Polski Związek
Towarzystw Wioślarskich
Sponsor Generalny
Patronat Prezydenta RP
Partner medialny
Partner medialny
Polskie Radio Jedynka
Partner medialny
100 lat PZTW Facebook Twitter Instagram Youtube
100 lat PZTW

Sycz Kucharski Główne

Z okazji stulecia Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich przypominamy ważne wydarzenia z historii naszej dyscypliny. W ramach cyklu "Medalowe polskie wiosła na igrzyskach" w każdym miesiącu jubileuszowego roku PZTW przybliżamy jedną z dwunastu medalowych olimpijskich imprez, kulisy rywalizacji oraz sylwetki polskich medalistów. Czas na igrzyska w Atenach w 2004 roku i drugi złoty medal Tomasza Kucharskiego i Roberta Sycza w dwójce podwójnej wagi lekkiej.

XXVIII Letnie Igrzyska Olimpijskie odbyły się tam, gdzie pierwsze nowożytne igrzyska - w Atenach. Miały miejsce w dniach 13-29 sierpnia 2004 roku i uczestniczyło w nich ponad 10 500 sportowców (ok. 6 300 mężczyzn i ok. 4 200 kobiet) z 202 państw. Rozdanych zostało 301 kompletów medali w 28 dyscyplinach olimpijskich.

Polskę na tej imprezie reprezentowało 202 zawodników - 139 mężczyzn i 63 kobiety. Biało-czerwoni zdobyli 10 medali (3 złote, 2 srebrne, 5 brązowych). Trzeba jednak podkreślić, że aż trzy z nich wywalczyła pływaczka Otylia Jędrzejczak (złoty i dwa srebrne).

Zawody wioślarskie miały miejsce w dniach 15-22 sierpnia w Centrum Wioślarskim i Kajakarskim Schinias. Wzięło w nim udział sześć polskich osad, na które złożyło się 23 zawodników (21 mężczyzn i dwie kobiety). Do finałów A nie udało się awansować dwójce podwójnej mężczyzn (Michał Jeliński i Adam Wojciechowski - 13. miejsce) oraz męskiej ósemce (Rafał Hejmej, Wojciech Gutorski, Sebastian Kosiorek, Piotr Buchalski, Mikołaj Burda, Dariusz Nowak, Michał Stawowski, Bogdan Zalewski i Daniel Trojanowski- sternik – 8. miejsce).

Centrum Wioślarskim i Kajakarskim SchiniasCentrum Wioślarskie i Kajakarskie Schinias (fot. ramnous.gr)

Na szóstych miejscach w finałach A przypłynęli: dwójka podwójna wagi lekkiej kobiet (Ilona Mokronowska i Magdalena Kemnitz) oraz czwórka bez sternika (Artur Rozalski, Rafał Smoliński, Mariusz Daniszewski i Jarosław Godek). Bez medalu rywalizację zakończyła też czwórka podwójna mężczyzn w składzie: Adam Bronikowski, Marek Kolbowicz, Adam Korol i Sławomir Kruszkowski. Nasza załoga wygrała przedbieg i półfinał, dlatego była faworytem do zdobycia medalu. Niestety ostatecznie zajęła czwarte miejsce, a brązowy medal z Ukrainą przegrała o 0,07 sekundy.

Na szczęście zupełnie inaczej było w przypadku Sycza i Kucharskiego, obrońców tytułu z Sydney, choć zaczęło się od drugiego miejsca w przedbiegu i wyraźnej porażki z Duńczykami Madsem Rasmussenem i Rasmusem Quistem (o niemal cztery sekundy). W repasażu nasi zawodnicy byli wyraźnie najlepsi w swoim biegu, podobnie jak w półfinale, w którym zrewanżowali się Duńczykom (ci awansowali do finału A z trzeciego miejsca).

Walka o medale rozegrała się 22 sierpnia. W Telewizji Polskiej zawody komentowali Marek Kaczmarczyk i Kajetan Broniewski, nasz brązowy medalista igrzysk w Barcelonie w 1992 roku w jedynce. Biało-czerwoni zaczęli mocno od samego początku. Po 1000 metrów mieli już przewagę półtorej łodzi nad resztą stawki. "Po wioślarsku można powiedzieć, że to jest jazda ciągła naszej osady. Tu już nie może się nic stać" - relacjonował Broniewski.

