Polski Związek
Towarzystw Wioślarskich
Sponsor Generalny
Partner
Partner medialny
Partner Techniczny
Filippi MarlinX
Partner Techniczny
100 lat PZTW Facebook Twitter Instagram Youtube
100 lat PZTW

W wioślarskich mistrzostwach świata seniorów na poznańskiej Malcie, w których wspaniale zaprezentowali się gospodarze imprezy zdobywając 2 złote oraz po srebrnym i brązowym krążku, o medale rywalizowali też niepełnosprawni. Biało-czerwoni do dorobku seniorów dołożyli brązowy medal i dwie punktowane lokaty.

Polskę reprezentowały 4 osady: dwójka skiffistów: mieszkająca w Londynie Martyna Snopek (Start Szczecin) i Robert Studziżba (Start Katowice ? Start Szczecin), dwójka podwójna mikst Startu Szczecin Jolanta Pawlak i Piotr Majka oraz czwórka ze sternikiem mikst: Monika Mierzwa, Piotr Błażejczyk (oboje Start Szczecin), Tomasz Kwiatkowski, Barbara Borkowska ? Grocholska (LOTTO/Bydgostia/WSG/Bank Pocztowy ? Cross Bydgoszcz), sternik Jarosław Szychowski (LOTTO/Bydgostia).

Brąz i co dalej?

Najlepiej wypadła utytułowana dwójka, szósta osada igrzysk olimpijskich w Pekinie, która powtórzyła wyczyn sprzed 2 lat z Monachium zdobywając po bardzo zaciętej rywalizacji brązowy medal (szkoda tylko, że finałowe biegi odbyły się poza trybuną główną, o czym zdecydowały władze FISA). Na 4 pozycji zameldowała się Snopek, debiutant Studziżba uplasował się na 2 miejscu w finale B (8), zaś drugi z debiutantów czwórka ze sternikiem minęła celownik na 11 pozycji.

- Start naszych osad należy uznać za bardzo udany. Wystartowaliśmy we wszystkich konkurencjach, które rozgrywane są na paraolimpiadzie  ? podsumował Tomasz Kaźmierczak, trener koordynator kadry niepełnosprawnych. - Liczyłem, że na podium stanie dwójka i tak też się stało. Należy jednak zauważyć, że poziom bardzo się wyrównał. Czołowe cztery dwójki zmieściły się na mecie w przedziale 2,5 sekundy, a nam zabrakło do wicemistrzostwa niespełna 0,5. Dalszy los tej osady stanął jednak pod dużym znakiem zapytania. Komisja medyczna FISA zweryfikowała bowiem kwalifikacje wioślarzy i Piotrowi przyznała prawo startu nie w TA (ręce - tułów), a LTA (ręce ? tułów ? nogi). Podobnie stało się też w innych dwójkach, gdzie wiosłowali zawodnicy nie mający nogi. To niesprawiedliwe. Mam nadzieję, że jeszcze nastąpi korekta tej decyzji.

Skiffista zaskoczył, pech czwórki

Na miarę swoich możliwości wypadła skiffistka.

- Martyna uzyskała w finale rekord życiowy, lecz to nie pozwoliło jej stanąć na podium. Rywalki wyraźnie jej odpłynęły. Za to objawieniem był Robert, który do wioseł trafił przed 2 miesiącami. Wcześniej z powodzeniem wyciskał sztangę leżąc. Jeżeli nadal będzie tak pilnie trenował i czynił stałe postępy, to za rok może już zagrozić czołowym skiffistom świata ? dodaje z dumą Kaźmierczak.

Niestety, na 11 - ostatnim - miejscu ukończyła mistrzostwa czwórka ze sternikiem mikst. Na taki wynik złożyło się jednak kilka przyczyn.

