Polski Związek
Towarzystw Wioślarskich
Sponsor Generalny
Patronat Prezydenta RP
Partner medialny
Partner medialny
Polskie Radio Jedynka
Partner medialny
100 lat PZTW Facebook Twitter Instagram Youtube
100 lat PZTW

RACICE1

Czas na kolejną część "Medalowych polskich wioseł na mistrzostwach świata". Tym razem zaglądamy do Roudnic-Racic, gdzie miały miejsce regaty w 1993 roku. Srebrny medal zdobyła nasza czwórka bez sternika.

>>>PRZECZYTAJ TAKŻE O TRZECH MEDALACH POLSKICH WIOSEŁ NA MŚ W WIEDNIU<<<

Kanał wioślarski w Racicach jest głównym obiektem wioślarskim i kajakarskim w Czechach. Do dziś odbywają się tam najważniejsze regaty krajowe, a czescy wioślarze i kajakarze przygotowują się tam do sezonów. FISA podjęła decyzję, że w 1993 roku odbędą się tam mistrzostwa świata, które rozpoczęły się 30 sierpnia i trwały do 5 września.

Na 15. mistrzostwach globu dla kobiet i 18. dla mężczyzn wystąpiło dziewięć polskich osad, a cztery z nich wystąpiły w finale. Oprócz czwórki bez sternika, najbliżej medalu była męska czwórka podwójna, która uplasowała się tuż za podium. Natomiast czwórka ze sternikiem i dwójka podwójna wagi lekkiej były na szóstej pozycji. Siódme miejsce zajęła męska ósemka, 10. dwójka podwójna wagi lekkiej kobiet, 11. Izabela Wiśniewska na jedynce, 13. Kajetan Broniewski na jedynce, a 21. dwójka bez sternika.

TOR RACICE
Tor w Racicach (fot. worldrowing.com)

Szukając wymówki

Nasza czwórka bez sternika była już utytułowaną załogą, tylko że… ze sternikiem. Na mistrzostwach świata w Wiedniu w 1991 roku i na igrzyskach olimpijskich w Barcelonie rok później Wojciech Jankowski, Maciej Łasicki, Jacek Streich, Tomasz Tomiak i Michał Cieślak (sternik) zdobywali brązowe medale. Igrzyska w 1992 roku były ostatnimi, na których rywalizowała czwórka ze sternikiem, stąd ta zmiana.

Początek mistrzostw nie był udany dla tej czwórki. "Po przedbiegu mieliśmy 11. czas i musieliśmy wystąpić w repasażu. Natomiast najszybsi byli Włosi, którzy od razu awansowali do półfinału, ale później nie udało im się wywalczyć miejsca w finale A" – przypomina Wojciech Jankowski.

Natomiast nasi rozkręcali się powoli, awansowali do finału, choć nie był to awans usłany różami. "Warunki były niekorzystne dla nas. Wiatr wiał pod takim kątem, że teoretycznie pierwsze dwa tory miały najgorzej. Pamiętam, że w finale Niemcy płynęli na pierwszym, a my na drugim torze. Mieliśmy apetyty na medal, ale już szukaliśmy usprawiedliwienia, że mamy słaby tor" - mówi obecny trener PZTW.

ZNACZEK RACICE

Niedźwiedź wskoczył na plecy

Mimo teoretycznie gorszego toru, Polacy zaskoczyli wszystkich. "Pierwsze 500 metrów prowadziliśmy, a w połowie dystansu byliśmy tuż za Kanadą. Wydawało się, że już nas mają, ale na 500 metrów przed metą znów byliśmy pierwsi" – mówi Jankowski.

Gdy daje się z siebie wszystko od początku, zazwyczaj nadchodzi kryzys i tym razem było podobnie. "Modliliśmy się, żeby jak najszybciej pojawiła się meta. Jeszcze 250 metrów przed linią mety byliśmy mistrzami świata. Ale później, jak to się śmialiśmy, niedźwiedź nam wskoczył na plecy. Francuzi przepłynęli obok nas jak tramwaj, ale byliśmy na tyle rozpędzeni, że utrzymaliśmy drugie miejsce” – przypomina były zawodnik Budowlanych Płock.

