Polski Związek
Towarzystw Wioślarskich
Sponsor Generalny
Partner
Partner medialny
Filippi
Partner Techniczny
MarlinX
Partner Techniczny
MarlinX
Partner Medyczny
COS
Partner
100 lat PZTW Facebook Twitter Instagram Youtube
100 lat PZTW

Dłużewska Kościańska

W cyklu "Medalowe polskie wiosła na mistrzostwach świata" czas na pierwszy medal kobiet! W 1979 roku w Bled brązowy medal wywalczyła dwójka bez sterniczki - Małgorzata Dłużewska i Czesława Kościańska.

W 1979 roku mistrzostwa świata odbyły się w Bled w ówczesnej Jugosławii, a na terenie dzisiejszej Słowenii. Jezioro Bled położone jest w Alpach Julijskich i jest jednym z najcieplejszych jezior alpejskich. Tektoniczne pochodzenie jeziora podkreślają aktywne źródła termalne w jego północno-wschodniej części, dlatego woda w jeziorze ma temperaturę sięgającą +26 °C.

To były piąte mistrzostwa dla kobiet (panie rywalizowały wówczas na 1000 metrów) i ósme dla mężczyzn. Polskę reprezentowało dziewięć osad, ale tylko dwóm załogom udało się wejść do finału. Poza dwójką bez sterniczki była to dwójka podwójna kobiet - Janina Klucznik i Beata Dziadura zajęły szóste miejsce. Czwórka podwójna kobiet została sklasyfikowana na ósmym miejscu, a czwórka ze sterniczką na dwunastej pozycji. Wśród mężczyzn najwyżej była czwórka podwójna, która uplasowała się na ósmym miejscu. Na dziewiątej pozycji byli: dwójka podwójna, dwójka ze sternikiem i czwórka ze sternikiem, a czwórka bez sternika była dwunasta.

DłużewskaMałgorzata Dłużewska (fot. wikipedia/Zdzisław Biernacki)

Wyprzedały je skify, ale szybko robiły postępy

Dłużewska i Kościańska podczas regat w Bled miały kolejno 20 i 21 lat. Osadę stworzyły w marcu 1978 roku. "Przeszłam z Unii Tczew do Gedanii Gdańsk i na początku pierwszego zgrupowania szło nam tragicznie. Skify nas wyprzedzały. Trener był wściekły, bo jak dwójka może przegrać z jedynką?" - pyta retorycznie Czesława Kościańska.

Z czasem jednak było coraz lepiej i - kolokwialnie rzecz ujmując - zawodniczki się dotarły. "Na koniec trzytygodniowego obozu wystartowałyśmy w regatach długodystansowych i żeśmy wygrały. Wiedziałyśmy, że jest bodziec, że coś ruszyło. Z regat na regaty robiłyśmy kolosalne postępy. Poprawiałyśmy się o 15-20 sekund!" - wspomina Kościańska.

Mimo że czasy miały coraz lepsze, to na mistrzostwa świata do Nowej Zelandii nie poleciały. Po pierwsze była to daleka i bardzo kosztowna podróż (do Karapiro poleciały tylko dwie polskie osady), a po drugie nasze reprezentantki były jeszcze niedoświadczone i wciąż się rozwijały. "Pamiętam, że we wrześniu w Wałczu odbyły się regaty międzynarodowe, na których wygrałyśmy ze świetnym czasem, porównywalnym do tego, który osiągnęłyśmy później na mistrzostwach świata" - przypomina Kościańska.

KościańskaCzesława Kościańska (fot. wikipedia/Zdzisław Biernacki)

Rekord toru i brak rutyny

Do Bled jechały z dużymi nadziejami, ale bez presji. "Wiedziałyśmy, że stać nas na wiele i to się potwierdziło w przedbiegu, bo ustanowiłyśmy rekord toru! Na tych samych mistrzostwach został oczywiście pobity, ale to pokazało, że byłyśmy mocne" - dodaje była zawodniczka Unii Tczew i Gedanii.

