Polski Związek
Towarzystw Wioślarskich
Sponsor Generalny
Patronat Prezydenta RP
Partner medialny
Partner medialny
Polskie Radio Jedynka
Partner medialny
100 lat PZTW Facebook Twitter Instagram Youtube
100 lat PZTW

RIO1

Z okazji stulecia Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich przypominamy ważne wydarzenia z historii naszej dyscypliny. W ramach cyklu "Medalowe polskie wiosła na igrzyskach" w każdym miesiącu jubileuszowego roku PZTW przybliżamy jedną z dwunastu medalowych olimpijskich imprez, kulisy rywalizacji oraz sylwetki polskich medalistów. Czas na ostatnie igrzyska w Rio de Janeiro (2016) i dwa medale - złoty dwójki podwójnej kobiet i brąz czwórki podwójnej kobiet.

Polskę reprezentowało 240 sportowców (139 mężczyzn i 101 kobiet). Chorążym reprezentacji został piłkarz ręczny Karol Bielecki. Polacy zdobyli 11 medali – dwa złote, trzy srebrne i sześć brązowych. Tyle samo krążków biało-czerwoni wywalczyli cztery lata wcześniej w Londynie, ale wówczas trzy z nich były złote.

Złoty medal, oprócz Natalii Madaj i Magdaleny Fularczyk-Kozłowskiej, zdobyła młociarka Anita Włodarczyk. Lekkoatleci wywalczyli trzy medale, wioślarze, kajakarze i kolarze po dwa, a po jednym zapaśniczka i pięcioboistka.

Zawody wioślarskie odbyły się w dniach 6-13 sierpnia na torze Lagoa Rodrigo de Freitas. Wystąpiło w nich osiem polskich osad - po cztery męskie i żeńskie. Złożyło się na nie 26 zawodników (16 mężczyzn i 10 kobiet). W sumie na igrzyskach zaprezentowało się 547 wioślarzy i wioślarek z 69 krajów.

RIO3Lagoa Rodrigo De Freitas w Rio De Janeiro (fot. rioforpartiers.com)

Aż pięć z naszych osad wystąpiło w finałach A, a pozostałe trzy w finałach B. Anna i Maria Wierzbowskie (dwójka bez sterniczki) zakończyły rywalizację na dziesiątym miejscu, a jedynkarz Natan Węgrzycki-Szymczyk i dwójka podwójna wagi lekkiej kobiet (Weronika Deresz i Martyna Mikołajczak) wygrali finały B i zostali uplasowani na siódmych miejscach.

Dwójka podwójna wagi lekkiej mężczyzn, czyli Artur Mikołajczewski i Miłosz Jankowski, zajęli szóste miejsce w finale. Z dobrej strony pokazała się męska ósemka w składzie: Krystian Aranowski, Marcin Brzeziński, Mikołaj Burda, Robert Fuchs, Piotr Juszczak, Zbigniew Schodowski, Michał Szpakowski, Mateusz Wilangowski, Daniel Trojanowski. W finale A zajęli piąte miejsce, a do brązowych medalistów stracili trzy sekundy.

Z osad męskich najbliżej medalu była czwórka podwójna - Mateusz Biskup, Wiktor Chabel, Dariusz Radosz i Mirosław Ziętarski. Zajęli czwarte miejsce i do medalu zabrakło im niespełna dwóch sekund.

To, co nie udało się mężczyznom, udało się kobietom z czwórki podwójnej. Wprawdzie w przedbiegu Monika Ciaciuch, Agnieszka Kobus, Joanna Leszczyńska i Maria Springwald były drugie i musiały walczyć w repasażach. W nich również zajęły drugie miejsce, co dało im promocję do finału A.

Nasze zawodniczki świetnie zaczęły finał i prowadziły po 500 m. W połowie dystansu powiększyły przewagę i nad drugą załogą miały ponad dwie sekundy przewagi. Na 500 m przed końcem Niemki i Holenderki zbliżyły się i zaatakowały. Niestety Polki nie miały z czego dołożyć i przekroczyły metę z czasem 6:50:86, za ekipami z Niemiec (6:49:39) i Holandii (6:50:33). Był to znakomity wyścig, ale biorąc pod uwagę jego przebieg, pozostał lekki niedosyt. Należy jednak zaznaczyć, że każdy medal olimpijski jest kapitalnym wynikiem.

RIO2

Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj od początku dominowały. W przedbiegu wygrały z gigantyczną przewagą. W półfinale też nie miały kłopotu z awansem z pierwszego miejsca. Finał rozegrały perfekcyjnie. Przez 1500 m prowadziły Brytyjki, ale Polki utrzymywały się tuż za nimi. Na finiszu stoczyły znakomitą walkę z rywalkami, zachowały więcej sił i zdobyły upragnione złoto. Wygrały z czasem 7:40.10.

"Po wyraźnej wygranej w przedbiegu i pewnym zwycięstwie w półfinale, emocje rosły, bo nie przegrałyśmy żadnego wyścigu. Wcześniej w Pucharze Świata było tak samo. Wiedziałyśmy, że dobrze by było, żeby ta statystyka się nie zmieniła" - mówiła Natalia Madaj.

"Nie porównuję tego medalu z brązem z Londynu. Wiadomo, że ten jest z tego najcenniejszego kruszcu i zawsze o tym marzyłam. Trafiłam na partnerkę idealną. Zgrałyśmy się i poczekałyśmy na siebie" - dodała Magdalena Fularczyk-Kozłowska.

