Polski Związek
Towarzystw Wioślarskich
Sponsor Generalny
Partner
Partner medialny
Filippi
Partner Techniczny
MarlinX
Partner Techniczny
MarlinX
Partner Medyczny
COS
Partner
100 lat PZTW Facebook Twitter Instagram Youtube
100 lat PZTW

SYCZ KUCHARSKI 1997

W cyklu "Medalowe polskie wiosła na mistrzostwach świata" dochodzimy do pierwszego złotego medalu dla Polski na imprezie tej rangi w historii. W 1997 roku w Aiguebelette zwyciężyła dwójka podwójna wagi lekkiej mężczyzn: Robert Sycz i Tomasz Kucharski.

>>>PRZECZYTAJ TAKŻE O BRĄZOWYM MEDALU CZWRÓKI BEZ STERNIKA W TAMPERE<<<

18. mistrzostwa świata dla kobiet i 22. dla mężczyzn miały miejsce na Lac d’Aiguebelette, naturalnym jeziorze na wschodzie Francji, w departamencie Sabaudia. Był to pierwsze MŚ seniorów w wioślarstwie w tym miejscu (drugie miały miejsce w 2015 roku).

Polskę reprezentowało dziewięć osad, z których dwie wystąpiły w finałach A. Oprócz dwójki podwójna wagi lekkiej, była to dwójka podwójna mężczyzn. Adam Korol i Marek Kolbowicz zajęli piąte miejsce i na swój pierwszy medal musieli poczekać jeszcze rok. Poza tym czwórka podwójna kobiet i czwórka bez sternika zajęły ósme miejsce, czwórka podwójna mężczyzn i czwórka podwójna wagi lekkiej mężczyzny uplasowały się na 11. pozycji, dwójka podwójna wagi lekkiej kobiet była 12., dwójka podwójna kobiet - 13., a dwójka bez sternika - 15.

Lac dAiguebelettefot. Lac d'Aiguebelette

Tę osadę stworzyło... wesele kolegi

Wcześniej, przez kilka sezonów, Robert Sycz występował w dwójce z Grzegorzem Wdowiakiem, z którym wystąpił m.in. na igrzyskach olimpijskich w Atlancie (wygrali finał B i zajęli siódme miejsce). "W 1997 roku pływaliśmy w czwórce podwójnej wagi lekkiej – ja byłem szlakowym, a Tomek siedział drugi. Byli z nami Robert Laskowski z Torunia i Tomasz Fiłka ze Szczecina. Kiedy jednak doszło do Pucharów Świata i trzeba było startować w dwójce, stworzyłem duet z Fiłką. Zajęliśmy szóste miejsce w Paryżu, mając niewielką stratę do podium. I w takim zestawieniu mieliśmy występować przez resztę sezonu" - przypominał Robert Sycz w wywiadzie z okazji wybrania naszej dwójki podwójnej wagi lekkiej osadą 100-lecia PZTW.

Trener Jerzy Broniec początkowo nie chciał, by Sycz i Kucharski wsiedli do jednej łódki, a przypadek sprawił, że tak się stało. "Tomek Fiłka musiał jechać na wesele, na którym był świadkiem, a trenować było trzeba. I w ten sposób wsiedliśmy do łodzi z Tomkiem Kucharskim. Pamiętam, że Jerzy Broniec nie widział tego zestawienia ze względu na wagę, ponieważ dla nas obu waga startowa była nienaturalna. Trener unikał tego jak tylko mógł. Tymczasem, jak tylko wsiedliśmy do łódki, od pierwszych chwytów było czuć, że to jest to. Technicznie byliśmy dopasowani idealnie. Na 1000 metrów osiągaliśmy czas lepszy o dziesięć sekund niż z Fiłką, mimo że z nim również wiosłowało mi się bardzo fajnie" - kontynuował Sycz.

"Pojechaliśmy z Robertem na ostatni Puchar Świata w sezonie do Lucerny i zdobyliśmy tam brązowy medal. Właściwie wtedy zaczęło się to na poważnie" - dodał Kucharski.

Jerzy BroniecJerzy Broniec (fot. J. Kowacic)

Medal po sześciu tygodniach treningu

Puchar Świata w Lucernie miał miejsce trzy tygodnie po tym jak po raz pierwszy wsiedli do dwójki. Mistrzostwa świata w Aiguebelette odbyły się sześć tygodni później. Nasi zawodnicy byli w fenomenalnej dyspozycji na obu regatach, a brąz w Lucernie był tak naprawdę porażką. Wyjaśnia to Tomasz Kucharski: "po wygraniu przedbiegu i półfinału, wydawało się, że w finale zwyciężymy bez względu na wszystko. Jednak w ostatnim biegu nauczyliśmy się, że organizmu nie da się oszukać i w pewnych momentach po prostu odmawia posłuszeństwa. Myślę, że dzięki temu zdobyliśmy złoto w Aigubelette".

