Polski Związek
Towarzystw Wioślarskich
Sponsor Generalny
Patronat Prezydenta RP
Partner medialny
Partner medialny
Polskie Radio Jedynka
Partner medialny
100 lat PZTW Facebook Twitter Instagram Youtube
100 lat PZTW

londyn

Z okazji stulecia Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich przypominamy ważne wydarzenia z historii naszej dyscypliny. W ramach cyklu "Medalowe polskie wiosła na igrzyskach" w każdym miesiącu jubileuszowego roku PZTW przybliżamy jedną z dwunastu medalowych olimpijskich imprez, kulisy rywalizacji oraz sylwetki polskich medalistów. Czas na igrzyska w Londynie i brązowy medal dwójki podwójnej kobiet.

XXX Letnie Igrzyska Olimpijskie po raz trzeci w historii odbyły się w stolicy Wielkiej Brytanii – wcześniej w 1908 i 1948 roku (te drugie pierwotnie zaplanowano na 1944 rok, ale wówczas trwała II wojna światowa). W 2012 roku impreza rozpoczęła się 27 lipca, a zakończyła się 12 sierpnia.

Wystąpiło na niej 218 Polaków (118 mężczyzn i 90 kobiet). Chorążym biało-czerwonych po raz pierwszy w historii letnich igrzysk została kobieta – tenisistka Agnieszka Radwańska. Funkcję szefa Polskiej Misji Olimpijskiej pełniła Marzena Koszewska. Był to dwudziesty start Polski na letnich igrzyskach olimpijskich.

Dla biało-czerwonych nie były to najbardziej udane igrzyska. Nasi zawodnicy zdobyli 11 medali – trzy złote, jeden srebrny i siedem brązowych. Pod względem cenności medali były to najgorsze IO od 1956 roku i imprezy w Sztokholmie.

Londyn Dorney LakeDorney Lake (fot. wikipedia.com)

Zawody wioślarskie miały miejsce na torze Dorney Lake w dniach 28 lipca - 4 sierpnia. Polskę reprezentowało siedem osad - w sumie 26 wioślarzy (20 zawodników i sześć zawodniczek). Nasz jedynkarz Michał Słoma zajął 17. miejsce, a dwójka bez sternika (Jarosław Godek i Wojciech Gutorski) zakończyła zmagania na 10. pozycji.

Więcej spodziewaliśmy się po czwórce bez sternika wagi lekkiej, która wystąpiła w składzie: Miłosz Bernatajtys, Łukasz Pawłowski, Paweł Rańda, Łukasz Siemion. W tej załodze było trzech wicemistrzów olimpijskich z Pekinu. Mimo to zajęła ostatnie, czwarte miejsce w przedbiegu, a później taki sam rezultat osiągnęła w repasażu i nie awansowała do półfinału.

W Londynie wystartowała też męska ósemka w składzie: Krystian Aranowski, Marcin Brzeziński, Mikołaj Burda, Rafał Hejmej, Piotr Hojka, Piotr Juszczak, Zbigniew Schodowski, Michał Szpakowski, Daniel Trojanowski. W przedbiegu nasi zawodnicy byli trzeci. Mieli okazję poprawić się w repasażach, jednak zajęli piąte miejsce i nie awansowali do finału A. Z kolei w finale B wygrali z Ukraińcami i zostali sklasyfikowani na siódmym miejscu.

Czwórka podwójna kobiet wystąpiła w składzie: Joanna Leszczyńska, Sylwia Lewandowska, Natalia Madaj i Kamila Soćko. Niestety w przedbiegu były trzecie, a w repasażu piąte (do finału A kwalifikowały się cztery osady). W finale B nasze zawodniczki przegrały z Nową Zelandią i zajęły ósme miejsce w rywalizacji.

W igrzyskach wzięli udział również dominatorzy z Pekinu, czyli czwórka podwójna – Michał Jeliński, Marek Kolbowicz, Adam Korol i Konrad Wasielewski. W przebiegu byli drudzy i awansowali do półfinału. W nim zajęli trzecie miejsce i z najgorszym czasem weszli do finału A. Doświadczeni zawodnicy nie byli tak mocni jak cztery lata wcześniej. Niestety nie podjęli walki o medale i zajęli szóste miejsce.

londyn2

Magdalena Fularczyk i Julia Michalska zaprezentowały się dobrze w przedbiegu. Nasza kobieca dwójka podwójna pewnie dopłynęła na drugim miejscu, za Australijkami, co dało im awans do finału A, który odbył się 3 sierpnia. Warunki były trudniejsze niż podczas biegów eliminacyjnych. Warto wspomnieć, że nasze zawodniczki uzyskały gorszy czas o niemal 18 sekund.