Francuzi (Michel Andrieux, Daniel Fauche, Philippe Lot, Jean Christophe Rolland) byli o dwie sekundy lepsi. Na trzecim miejscu, z niespełna dwusekundową stratą do Polaków, przypłynęli reprezentanci Stanów Zjednoczonych (Thomas Bohrer, Sean Hall, Jeffrey Klepacki, James Neil). To był ostatni medal na wielkiej imprezie Tomasza Tomiaka, którego później w tej osadzie zastąpił Piotr Basta, ale o tym w kolejnej części naszego cyklu...

RACICE2

***

Wojciech Jankowski (ur. 1 kwietnia 1963 w Płocku) - zawodnik Budowlanych Płock. Wielokrotny medalista mistrzostw Polski. Brązowy medalista igrzysk olimpijskich w Barcelonie (1992) w czwórce ze sternikiem, wicemistrz świata z Racic (1993) w czwórce bez sternika, brązowy medalista mistrzostw świata z Wiednia (1991) w czwórce ze sternikiem i Tampere (1995) w czwórce bez sternika. W 2009 został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Obecnie trener PZTW.

Maciej Łasicki (ur. 12 października 1965 w Gdańsku) - zawodnik Stoczniowca i AZS-AWF Gdańsk. Wielokrotny medalista mistrzostw Polski. Brązowy medalista igrzysk olimpijskich w Barcelonie (1992) w czwórce ze sternikiem, wicemistrz świata z Racic (1993) w czwórce bez sternika, brązowy medalista mistrzostw świata z Wiednia (1991) w czwórce ze sternikiem i Tampere (1995) w czwórce bez sternika.

Jacek Streich (ur. 12 października 1967 w Toruniu) - zawodnik Budowlanych Toruń, Budowlanych Płock i Zawiszy Bydgoszcz. Wielokrotny medalista mistrzostw Polski. Brązowy medalista igrzysk olimpijskich w Barcelonie (1992) w czwórce ze sternikiem, wicemistrz świata z Racic (1993) w czwórce bez sternika, brązowy medalista mistrzostw świata z Wiednia (1991) w czwórce ze sternikiem i Tampere (1995) w czwórce bez sternika.

Tomasz Tomiak (ur. 17 września 1967 w Nowym Tomyślu) - zawodnik Budowlanych Płock i AZS-AWF Gdańsk. Wielokrotny medalista mistrzostw Polski. Brązowy medalista igrzysk olimpijskich w Barcelonie (1992) w czwórce ze sternikiem, wicemistrz świata z Racic (1993) w czwórce bez sternika, brązowy medalista mistrzostw świata z Wiednia (1991) w czwórce ze sternikiem.

Zobacz także

Zmarła Krystyna Burkhardt-Jagodzińska
03 sie 2020
Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość, że w dniu 3 sierpnia 2020 roku zmarła Krystyna Burkhardt-Jagodzińska, lekarz Centralnej Przychodni Sportowo-Lekarskiej oraz Instytutu Sportu w Warszawie. Bardzo ściśle związana z wioślarstwem i w...

Powołania na zgrupowanie seniorów w COS OPO Zakopane
03 sie 2020
W sierpniu kadrę kobiet (waga otwarta), wioseł długich mężczyzn i wagi lekkiej mężczyzn czekają treningi w Zakopanem. Przedstawiamy powołania na zgrupowanie w COS OPO Zakopane. W niedzielę 9 sierpnia do Zakopanego przyjadą mężczyźni z ...

Powołania kadry młodzieżowej na zgrupowanie w COS OPO Wałcz
01 sie 2020
Ostatni etap przygotowań młodzieżowej kadry narodowej przed Młodzieżowymi Mistrzostwami Europy w Duisburgu (5-6 września). Przedstawiamy listę powołanych zawodniczek i zawodników na zgrupowanie w COS OPO Wałcz. W poniedziałek 3 sierpnia w...

 

Nadchodzące zawody
(kalendarz)

13-16.08Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży
(ENEA Mistrzostwa Polski Juniorek i Juniorów Młodszych)
Kruszwica
27-29.08Akademickie Mistrzostwa Świata
Zagrzeb (Chorwacja)
4-6.09ENEA Mistrzostwa Polski Juniorów
Poznań

13-16.08
Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży
(ENEA Mistrzostwa Polski Juniorek i Juniorów Młodszych)
Kruszwica
27-29.08
Akademickie Mistrzostwa Świata
Zagrzeb (Chorwacja)
4-6.09
ENEA Mistrzostwa Polski Juniorów
Poznań

Zobacz wszystkie zawody