Polski Związek
Towarzystw Wioślarskich
Sponsor Generalny
Patronat Prezydenta RP
Partner medialny
Partner medialny
Polskie Radio Jedynka
Partner medialny
100 lat PZTW Facebook Twitter Instagram Youtube
100 lat PZTW

WALCZ ZIETARSKI BARANSKKI


Od 11/12 maja wioślarze przebywają na zgrupowaniu w Centralnym Ośrodku Sportu w Wałczu. Pierwsze treningi na wodzie od czasu wybuchu pandemii koronawirusa zakończą się 31 maja. Trenerzy zgodnie przyznają, że są zadowoleni z formy zawodników.

Warunkiem do rozpoczęcia treningów w Wałczu było przeprowadzenie testów na obecność wirusa COVID-19. Zawodniczki i zawodnicy, którzy zjawili się w poniedziałek i wtorek (11 i 12 maja) czekali na wyniki badań aż do czwartku (14 maja). Wszystko dlatego, że to samo laboratorium zajmowało się testami górników ze Śląska, wśród których był najwyższy współczynnik zakażeń.

W czwartek okazało się, że wioślarze mogą rozpocząć treningi. Wszystko w odpowiednim reżimie sanitarnym. Nasza kadra została podzielona na trzy grupy – kobiety, wiosła długie z wagą lekką mężczyzn i wiosła krótkie mężczyzn.

"Podczas przemieszczania się po ośrodku obowiązuje nakaz noszenia maseczek. Posiłki spożywamy w swoich podgrupach treningowych. Wioślarze mają siłownie tylko dla siebie, więc się wymieniamy. Jak krótkie wiosła mają siłownie, to grupa kobieca ma ergometr, a długie wiosła są np. na wodzie, więc się nie spotykamy. Sale są dezynfekowane i wietrzone po każdej grupie" - wyjaśnia Robert Sycz, trener wioseł krótkich.

"Na początku było trochę strachu, wiele obostrzeń i skupiania się głównie na tym, aby przychodzić wszędzie na odpowiednią godzinę. Było z tym sporo niewygody, no i kłopotu, ale po paru dniach wszystko doszło do normy" - mówi Jakub Urban w rozmowie z TVP Sport.

WALCZ KOBUSfot. Facebook/Agnieszka Kobus-Zawojska

Wiosła krótkie na jedynkach i dwójkach

Podczas pierwszego zgrupowania w czasie epidemii trenerzy zdecydowali, że wioślarze i wioślarki z wioseł krótkich nie będą pływali w czwórkach. "Założyliśmy sobie, że krótkie wiosła będą pływać na deblach, a długie różnie: i na czwórce, i na peruarach. Obserwujemy poziom przygotowania i muszę przyznać, że jest dobrze. Dziewczyny dużo nie straciły, także jeśli chodzi o czucie wody" - dodaje trener Urban.

"W wiosłach krótkich pływamy w jedynkach i dwójkach w różnych konfiguracjach. Czwórki dopiero od następnego zgrupowania" - dopowiada Robert Sycz, który też jest zadowolony z dyspozycji zawodników.

"Forma jest dobra. W sobotę rywalizowaliśmy na jedynkach. Czasy, jak na warunki panujące, były zadowalające. Więc dyspozycja, mimo kwarantanny i braku treningu na wodzie, napawa optymizmem. Oczywiście można to potwierdzić tylko w warunkach bojowych. Trenujemy więc z myślą o mistrzostwach Europy" - mówi.

"Dobrze, że w perspektywie są ME w Poznaniu w październiku. Można je będzie nazwać małymi igrzyskami. Taki cel jest bardzo ważny w trakcie przygotowań. Zobaczymy, jak nasza praca wypali w przyszłym roku, bo wiadomo, że z mistrzami wszyscy chcą wygrać" - dodaje Wojciech Jankowski, trener wioseł długich cytowany przez oficjalną stronę Centralnego Ośrodka Sportu.

WALCZ CZAJAfot. Facebook/Dominik Czaja wioślarz

Zawodnicy zadowoleni z powrotu

Wioślarki i wioślarze jak zawsze z chęcią przyjechali do Wałcza. "Nic nie zaprząta nam dodatkowo głowy i pracujemy ciężko nad formą, bo tego roku nie można przespać" - mówi Mikołaj Burda.

"Obecnie na nic nie mam siły, ale fajnie jest nie mieć siły. W sumie właśnie o to w tym chodzi. Trzeba nie mieć siły, aby potem w najważniejszym momencie ją mieć" - napisała Agnieszka Kobus-Zawojska na swoim koncie na Facebooku.

"Zdecydowanie brakowało treningów w osadzie przez ten czas izolacji" - napisała z kolei Monika Chabel. "Zmęczenie naprawdę daje się we znaki" - dodaje Dominik Czaja.

Mistrzostwa Europy w Poznaniu, które pierwotnie miały odbyć się w pierwszy weekend czerwca, zostały przełożone na 9-11 października. Do 31 lipca zostanie podjęta ostateczna decyzja czy impreza się odbędzie.

WALCZ CHABELfot. Facebook/Małżeństwo na medal - Monika i Wiktor Chabel

Zobacz także

Medalowe polskie wiosła na mistrzostwach świata: Aiguebelette i pierwsze złoto Sycza i Kucharskiego!
03 lip 2020
W cyklu "Medalowe polskie wiosła na mistrzostwach świata" dochodzimy do pierwszego złotego medalu dla Polski na imprezie tej rangi w historii. W 1997 roku w Aiguebelette zwyciężyła dwójka podwójna wagi lekkiej mężczyzn: Robert Sycz i Tomasz...

Komunikat PZTW - Mistrzostwa Polski Młodzieżowe oraz Młodzików
02 lip 2020
KOMUNIKAT Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich dotyczący Mistrzostw Polski Młodzieżowych oraz Mistrzostw Polski Młodzików w Kruszwicy Polski Związek Towarzystw Wioślarskich, biorąc pod uwagę obecnie obowiązujące przepisy dotyczą...

Aleksander Wojciechowski: składy osad? Mamy stabilny układ [wywiad]
01 lip 2020
We wtorek kadra wioseł krótkich mężczyzn zakończyła zgrupowanie w COS OPO Wałcz. Trener Aleksander Wojciechowski ocenia dyspozycję zawodników, składy osad i mówi o kolejnych etapach przygotowań w tym roku. - Jak ocenia pan dyspozycję za...

 

Nadchodzące zawody
(kalendarz)

4-5.07Centralne Regaty Młodzików i Międzynarodowe Masters
Poznań
23-26.07Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży
(Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych)
Kruszwica
1-2.08ENEA Młodzieżowe Mistrzostwa Polski
ENEA Mistrzostwa Polski Młodzików
Kruszwica

4-5.07
Centralne Regaty Młodzików i Międzynarodowe Masters
Poznań
23-26.07
Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży
(Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych)
Kruszwica
1-2.08
ENEA Młodzieżowe Mistrzostwa Polski
ENEA Mistrzostwa Polski Młodzików
Kruszwica

Zobacz wszystkie zawody