsce).
Linz-Ottensheim, tor regatowy (fot. J. Kowacic)
Bez biletu do Pekinu
Mokronowska i Deresz walczyły w dwójce podwójnej wagi lekkiej o kwalifikację olimpijską, ale niestety nie udało się zdobyć przepustki do Pekinu. "Sezon 2008 był dla nas mieszany, bo głównym celem był oczywiście awans na igrzyska w Pekinie. Niestety na regatach kwalifikacyjnych zajęłyśmy z Iloną trzecie miejsce, a kwalifikowały się dwie osady..." - wyjaśnia Deresz.
Brak kwalifikacji spowodował powstanie kobiecej czwórki wagi lekkiej. Do osady weszły dwie kolejne zawodniczki z tej kategorii - Monika Myszk i Magdalena Kemnitz. "Bardzo miło to wspominam, całe życie pływałam na jedynce lub dwójce, więc to też było ciekawe doświadczenie. Poza tym bardzo dobrze się dogadywałyśmy z dziewczynami" - mówi Ilona Mokronowska.
Słowa srebrnej medalistki mistrzostw świata z 2001 roku potwierdza Deresz. "Była bardzo fajna atmosfera w tej osadzie. Prowadził nas trener Łasicki i pamiętam go jako człowieka, który miał ogromne poczucie humoru, był osobą niezwykle pozytywną i potrafił fajnie rozładować napięcia" - zdradza. I dodaje: "Pamiętam też, że na obozie przed mistrzostwami świata trener raz w tygodniu urządzał ognisko, grał na gitarze, było bardzo sympatycznie".
Dobre prędkości
"Każda z nas bardzo chciała osiągnąć dobry wynik, ale też wszystkie podeszłyśmy do tego na luzie i to się przełożyło na rezultat" - przypomina sobie Mokornowska.
Już przedbieg pokazał, że nasze zawodniczki są bardzo mocne - wygrały z dużą przewagą nad resztą stawki i od razu awansowały do finału. "Osiągałyśmy naprawdę dobre prędkości i miałyśmy fajne wyniki" - mówi była zawodniczka Posnianii. "Z tego, co pamiętam faktycznie osiągałyśmy fajne prędkości i byłyśmy blisko ówczesnego rekordu świata" - wtóruje Deresz.
W finale nasza czwórka płynęła swoim tempem, przez cały wyścig utrzymywała się za Amerykankami. Na ostatnich metrach udało się je wyprzedzić, ale jeszcze lepszym finiszem popisały się Australijki, które zaatakowały z czwartego miejsca i wygrały. Polki wywalczyły srebrne medale.
"To był mój pierwszy sezon w seniorach, więc było to dla mnie duże przeżycie i pierwsze poważne ściganie na najwyższym poziomie" - puentuje Deresz.
***
Ilona Mokronowska (ur. 11 czerwca 1972 w Poznaniu) - zawodniczka Posnanii Poznań. Wielokrotna medalistka mistrzostw Polski, srebrna medalistka mistrzostw świata z Lucerny (2001) w dwójce podwójnej wagi lekkiej i srebrna medalistka mistrzostw świata z Linzu (2008) w czwórce podwójnej wagi lekkiej. Dwukrotna srebrna medalistka mistrzostw Europy w dwójce podwójnej wagi lekkiej (Poznań 2007 i Ateny 2008).
Weronika Deresz (ur. 5 września 1985 r. w Warszawie) - zawodniczka Posnanii Poznań. Wielokrtona medalistka mistrzostw Polski. Olimpijska z Rio de Janeiro (2016), mistrzyni świata w czwórce podwójnej wagi lekkiej z Płowdiw (2012) i wicemistrzyni świata w czwórce podwójnej wagi lekkiej z Linzu (2008). Mistrzyni Europy z Racic (2017) w dwójce podwójnej wagi lekkiej. Dwukrotna wicemistrzynii Europy (2008, 2018) i trzykrotna brązowa medalistka mistrzostw Europy (2013, 2015, 2016) w dwójce podwójnej wagi lekkiej. Młodzieżowa mistrzyni świata w dwójce podwójnej wagi lekkiej (2007).
Magdalena Kemnitz (ur. 13 marca 1985 w Poznaniu) - zawodniczka Posnanii Poznań i LOTTO-Bydgostii. Wielokrotna medalistka mistrzostw Polski. Olimpijka z Aten (2004). Mistrzyni świata w czwórce podwójnej wagi lekkiej z Płowdiw (2012), wicemistrzyni świata w czwórce podwójnej wagi lekkiej z Linzu (2008) i wicemistrzyni świata w dwójce podwójnej wagi lekkiej z Poznania (2009). Trzykrotna wicemistrzyni Europy (2007, 2009, 2010).
Monika Myszk (ur. 24 marca 1982 r. w Gdyni) - zawodniczka Gedanii Gdańsk. Wielokrotna medalistka mistrzostw Polski. Srebrny medal mistrzostw świata w Linzu w 2008 roku w czwórce podwójnej wagi lekkiej był jej największym międzynarodowym sukcesem.
Zobacz także
Ghent International May Regatta 2025: dziewięć zwycięstw w finałach
11 maj 2025
Cztery zwycięstwa w sobotę i aż pięć w niedzielę - to dorobek reprezentantów Polski w zawodach Ghent International May Regatta 2025. Biało-czerwoni wygrywali zmagania w czwórkach i dwójkach. Na podium stawały też nasze ósemki. ...
Ghent International May Regatta 2025: cztery zwycięstwa Polaków w sobotę
10 maj 2025
Aż cztery zwycięstwa odniosły polskie osady w pierwszym dniu międzynarodowych zawodów Ghent International May Regatta 2025. Najlepsze w stawce okazały się obie nasze czwórki podwójne oraz dwójki: Anna Khlibenko/Julia Rogiewicz i Maria Tacze...
Komunikat PZTW w sprawie Enea Mistrzostw Polski Seniorów oraz Mistrzostw Polski Masters
09 maj 2025
Przedstawiamy komunikat Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich w sprawie Enea Mistrzostw Polski Seniorów oraz Mistrzostw Polski Masters.
W nawiązaniu do komunikatu z 2 maja, na podstawie rekomendacji Komisji Organizacji Imprez Zarządu PZTW o...
17.05 | VIII Maraton Wioślarski Toruń-Bydgoszcz Toruń |
17-18.05 | Akademickie Mistrzostwa Polski Bydgoszcz |
23-25.05 | Lido Filippi Trophy 3 Beach Sprint Taranto (Włochy) |