Awans do finału był więc formalnością. W nim nasze zawodniczki musiały uznać wyższość złotych Niemek Wschodnich Cornelii Buegel i Ute Steindorf oraz Rumunek Floricy Dospinescu i Eleny Oprey. "Byłyśmy bardzo młode i myślę, że Rumunki i Niemki wygrały z nami doświadczeniem. Może też trochę się zagapiłyśmy, ale najważniejsze, że udało się zdobyć medal" - cieszy się Kościańska.

Czwarte Holenderki miały nieco ponad pół sekundy straty do naszej załogi, ale nasze zawodniczki nie czuły zagrożenia z ich strony. "Nie pamiętam, żebyśmy walczyły na końcowych metrach. Gdy dopływałyśmy do mety w zasadzie wszystko było już ustalone" - kończy Kościańska.

***

Małgorzata Dłużewska-Wieliczko (ur. 1 sierpnia 1958 w Koronowie) - zawodniczka Gedanii Gdańsk. Wielokrotna mistrzyni Polski w różnych osadach. Największe sukcesy święciła w parze z Czesławą Kościańską Razem wywalczyły srebrny medal igrzysk olimpijskich w Moskwie (1980) oraz dwa medale mistrzostw świata: brąz (1979) i srebro (1982). Jest matką Marty Wieliczko, mistrzyni świata i Europy w czwórce podwójnej z 2018 roku i wicemistrzyni świata z 2019 roku.

Czesława Kościańska-Szczepińska (ur. 22 maja 1959 w Tczewie) - zawodniczka Unii Tczew, a później Gedanii Gdańsk. Wielokrotna mistrzyni Polski w różnych osadach. Największe sukcesy święciła w parze z Małgorzatą Dłużewską. Razem wywalczyły srebrny medal igrzysk olimpijskich w Moskwie (1980) oraz dwa medale mistrzostw świata: brąz (1979) i srebro (1982).

Zobacz także

Komunikat: wpisowe do regat centralnych
27 mar 2024
Polski Związek Towarzystw Wioślarskich informuje, że w związku ze stałym problemem z rozliczeniem wpłat za udział w zawodach, w rozpoczynającym się sezonie wioślarskim zmianie ulegają zasady opłaty wpisowego do zawodów centralnych. Zg...

169. The Gemini Boat Race już 30 marca 2024
26 mar 2024
W sobotę 30 marca 2024 odbędzie się legendarny The Boat Race, czyli wyścig ósemek pomiędzy dwiema prestiżowymi uczelniami - Cambridge i Oxfordem. Będzie to 169. wyścig mężczyzn i 78. kobiet. Przed rokiem zawodnicy Cambridge wrócili na zw...

Szczecin Gaming Fest: wiosłuj online na torze w Henley!
25 mar 2024
Odkryj nowe wymiary wiosłowania z aplikacją EXR - zaloguj się, lub zarejestruj i ciesz się 14-dniowym darmowym dostępem. Dołącz do wyjątkowego wydarzenia „Row with the Pros: Olympians and Paralympians” na torze Henley.  Wspólne 45-...

 

Nadchodzące zawody
(kalendarz)

12-14.04I Puchar Świata
Varese (Włochy)
13-14.04Centralne Regaty Otwarcia Sezonu Seniorów i Juniorów
Poznań
25-28.04Europejskie Regaty Kwalifikacyjne do Igrzysk Olimpijskich
Szeged (Węgry)

12-14.04
I Puchar Świata
Varese (Włochy)
13-14.04
Centralne Regaty Otwarcia Sezonu Seniorów i Juniorów
Poznań
25-28.04
Europejskie Regaty Kwalifikacyjne do Igrzysk Olimpijskich
Szeged (Węgry)

Zobacz wszystkie zawody