Kopia medalu i autograf Roberta SyczaKopia medalu i autograf Roberta Sycza (fot. wikipedia)

Po 1500 metrów nasi zawodnicy mieli niemal cztery sekundy przewagi nad Fredericem Dufourem i Pascalem Touronem. Mimo to Francuzi wspięli się na wyżyny na końcowych metrach i jeszcze zaatakowali biało-czerwonych. "Nasi nieco osłabli, pół długości łodzi, ale nasza osada to wytrzyma. Wytrzyma! Jest! Złoty medal olimpijski" - zdzierał głos Broniewski.

Sycz i Kucharski dopłynęli z czasem 6:20.93 i mieli pół sekundy przewagi nad Trójkolorowymi (6:21.46). Brąz wywalczyli Grecy Vasileios Polymeros i Nikolaos Skiathitis (6:23.23).

Po powrocie do Polski nasi zawodnicy zostali odznaczeni Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za "wybitne osiągnięcia sportowe i za zasługi w krzewieniu idei olimpijskiej". W Plebiscycie "Przeglądu Sportowego" na najlepszego sportowca 2004 roku Sycz i Kucharski zajęli trzecie miejsce, za Otylią Jędrzejczak i Robertem Korzeniowskim.

Sycz Kucharski Ateny

***

Robert Sycz (ur. 15 listopada 1973 w Warszawie) – trzykrotny olimpijczyk (1996, 2000, 2004), dwukrotny mistrz olimpijski w dwójce podwójnej wagi lekkiej (2000, 2004). Dwukrotny mistrz świata (1997, 1998), trzykrotny wicemistrz świata (2001, 2002, 2003), zdobywca brązowego medalu mistrzostw świata (2005). 35-krotny mistrz Polski. Karierę zawodniczą zakończył w 2012.Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (rok 2000, za wybitne osiągnięcia sportowe) i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (rok 2004, za wybitne osiągnięcia sportowe, za zasługi w krzewieniu idei olimpijskiej). Obecnie trener PZTW współpracujący z kadrą wioseł krótkich mężczyzn.

Tomasz Bogusław Kucharski (ur. 16 lutego 1974 w Gorzowie Wielkopolskim) – dwukrotny mistrz olimpijski w dwójce podwójnej wagi lekkiej (2000, 2004). Dwukrotny mistrz świata (1997, 1998),  trzykrotny wicemistrz świata (2001, 2002, 2003). Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (rok 2000, za wybitne osiągnięcia sportowe) i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (rok 2004, za wybitne osiągnięcia sportowe, za zasługi w krzewieniu idei olimpijskiej). Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polski w obecnej kadencji.

Konsultacja merytoryczna: Tomasz Waszczuk

Zobacz także

Do 15 czerwca ostateczna decyzja dotycząca Młodzieżowych Mistrzostw Europy w Duisburgu
03 cze 2020
Europejska Rada Wioślarska (ERB) z Ryszardem Stadniukiem na czele oraz Komitet Organizacyjny Młodzieżowych Mistrzostw Europy w Duisburgu monitorują sytuację związaną z pandemią wirusa COVID-19 i do 15 czerwca podejmą ostateczną decyzję czy...

Barwy wioseł - piękna wioślarska tradycja
02 cze 2020
Marcin Woźniak, masters z KW-04 Poznań, podjął się bardzo trudnego zadania zebrania informacji o barwach wioseł obecnych i już nieistniejących klubów. Jeśli ktoś ma wiedzę na temat barw klubowych, do których nasz kolega nie dotarł, pros...

Powołania na czerwcowe zgrupowania seniorów, młodzieżowców i juniorów w Wałczu
01 cze 2020
W czerwcu odbędą się kolejne zgrupowania wioślarzy w Centralnym Ośrodku Sportu w Wałczu. Tym razem trenować będzie nie tylko kadra seniorów, ale także młodzieżowcy i juniorzy. >>>PODSUMOWANIE MAJOWEGO ZGRUPOWANIA SENIORÓW<&l...

 

Nadchodzące zawody
(kalendarz)

2-3.10Akademickie Mistrzostwa Polski
Bydgoszcz
6-7.06Regaty międzynarodowe
Ratzeburg (Niemcy)
17.10Regaty "Warsaw Head"
Warszawa

2-3.10
Akademickie Mistrzostwa Polski
Bydgoszcz
6-7.06
Regaty międzynarodowe
Ratzeburg (Niemcy)
17.10
Regaty "Warsaw Head"
Warszawa

Zobacz wszystkie zawody