Polski Związek
Towarzystw Wioślarskich
Sponsor Generalny
Patronat Prezydenta RP
Partner medialny
Partner
Ministerstwo Sportu MarlinX
Partner
100 lat PZTW Facebook Twitter Instagram Youtube
100 lat PZTW

ZAWOJSKI1

Maciej Zawojski wystartuje w European Rowing Coastal Challenge w Livorno (23-25 października). Zawodnik AZS AWF Warszawa od 13 października jest na zgrupowaniu we Włoszech i przygotowuje się do regat w wioślarstwie morskim.

"Coastal rowing", czyli wioślarstwo morskie, cieszy się coraz większą popularnością. W 2016 roku mistrzostwa świata w tej odmianie wioślarstwa zostały włączone do kalendarza Międzynarodowej Federacji Wioślarskiej (FISA). Konkurencje podzielono na sprinterskie (sprint) i wytrzymałościowe (endurance). Startują w nich osady jedno, dwu i czteroosobowe. Zawojski wystąpi na jedynce w endurance i w sprincie.

"Wyścigi są na 6 kilometrów, w których start jest na wodzie, a meta na plaży. Na wodzie są ustawione bojki, między którymi jest linia startowa. Napływa się na nią i dalej rywalizacja trwa na wyznaczonej trójkątnej trasie. Dobija się do brzegu, wyskakuje z łódki i dobiega do mety, która zlokalizowana jest na plaży" - wyjaśnił Zawojski w rozmowie z Beatą Oryl-Stroińską z TVP Sport.

Wszystko wskazuje na to, że będzie to konkurencja olimpijska już na igrzyskach w Paryżu. "Wioślarstwo morskie wejdzie do sportów olimpijskich. Nie możemy tego przespać, bo jeśli wszystko będzie toczyło się normalnie, to w 2023 roku możemy mieć kwalifikacje" - wyjaśnia Bogusław Gryczuk, dyrektor sportowy Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich.

ZAWOJSKI5fot. Joanna Korczak

W związku z tym Polska będzie miała swojego reprezentanta na European Rowing Coastal Challenge, które można nazwać odpowiednikiem mistrzostw Europy w wioślarstwie morskim. "To był mój pomysł. Biorę odpowiedzialność na siebie. Maciej Zawojski to bardzo ambitny zawodnik, bardzo mocno trenuje, jednak niestety nie łapie się w tej chwili do reprezentacji. Znamy jego poziom, ponieważ był w kadrze, zdobył medal mistrzostw Europy" - zdradza dyrektor Gryczuk i dodaje: "Maciek wystąpi na tych mistrzostwach jako 'testman'. Nie odważę się mieć jakichkolwiek wymagań wobec niego, sam jestem ciekawy, co z tego wyjdzie. Życzę mu wszystkiego najlepszego".

"Dużo się dzieje, ciągle fale. Pierwsze spostrzeżenie - trzeba być ciągle czujnym" - napisał Maciej Zawojski o swoich pierwszych wrażeniach. "Zdaję sobie sprawę, że to nie jest łatwa sprawa. Maciej pojechał z Dominikiem Grzybem na zgrupowanie 10 dni przed mistrzostwami, żeby się przystosować. Pierwszego dnia złamał wiosło, więc to pokazuje z jakimi trudnościami musi się mierzyć" - kończy dyrektor Gryczuk.

ZAWOJSKI3fot. Joanna Korczak

Zobacz także

Medalowe polskie wiosła na mistrzostwach świata: srebro w Linzu (2008)
31 paz 2020
W naszym cyklu czas na mistrzostwa świata w roku olimpijskim, czyli srebrny medal kobiecej czwórki podwójnej wagi lekkiej w Linzu w 2008 roku. Wspominają Ilona Mokronowska i Weronika Deresz. >>>PRZECZYTAJ O DWÓCH ZŁOTYCH MEDALACH...

Komunikat! Otwarte Mistrzostwa Województwa Wielkopolskiego na ergometrze wioślarskim odwołane
29 paz 2020
Kaliskie Towarzystwo Wioślarskie jest zmuszone odwołać zaplanowane na listopad 2020 roku w Kaliszu Otwarte Mistrzostwa Województwa Wielkopolskiego na ergometrze wioślarskim. Pełna treść komunikatu: ...

Maciej Zawojski: wioślarstwo morskie jest jednocześnie trudne i ciekawe [wywiad]
28 paz 2020
W miniony weekend (23-25.10.2020) Maciej Zawojski zadebiutował w wioślarstwie morskim - wziął udział w European Rowing Coastal Challenge. W niedzielę zawodów nie udało się rozegrać z powodu trudnych warunków, dlatego w sprincie uznano wyni...