***

Magdalena Fularczyk-Kozłowska (ur. 16 września 1986 w Wąbrzeźnie) - zawodniczka LOTTO Bydgostia. Mistrzyni olimpijska w dwójce podwójnej z igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro (2016), brązowa medalistka w dwójce podwójnej na igrzyskach w Londynie (2012), mistrzyni świata z Poznania z 2009, srebrna medalistka w dwójce podwójnej z 2014, brązowa medalistka w dwójce podwójnej z 2010 i czwórce podwójnej z 2013. W październiku 2012 roku wyszła za mąż za trenera Michała Kozłowskiego. Odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2009) i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2016).

Natalia Madaj-Smolińska (ur. 25 stycznia 1988 w Pile) - zawodniczka LOTTO Bydgostia. Złota medalistka igrzysk olimpijskich 2016 w Rio de Janeiro. Srebrna medalistka mistrzostw świata w dwójce podwójnej w 2014 w Amsterdamie. Brązowa medalistka mistrzostw świata w czwórce podwójnej w 2013 w Chungju. Dwukrotna mistrzyni Europy (Belgrad 2014 i Poznań 2015), siedmiokrotna medalistka ME. Odznaczona w 2016 roku Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Monika Chabel, z d. Ciaciuch (ur. 10 maja 1992 r. w Ślesinie) - zawodniczka LOTTO Bydgostia. Brązowa medalistka igrzysk olimpijskich w Rio (2016), srebrna medalistka mistrzostw świata (Sarasota 2017), dwukrotna srebrna medalistka mistrzostw Europy (Brandenburg 2016, Racice 2017). Od 2017 roku jest żoną wioślarza Wiktora Chabla. W 2016 roku została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Agnieszka Kobus-Zawojska (ur. 28 sierpnia 1990 r. w Warszawie) - zawodniczka AZS-AWF Warszawa. Brązowa medalistka igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro (2016). Mistrzyni świata (Płowidw) i Europy (Glasgow) z 2018 roku. Dwukrotna wicemistrzyni świata (Sarasota 2017 i Linz 2019). Pod koniec 2017 roku wyszła za mąż za wioślarza Macieja Zawojskiego. W 2016 roku została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Joanna Hentka, z d. Leszczyńska (ur. 18 grudnia 1988 w Warszawie) - zawodniczka Warszawskiego TW. Brązowa medalistka igrzysk olimpijskich (Rio 2016), brązowa medalistka mistrzostw świata (Chungju 2013), olimpijka z Londynu (2012) w czwórce podwójnej. Wicemistrzyni świata (Brandenburg 2008) i brązowa medalistka mistrzostw świata (Racice 2009) w ósemce. Trzykrotna medalistka mistrzostw Europy. Odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi (2016).

Maria Sajdak, z d. Springwald (ur. 30 lipca 1991 w Krakowie) – zawodniczka AZS-AWF Kraków. Brązowa medalistka olimpijska (Rio 2016), mistrzyni świata (Płowdiw 2018) i srebrna medalistka mistrzostw świata (Sarasota 2017, Linz 2019), mistrzyni Europy (Glasgow 2018) w czwórce podwójnej. Czterokrotna medalistka mistrzostw Europy. Odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi (2016).

Konsultacja merytoryczna: Tomasz Waszczuk

Zobacz także

Podsumowanie zgrupowań w Livigno i Jakuszycach: troje zawodników z drobnymi urazami
23 sty 2020
Zakończyły się zgrupowania w Livigno i Jakuszycach. W sobotę naszych reprezentantów czekają Enea Mistrzostwa Polski na ergometrze wioślarskim. Nie wystartuje w nich troje kontuzjowanych zawodników. Z kadry kobiet imprezę we Wrocławiu odpus...

Maria Sajdak: możemy pływać jeszcze szybciej. Trener o to dba
21 sty 2020
Maria Sajdak z czwórki podwójnej kobiet zajęła czwarte miejsce w plebisycie 10 Asów Małopolski 2019 roku "Dziennika Polskiego" i "Gazety Krakowskiej". Z tej okazji udzieliła wywiadu temu drugiemu dziennikowi. Maria Sajdak (z d. Springwald) po...

Łukasz Posyłajka: jeśli w kwalifikacjach igrzysk się nie uda, to sezon przepadnie
17 sty 2020
Łukasz Posyłajka udzielił wywiadu "Kurierowi Szczecińskiemu". Wioślarz AZS Szczecin tworzy osadę dwójki bez sternika z Bartoszem Modrzyńskim. W maju czeka ich ostatnia szansa na kwalifikację olimpijską. "Jeśli się nie uda, sezon przepadni...

 

Nadchodzące zawody
(kalendarz)

25.01ENEA Mistrzostwa Polski na ergometrze wioślarskim
Wrocław
14.03XVII Otwarte Mistrzostwa Miasta Poznania na ergometrze wioślarskim
Poznań
10-12.04Puchar Świata
Sabaudia (Włochy)

25.01
ENEA Mistrzostwa Polski na ergometrze wioślarskim
Wrocław
14.03
XVII Otwarte Mistrzostwa Miasta Poznania na ergometrze wioślarskim
Poznań
10-12.04
Puchar Świata
Sabaudia (Włochy)

Zobacz wszystkie zawody