We Francji wszystko toczyło się pod dyktando naszej dwójki wagi lekkiej, która wygrała wszystko - od przedbiegu aż po finał. Srebrne medale, z ponad sekundową stratą, wywalczyli Włosi Michelangelo Crispi i Leonardo Pettinari. Brąz zawisnął na szyi Niemców Ingo Eulera i Bernharda Ruehlinga.

"Według mnie wówczas pokazywaliśmy z Tomkiem najlepsze wioślarstwo. Wiosłowaliśmy najlepiej technicznie, z największą swobodą i finezją w naszej karierze. Wtedy też, w finale, ustanowiliśmy nieoficjalny rekord świata (6:14.57 - red.), który utrzymywał się aż do 2002 roku. W kolejnych latach nasz styl się zmieniał i zrobił się bardziej siłowy" - kończy Robert Sycz.

***

Robert Sycz (ur. 15 listopada 1973 w Warszawie) – zawodnik MOS Warszawa, Zawiszy Bydgoszcz i LOTTO Bydgostii. Trzykrotny olimpijczyk (1996, 2000, 2004), dwukrotny mistrz olimpijski w dwójce podwójnej wagi lekkiej (2000, 2004). Dwukrotny mistrz świata (1997, 1998), trzykrotny wicemistrz świata (2001, 2002, 2003), zdobywca brązowego medalu mistrzostw świata (2005). 35-krotny mistrz Polski. Karierę zawodniczą zakończył w 2012. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (rok 2000, za wybitne osiągnięcia sportowe) i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (rok 2004, za wybitne osiągnięcia sportowe, za zasługi w krzewieniu idei olimpijskiej). Obecnie trener PZTW współpracujący z kadrą wioseł krótkich mężczyzn.

Tomasz Bogusław Kucharski (ur. 16 lutego 1974 w Gorzowie Wielkopolskim) – zawodnik AZS AWF Gorzów Wielkopolski. Dwukrotny mistrz olimpijski w dwójce podwójnej wagi lekkiej (2000, 2004). Dwukrotny mistrz świata (1997, 1998), trzykrotny wicemistrz świata (2001, 2002, 2003). Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (rok 2000, za wybitne osiągnięcia sportowe) i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (rok 2004, za wybitne osiągnięcia sportowe, za zasługi w krzewieniu idei olimpijskiej). Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polski. Członek zarządu PZTW.

Zobacz także

Zgrupowanie juniorów w COS OPO Wałcz i powołania na regaty w Monachium
19 kwi 2024
Polski Związek Towarzystw Wioślarskich powołuje niżej wymienione osoby na zgrupowanie szkoleniowe kadry narodowej juniorów, które odbędzie się w dniach 19.04-1.05.2024 r. w Ośrodku COS-OPO Wałcz. Zgrupowanie zakończy się w dniu 1.05.2024...

Zgrupowanie seniorów w COS OPO Wałcz (14-21.04.2024)
16 kwi 2024
Polski Związek Towarzystw Wioślarskich powołał niżej wymienione osoby na zgrupowanie szkoleniowe kadry narodowej seniorów, które odbędzie się w dniach 14-21.04.2024 w COS-OPO Wałcz. Powołania  Waga lekka kobiet Jasińska Zuzanna ...

Skład na mistrzostwa Europy i kwalifikacje olimpijskie w Szeged (25-28.04.2024)
15 kwi 2024
Zarząd Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich zatwierdził skład na mistrzostwa Europy oraz europejskie kwalifikacje do igrzysk olimpijskich, które odbędą się w dniach 25-28 kwietnia 2024 roku w Szeged na Węgrzech.  O przepustkę ol...

 

Nadchodzące zawody
(kalendarz)

25-28.04Europejskie Regaty Kwalifikacyjne do Igrzysk Olimpijskich
Szeged (Węgry)
25-28.04Mistrzostwa Europy Seniorów
Szeged (Węgry)
4-5.05Regaty Międzynarodowe Juniorów
Monachium (Niemcy)

25-28.04
Europejskie Regaty Kwalifikacyjne do Igrzysk Olimpijskich
Szeged (Węgry)
25-28.04
Mistrzostwa Europy Seniorów
Szeged (Węgry)
4-5.05
Regaty Międzynarodowe Juniorów
Monachium (Niemcy)

Zobacz wszystkie zawody