Polski Związek
Towarzystw Wioślarskich
Sponsor Generalny
Partner
Partner medialny
Filippi
Partner Techniczny
MarlinX
Partner Techniczny
MarlinX
Partner Medyczny
COS
Partner
100 lat PZTW Facebook Twitter Instagram Youtube
100 lat PZTW

Gonera123

W grudniu 2019 roku Polski Związek Towarzystw Wioślarskich będzie obchodził stulecie istnienia. Z tej okazji zapraszamy na wyjątkowy cykl, w którym raz w miesiącu będziemy przybliżać historię polskiego wioślarstwa i dwunastu prezesów PZTW. Czas na Arnolda Gonerę, który w sumie sprawował tę funkcję przez 18 lat (1963 – 1976 oraz 1985 – 1990).

Urodził się 17 października 1929 roku w Łazach. Cztery lata po II wojnie światowej ukończył szkołę średnią w Zduńskiej Woli, a następnie studiował w Wyższej Szkole Ekonomicznej w Poznaniu. Podczas studiów rozpoczął przygodę z wioślarstwem – przez trzy sezony trenował w poznańskim AZS.

Jako student, w 1950 roku, pracował w Zarządzie Środowiskowym AZS Poznań. Był odpowiedzialny za Wydział Sportu i Urządzeń Sportowych. Rok później przeniósł się do Warszawy, ale kontynuował tę samą pracę w Zarządzie Głównym AZS w stolicy.

Po przeprowadzce do Warszawy podjął działalność w Sekcji Społecznej Wioślarstwa przy ZG AZS. Został nawet jej przewodniczącym. W 1956 roku został skierowany przez centralę AZS do Zarządu Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich. Przez pierwsze dwa lata działalności w związku pełnił funkcję wiceprezesa. W tamtym okresie udanie zabiegał o organizację mistrzostw Europy w Poznaniu w 1958 roku.

Na prezesa został wybrany w 1963 roku i pełnił tę funkcję przez trzy kolejne kadencje. W międzyczasie pracował w Związku Młodzieży Socjalistycznej, początkowo jako zastępca, później został kierownikiem Wydziału Sportu, Turystyki i Obozownictwa. W 1967 roku trafił do Biura Zagranicznej Turystyki Młodzieży „Juventur”.

W 1976 roku przestał być prezesem PZTW. Dwa lata później podjął nowe wyzwanie i przeniósł się do Wietnamu. W Panmundżonie był w składzie kierownictwa administracyjnego Komisji Nadzorującej Rozejm w strefie zdemilitaryzowanej.

Do kraju wrócił w 1981 roku i został zatrudniony w służbach administracyjnych Ministerstwa Spraw Zagranicznych, natomiast od 1984 roku był kierownikiem Wydziału Zaopatrzenia i Transportu w Polskiej Agencji Informacyjnej. Co ciekawe w tamtym okresie był szefem służb transportowych Centrum Prasowego dla dziennikarzy akredytowanych przy obsłudze pielgrzymek papieskich do Polski.

W 1985 roku ponownie został wybrany prezesem PZTW. Rozpoczął nawet drugą kadencję, ale w 1990 roku zrezygnował z funkcji. W trakcie 18 lat jego prezesury Polacy zdobyli cztery medale mistrzostw świata: trzy srebrne i brązowy.

Z jego inicjatywy organizowane były mecze reprezentacji Polski z osadami Niemieckiej Republiki Demokratycznej. Miał też wkład na rzecz rozgrywania „Regat Przyjaźni”. Doprowadził do założenia klasy sportowej w Bydgoszczy i Toruniu oraz Szkół Mistrzostwa Sportowego w Wałczu i Płocku. Dzięki jego staraniom uruchomiono produkcję łodzi i wioseł w Chojnickiej Stoczni Yachtowej.

Za działalność w PZTW nadano mu godność „Zasłużonego Działacza Kultury Fizycznej” (1964), „Zasłużonego Działacza Turystyki” (1974) oraz odznaczono go Krzyżem Kawalerskim (1977) i Krzyżem Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski (1987). W 1990 roku został Członkiem Honorowym PZTW.

W 1999 roku przeszedł na emeryturę. Zmarł 10 lutego 2006 roku w wieku 77 lat.

Konsultacja merytoryczna: Tomasz Waszczuk

Gonera

Zobacz także

Mistrzostwa Europy w Szeged: świetny bieg czwórki podwójnej
25 kwi 2024
W czwartek w Szeged na Węgrzech rozpoczęły się mistrzostwa Europy. Świetnie zaprezentowała się czwórka podwójna mężczyzn, która miała najlepszy czas przedbiegów w swojej konkurencji.  Dominik Czaja, Mateusz Biskup, Mirosław Zięt...

Europejskie kwalifikacje olimpijskie: czwartkowe wyniki Polaków
25 kwi 2024
W czwartek w Szeged na Węgrzech rozpoczęły się europejskie kwalifikacje olimpijskie, które są rozgrywane razem z mistrzostwami Europy. Polskie osady zaprezentowały się z dobrej strony w pierwszym dniu walki o bilety do Paryża.  W biegu...

ME i europejskie kwalifikacje olimpijskie: czwartkowy plan startów Polaków
24 kwi 2024
W czwartek w Szeged na Węgrzech rozpoczynają się dwie równolegle rozgrywane imprezy: europejskie kwalifikacje olimpijskie oraz mistrzostwa Europy seniorów.  W kwalifikacjach olimpijskich wystartują cztery polskie osady (maksymalnie dwie m...

 

Nadchodzące zawody
(kalendarz)

25-28.04Europejskie Regaty Kwalifikacyjne do Igrzysk Olimpijskich
Szeged (Węgry)
25-28.04Mistrzostwa Europy Seniorów
Szeged (Węgry)
4-5.05Regaty Międzynarodowe Juniorów
Monachium (Niemcy)

25-28.04
Europejskie Regaty Kwalifikacyjne do Igrzysk Olimpijskich
Szeged (Węgry)
25-28.04
Mistrzostwa Europy Seniorów
Szeged (Węgry)
4-5.05
Regaty Międzynarodowe Juniorów
Monachium (Niemcy)

Zobacz wszystkie zawody