Od początku mocno wyszły Brytyjki i Australijki. Polki próbowały utrzymać tempo, ale te dwie osady były zdecydowanie poza zasięgiem. Biało-czerwone kontrolowały jednak sytuację za nimi i mimo ataków na ostatnich metrach, obroniły trzecią pozycję i wywalczyły jedyny polski medal dla wioślarstwa na tych igrzyskach.

Okazało się, że Magdalena Fularczyk przed biegiem zmagała się z poważnymi kłopotami zdrowotnymi. "Dla mnie ten brąz jest jak złoto. Przed wyścigiem nie mogłam zrobić nic. Miałam problem z siadaniem na krześle. Na godzinę przed biegiem nie byłam w stanie wiosłować, ale dostałam blokadę w plecy i zadziałała" - zdradziła. Dodatkowo Magdalenę dotknęły problemy rodzinne – śmierć ojca na krótko przed Igrzyskami. Ten medal dedykowała w znacznej mierze ojcu, który był ogromnym kibicem wioślarstwa.

"Nie ma czegoś takiego jak zwątpienie, nie wolno wątpić i to jest apel do wszystkich ludzi, którzy walczą ze swoimi słabościami, chorobami - naprawdę ludzka psychika jest do przeskoczenia. Nie poddawajcie się, walczcie do końca, psychikę ludzką można pokonać" - powiedziała z kolei Julia Michalska.

***

Magdalena Fularczyk-Kozłowska (ur. 16 września 1986 w Wąbrzeźnie) - zawodniczka LOTTO Bydgostia. Mistrzyni olimpijska w dwójce podwójnej z igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro (2016), brązowa medalistka w dwójce podwójnej na igrzyskach w Londynie (2012), mistrzyni świata z Poznania z 2009, srebrna medalistka w dwójce podwójnej z 2014, brązowa medalistka w dwójce podwójnej z 2010 i czwórce podwójnej z 2013. W październiku 2012 roku wyszła za trenera Michała Kozłowskiego. Odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2009) i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2016).

Julia Ludwika Michalska-Płotkowiak (ur. 21 lipca 1985 w Kozienicach) - zawodniczka Trytona Poznań. Dwukrotna uczestniczka igrzysk olimpijskich. Jedyna wioślarka reprezentująca Polskę na igrzyskach w Pekinie (2008). W finale jedynek zajęła szóste miejsce. Cztery lata później w Londynie zdobyła brązowy medal w kategorii dwójek podwójnych. W październiku 2012 roku wyszła za mąż za Michała Płotkowiaka, wioślarza, który jako pierwszy Polak popłynął w słynnym The Boat Race. Odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2009).

Zobacz także

Podsumowanie zgrupowań w Livigno i Jakuszycach: troje zawodników z drobnymi urazami
23 sty 2020
Zakończyły się zgrupowania w Livigno i Jakuszycach. W sobotę naszych reprezentantów czekają Enea Mistrzostwa Polski na ergometrze wioślarskim. Nie wystartuje w nich troje kontuzjowanych zawodników. Z kadry kobiet imprezę we Wrocławiu odpus...

Maria Sajdak: możemy pływać jeszcze szybciej. Trener o to dba
21 sty 2020
Maria Sajdak z czwórki podwójnej kobiet zajęła czwarte miejsce w plebisycie 10 Asów Małopolski 2019 roku "Dziennika Polskiego" i "Gazety Krakowskiej". Z tej okazji udzieliła wywiadu temu drugiemu dziennikowi. Maria Sajdak (z d. Springwald) po...

Łukasz Posyłajka: jeśli w kwalifikacjach igrzysk się nie uda, to sezon przepadnie
17 sty 2020
Łukasz Posyłajka udzielił wywiadu "Kurierowi Szczecińskiemu". Wioślarz AZS Szczecin tworzy osadę dwójki bez sternika z Bartoszem Modrzyńskim. W maju czeka ich ostatnia szansa na kwalifikację olimpijską. "Jeśli się nie uda, sezon przepadni...

 

Nadchodzące zawody
(kalendarz)

25.01ENEA Mistrzostwa Polski na ergometrze wioślarskim
Wrocław
14.03XVII Otwarte Mistrzostwa Miasta Poznania na ergometrze wioślarskim
Poznań
10-12.04Puchar Świata
Sabaudia (Włochy)

25.01
ENEA Mistrzostwa Polski na ergometrze wioślarskim
Wrocław
14.03
XVII Otwarte Mistrzostwa Miasta Poznania na ergometrze wioślarskim
Poznań
10-12.04
Puchar Świata
Sabaudia (Włochy)

Zobacz wszystkie zawody