Polski Związek
Towarzystw Wioślarskich
Sponsor Generalny
Patronat Prezydenta RP
Partner medialny
Partner medialny
Polskie Radio Jedynka
Partner medialny
100 lat PZTW Facebook Twitter Instagram Youtube
100 lat PZTW

RIO1

Z okazji stulecia Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich przypominamy ważne wydarzenia z historii naszej dyscypliny. W ramach cyklu "Medalowe polskie wiosła na igrzyskach" w każdym miesiącu jubileuszowego roku PZTW przybliżamy jedną z dwunastu medalowych olimpijskich imprez, kulisy rywalizacji oraz sylwetki polskich medalistów. Czas na ostatnie igrzyska w Rio de Janeiro (2016) i dwa medale - złoty dwójki podwójnej kobiet i brąz czwórki podwójnej kobiet.

Polskę reprezentowało 240 sportowców (139 mężczyzn i 101 kobiet). Chorążym reprezentacji został piłkarz ręczny Karol Bielecki. Polacy zdobyli 11 medali – dwa złote, trzy srebrne i sześć brązowych. Tyle samo krążków biało-czerwoni wywalczyli cztery lata wcześniej w Londynie, ale wówczas trzy z nich były złote.

Złoty medal, oprócz Natalii Madaj i Magdaleny Fularczyk-Kozłowskiej, zdobyła młociarka Anita Włodarczyk. Lekkoatleci wywalczyli trzy medale, wioślarze, kajakarze i kolarze po dwa, a po jednym zapaśniczka i pięcioboistka.

Zawody wioślarskie odbyły się w dniach 6-13 sierpnia na torze Lagoa Rodrigo de Freitas. Wystąpiło w nich osiem polskich osad - po cztery męskie i żeńskie. Złożyło się na nie 26 zawodników (16 mężczyzn i 10 kobiet). W sumie na igrzyskach zaprezentowało się 547 wioślarzy i wioślarek z 69 krajów.

RIO3Lagoa Rodrigo De Freitas w Rio De Janeiro (fot. rioforpartiers.com)

Aż pięć z naszych osad wystąpiło w finałach A, a pozostałe trzy w finałach B. Anna i Maria Wierzbowskie (dwójka bez sterniczki) zakończyły rywalizację na dziesiątym miejscu, a jedynkarz Natan Węgrzycki-Szymczyk i dwójka podwójna wagi lekkiej kobiet (Weronika Deresz i Martyna Mikołajczak) wygrali finały B i zostali uplasowani na siódmych miejscach.

Dwójka podwójna wagi lekkiej mężczyzn, czyli Artur Mikołajczewski i Miłosz Jankowski, zajęli szóste miejsce w finale. Z dobrej strony pokazała się męska ósemka w składzie: Krystian Aranowski, Marcin Brzeziński, Mikołaj Burda, Robert Fuchs, Piotr Juszczak, Zbigniew Schodowski, Michał Szpakowski, Mateusz Wilangowski, Daniel Trojanowski. W finale A zajęli piąte miejsce, a do brązowych medalistów stracili trzy sekundy.

Z osad męskich najbliżej medalu była czwórka podwójna - Mateusz Biskup, Wiktor Chabel, Dariusz Radosz i Mirosław Ziętarski. Zajęli czwarte miejsce i do medalu zabrakło im niespełna dwóch sekund.

To, co nie udało się mężczyznom, udało się kobietom z czwórki podwójnej. Wprawdzie w przedbiegu Monika Ciaciuch, Agnieszka Kobus, Joanna Leszczyńska i Maria Springwald były drugie i musiały walczyć w repasażach. W nich również zajęły drugie miejsce, co dało im promocję do finału A.

Nasze zawodniczki świetnie zaczęły finał i prowadziły po 500 m. W połowie dystansu powiększyły przewagę i nad drugą załogą miały ponad dwie sekundy przewagi. Na 500 m przed końcem Niemki i Holenderki zbliżyły się i zaatakowały. Niestety Polki nie miały z czego dołożyć i przekroczyły metę z czasem 6:50:86, za ekipami z Niemiec (6:49:39) i Holandii (6:50:33). Był to znakomity wyścig, ale biorąc pod uwagę jego przebieg, pozostał lekki niedosyt. Należy jednak zaznaczyć, że każdy medal olimpijski jest kapitalnym wynikiem.

RIO2

Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj od początku dominowały. W przedbiegu wygrały z gigantyczną przewagą. W półfinale też nie miały kłopotu z awansem z pierwszego miejsca. Finał rozegrały perfekcyjnie. Przez 1500 m prowadziły Brytyjki, ale Polki utrzymywały się tuż za nimi. Na finiszu stoczyły znakomitą walkę z rywalkami, zachowały więcej sił i zdobyły upragnione złoto. Wygrały z czasem 7:40.10.

"Po wyraźnej wygranej w przedbiegu i pewnym zwycięstwie w półfinale, emocje rosły, bo nie przegrałyśmy żadnego wyścigu. Wcześniej w Pucharze Świata było tak samo. Wiedziałyśmy, że dobrze by było, żeby ta statystyka się nie zmieniła" - mówiła Natalia Madaj.

"Nie porównuję tego medalu z brązem z Londynu. Wiadomo, że ten jest z tego najcenniejszego kruszcu i zawsze o tym marzyłam. Trafiłam na partnerkę idealną. Zgrałyśmy się i poczekałyśmy na siebie" - dodała Magdalena Fularczyk-Kozłowska.

