W grudniu 2019 roku Polski Związek Towarzystw Wioślarskich obchodzi stulecie istnienia. Z tej okazji, w poniedziałek w Teatrze Królewskim w warszawskich Łazienkach Królewskich, miała miejsce uroczysta Gala 100-lecia PZTW.
Galę poprowadzili Beata Oryl-Stroińska i Henryk Urbaś, a w roli gospodarza wystąpił prezes Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich, Ryszard Stadniuk. Uroczystość rozpoczęła się od wykładu Michała Jelińskiego, złotego medalisty igrzysk olimpijskich w Pekinie. Tematem przemowy było pogodzenie choroby - w tym przypadku cukrzycy - z wyczynowym uprawianiem sportu.
Część oficjalną rozpoczął prezes PZTW. "Jestem dumny, że przez ostatnie 23 lata miałem przyjemność kierowania Związkiem. Jestem dumny z osiągnięć sportowych w ciągu ostatniego 100-lecia. Nie będę wymieniał poszczególnych sukcesów i nazwisk, chciałbym przytoczyć jednak kilka istotnych momentów w historii PZTW. Rok 1878 - założenie Warszawskiego Towarzystwa Wioślarskiego, pierwszego polskiego klubu. 1919 - założenie PZTW. 1924 - Paryż i pierwszy udział polskich wioślarzy w igrzyskach olimpijskich. Cztery lata później - pierwszy olimpijski medal w Amsterdamie. 1997 rok to pierwszy złoty medal, a 2000 pierwsze złoto olimpijskie, wywalczone przez tę samą, wspaniałą osadę. 2009 rok to mistrzostwa świata w Poznaniu i pierwsze złoto osady kobiecej. I wreszcie 2016, Rio de Janeiro, dwa medale zdobyte przez wioślarki, w tym pierwszy złoty krążek olimpijski wywalczony przez kobiety. W sumie 18 medali olimpijskich, w tym cztery złote" - wyliczał Ryszard Stadniuk.
fot. J. Kowacic
"Chciałbym podziękować wszystkim obecnym na sali, bo każdy miał swój wkład w te sukcesy. Dziękuję zwłaszcza zawodnikom i trenerom. Dziękuję Ministerstwu Sportu i naszym sponsorom - firmie Enea i Lotto. Bez waszego wsparcia, nie byłoby tak wspaniałych wyników. Dziękuję także przedstawicielom mediów" - dodał prezes PZTW.
Następnie na scenie pojawił się Piotr Nowacki, doradca Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, który odczytał list od Prezydenta. "Z okazji Jubileuszu pragnę pozdrowić władze PZTW, zawodników i wszystkich kibiców wioślarstwa w Polsce. Życzę wam wszystkim, a także sobie, kolejnych, wspaniałych sukcesów. Gratuluję i raz jeszcze wszystkich serdecznie pozdrawiam" - napisał Prezydent. Piotr Nowacki, w imieniu Prezydenta, nadał także wyróżnienia państwowe za wybitne zasługi na rzecz sportu.
"100 lat to piękny wiek. Wiek dostojnej młodości. To moment sięgania pamięcią do sukcesów, refleksji, kiedy były porażki, a także moment, gdy patrzymy w przyszłość. Polski ruch olimpijski bardzo wiele zawdzięcza wioślarstwu. 18 medali olimpijskich, wiele emocji i znakomitych przeżyć. Promujecie sport, promujecie ruch olimpijski, promujecie Polskę w świecie" - powiedział Andrzej Kraśnicki, prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego.
fot. J. Kowacic
Galę swoją obecnością zaszczycił także prezydent Międzynarodowej Federacji Wioślarskiej (FISA), Jean-Christophe Rolland. "100 lat to kamień milowy w historii organizacji. W imieniu FISA mam wielki zaszczyt i ogromną przyjemność być tutaj i świętować z wioślarską rodziną 100. rocznicę powstania PZTW. Wioślarstwo ma długą i mocną tradycję w Polsce. W 1924 roku PZTW stał się 10. federacją, która dołączyła do FISA. Dziś nasza federacja liczy 156 związków" - powiedział Jean-Christophe Rolland.
"Pozwólcie także, że wspomnę o Malcie w Poznaniu, która ma długą historię. Ten wspaniały obiekt gości regularnie międzynarodowe imprezy wioślarskie, mistrzostwa świata, a także mistrzostwa Europy - najbliższe odbędą się tam w 2020 roku. Chciałbym pozdrowić Tomasza Waszczuka, byłego prezesa PZTW i byłego Przewodniczącego Komisji do Spraw Młodzieży FISA. Dziękuję również obecnemu prezesowi PZTW, Ryszardowi Stadniukowi. Życzę wszystkiego najlepszego na następne wspaniałe i pełne sukcesów stulecie" - dodał prezydent FISA.
fot. J. Kowacic
Nie zabrakło także przedstawicieli sponsora generalnego Związku - firmy Enea. "Enea jest przyjacielem wioseł od czterech lat. Dlaczego Enea? To firma z siedzibą w Poznaniu, która sprzedaje dobrą energię. Dlaczego wioślarstwo? To piękna dyscyplina sportu, która daje poczucie samodyscypliny i cierpliwości. Widzieliśmy najlepsze momenty w historii polskiego wioślarstwa na wyświetlonym filmie, ale za tym kryje się wiele pracy i potu wylanego przez zawodników. Życzę kolejnych stu lat wspaniałych sukcesów" - powiedział prezes zarządu Enea S.A., Mirosław Kowalik.
Podczas Gali wybrana została także osada stulecia PZTW. Tytuł trafił do Roberta Sycza i Tomasza Kucharskiego, dwukrotnych mistrzów olimpijskich w dwójce podwójnej wagi lekkiej. Wyróżnieni nominacjami zostali także Natalia Madaj-Smolińska i Magdalena Fularczyk-Kozłowska (dwójka podwójna) oraz Adam Korol, Marek Kolbowicz, Michał Jeliński i Konrad Wasielewski (czwórka podwójna).
>>>CAŁĄ GALĘ MOŻECIE ZOBACZYĆ TUTAJ<<<
fot. J. Kowacic
Zobacz także
Puchar Świata: dwa medale polskich czwórek w Lucernie!
29 cze 2025
Znakomicie zaprezentowały się polskie osady w finałach Pucharu Świata w Lucernie! Brązowe medale wywalczyła czwórka podwójna kobiet, a kilka minut później ze srebra cieszyła się czwórka podwójna mężczyzn.
Jako pierwsze w finale...
Puchar Świata w Lucernie: cztery polskie osady w finałach A
27 cze 2025
Cztery polskie osady będziemy oglądać w finałach A rozgrywanych w Lucernie regat Pucharu Świata. W piątek awanse wywalczyły męska i damska czwórka podwójna. W decydujących biegach wystąpią też obie nasze ósemki.
STARTY POLAKÓW ...
Puchar Świata w Lucernie: w piątek pierwsze starty Polaków
26 cze 2025
W piątek nasza reprezentacja rozpocznie starty w zawodach Pucharu Świata w Lucernie. Zapraszamy do zapoznania się z planem startów naszych reprezentantów w pierwszym dniu regat.
W Lucernie rywalizować będzie siedem polskich osad...
5.07 | Ogólnopolskie Regaty Wioślarskie / Regaty Młodzików i Juniorów Młodszych Poznań |
6.07 | Regaty Liga Amatorów i Mastersów Poznań |
11-13.07 | Enea Mistrzostwa Polski Juniorów Enea Mistrzostwa Polski Młodzików Kruszwica |