- To był debiut czwórki w mistrzostwach ? zauważył Andrzej Mazurowicz, opiekun osady, wieloletni szkoleniowiec LOTTO/Bydgostii. - Po kontrolnych zawodach w Gavirate, czy Monachium, gdzie wygrywaliśmy z Rosją czy Francją, a z Irlandią przegrywaliśmy nieznacznie, można było się spodziewać rywalizacji o miejsca na przełomie finału A i B. Niestety, dopadł nas pech. Na początku lipca groźnej kontuzji kolana doznał Piotrek Błażejczyk. Zamiast intensywnych przygotowań była operacja i długa rehabilitacja. Jako, że nie mieliśmy zawodnika rezerwowego ze schorzeniem narządu ruchu, pomagał nam w pływaniu osadą słabo widzący Sebastian Budny. Ostatecznie Piotrek zdołał zaleczyć kontuzję, lecz przy jego wiosłowaniu bez pracy nóg, trudno było się spodziewać olśniewających wyników.

- Cóż, przy tych okolicznościach, na tyle nas było w tych mistrzostwach stać. Nie załamujemy się jednak i postaramy się jeszcze lepiej przygotować do kolejnego sezonu ? deklaruje Tomasz Kwiatkowski, wicemistrz Europy niepełnosprawnych w wiosłowaniu na ergometrze. ? Pragniemy teraz wraz z Basią, jak najlepiej przygotować się do rywalizacji na ergometrze i zakwalifikować do reprezentacji na mistrzostwa Europy. A w przyszłym sezonie powalczymy o wyjazd do Nowej Zelandii.

Przykrą niespodziankę sprawili natomiast niepełnosprawnym wioślarzom władze FISA, które zdecydowały po raz pierwszy w historii startów w mistrzostwach świata, o przesunięciu rywalizacji poza strefę widowni. Zawodnicy kończyli biegi na 1000 metrze, a przypomnijmy, że wioślarze pełnosprawni pływają na dystansie 2000 m. Przykre, że niepełnosprawne osady zostały pozbawione dopingu i możliwości fetowania swoich sukcesów przed publicznością. Tyle się przecież mówi o integracji i  pokonywaniu barier

Wioślarze bydgoscy gorąco dziękują za wsparcie klubowi LOTTO/Bydgostia/WSG/Bank Pocztowy,  a także KS Niepełnosprawnych ?Łuczniczka? i Stowarzyszeniu ?Cross?, natomiast wioślarze szczecińscy gorąco dziękują za wsparcie klubowi KSI START Szczecin,

Miastu Szczecin za wsparcie i stypendia dla zawodników, Powiatowi Polickiemu za wsparcie farmakologiczne, firmie Citroen Drewnikowski za przygotowanie auta do podróży.

(KAZ)

Zobacz także

Polacy z sukcesami na Mistrzostwach Europy
09 gru 2017
Polscy wioślarze niepełnosprawni z sukcesami wystartowali w mistrzostwach Europy na ergometrze w Amsterdamie. Zawodnicy i zawodniczki rywalizowali na dystansie 2000 m. Medaliści Mistrzostw Europy na ergometrze: Złoty medal: Jolanta Majka (KSI S...

Puchar Świata w Poznaniu 16-18.06.2017
21 cze 2017
Kolejne regaty na nowym dystansie paraolimpijskim 2000m. Polska reprezentacja wioślarzy niepełnosprawnych wystartowała w dwóch konkurencjach. Wyniki finałów:3 miejsce brązowy medal finał A PR1 M1x Jarosław Kailing KSI START Szczecin 4 miej...

12-15.05.2017 Regaty 11 Gavirate International Para-Rowing
18 maj 2017
Regaty międzynarodowe w Włoszech Gavirate rozgrywane są pod egidą FISA. Po zmianie przepisów dystansu z 1000m na 2000m. były to pierwsze regaty na dystansie 2000m. dla zawodników niepełnosprawnych. Jest to nowy dystans Paraolimpijski obowiąz...

 

Nadchodzące zawody
(kalendarz)

19-20.11Zawody na ergometrze wioślarskim
Kalisz

19-20.11
Zawody na ergometrze wioślarskim
Kalisz

Zobacz wszystkie zawody