***

Magdalena Fularczyk-Kozłowska (ur. 16 września 1986 w Wąbrzeźnie) - zawodniczka LOTTO Bydgostia. Mistrzyni olimpijska w dwójce podwójnej z igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro (2016), brązowa medalistka w dwójce podwójnej na igrzyskach w Londynie (2012), mistrzyni świata z Poznania z 2009, srebrna medalistka w dwójce podwójnej z 2014, brązowa medalistka w dwójce podwójnej z 2010 i czwórce podwójnej z 2013. W październiku 2012 roku wyszła za mąż za trenera Michała Kozłowskiego. Odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2009) i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2016).

Natalia Madaj-Smolińska (ur. 25 stycznia 1988 w Pile) - zawodniczka LOTTO Bydgostia. Złota medalistka igrzysk olimpijskich 2016 w Rio de Janeiro. Srebrna medalistka mistrzostw świata w dwójce podwójnej w 2014 w Amsterdamie. Brązowa medalistka mistrzostw świata w czwórce podwójnej w 2013 w Chungju. Dwukrotna mistrzyni Europy (Belgrad 2014 i Poznań 2015), siedmiokrotna medalistka ME. Odznaczona w 2016 roku Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Monika Chabel, z d. Ciaciuch (ur. 10 maja 1992 r. w Ślesinie) - zawodniczka LOTTO Bydgostia. Brązowa medalistka igrzysk olimpijskich w Rio (2016), srebrna medalistka mistrzostw świata (Sarasota 2017), dwukrotna srebrna medalistka mistrzostw Europy (Brandenburg 2016, Racice 2017). Od 2017 roku jest żoną wioślarza Wiktora Chabla. W 2016 roku została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Agnieszka Kobus-Zawojska (ur. 28 sierpnia 1990 r. w Warszawie) - zawodniczka AZS-AWF Warszawa. Brązowa medalistka igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro (2016). Mistrzyni świata (Płowidw) i Europy (Glasgow) z 2018 roku. Dwukrotna wicemistrzyni świata (Sarasota 2017 i Linz 2019). Pod koniec 2017 roku wyszła za mąż za wioślarza Macieja Zawojskiego. W 2016 roku została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Joanna Hentka, z d. Leszczyńska (ur. 18 grudnia 1988 w Warszawie) - zawodniczka Warszawskiego TW. Brązowa medalistka igrzysk olimpijskich (Rio 2016), brązowa medalistka mistrzostw świata (Chungju 2013), olimpijka z Londynu (2012) w czwórce podwójnej. Wicemistrzyni świata (Brandenburg 2008) i brązowa medalistka mistrzostw świata (Racice 2009) w ósemce. Trzykrotna medalistka mistrzostw Europy. Odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi (2016).

Maria Sajdak, z d. Springwald (ur. 30 lipca 1991 w Krakowie) – zawodniczka AZS-AWF Kraków. Brązowa medalistka olimpijska (Rio 2016), mistrzyni świata (Płowdiw 2018) i srebrna medalistka mistrzostw świata (Sarasota 2017, Linz 2019), mistrzyni Europy (Glasgow 2018) w czwórce podwójnej. Czterokrotna medalistka mistrzostw Europy. Odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi (2016).

Konsultacja merytoryczna: Tomasz Waszczuk

Zobacz także

Wałcz i Zakopane - plan kadrowiczów na lipiec
04 lip 2020
Reprezentacja polskich wioślarzy przygotowuje się do pierwszych startów w sezonie (czekamy m.in. na decyzję w sprawie ME w Poznaniu). W lipcu część kadry seniorów będzie trenować w Wałczu, a pozostałych czekają treningi w Zakopanem. >...

Medalowe polskie wiosła na mistrzostwach świata: Aiguebelette i pierwsze złoto Sycza i Kucharskiego!
03 lip 2020
W cyklu "Medalowe polskie wiosła na mistrzostwach świata" dochodzimy do pierwszego złotego medalu dla Polski na imprezie tej rangi w historii. W 1997 roku w Aiguebelette zwyciężyła dwójka podwójna wagi lekkiej mężczyzn: Robert Sycz i Tomasz...

Komunikat PZTW - ENEA Mistrzostwa Polski Młodzieżowe oraz Młodzików
02 lip 2020
KOMUNIKAT Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich dotyczący ENEA Mistrzostw Polski Młodzieżowych oraz ENEA Mistrzostw Polski Młodzików w Kruszwicy Polski Związek Towarzystw Wioślarskich, biorąc pod uwagę obecnie obowiązujące przepis...

 

Nadchodzące zawody
(kalendarz)

4-5.07Centralne Regaty Młodzików i Międzynarodowe Masters
Poznań
23-26.07Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży
(Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych)
Kruszwica
1-2.08ENEA Młodzieżowe Mistrzostwa Polski
ENEA Mistrzostwa Polski Młodzików
Kruszwica

4-5.07
Centralne Regaty Młodzików i Międzynarodowe Masters
Poznań
23-26.07
Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży
(Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych)
Kruszwica
1-2.08
ENEA Młodzieżowe Mistrzostwa Polski
ENEA Mistrzostwa Polski Młodzików
Kruszwica

Zobacz wszystkie zawody