Polski Związek
Towarzystw Wioślarskich
Sponsor Generalny
Partner
Partner medialny
Partner Techniczny
Filippi MarlinX
Partner Techniczny
100 lat PZTW Facebook Twitter Instagram Youtube
100 lat PZTW

Dwie polskie osady niepełnosprawnych będą w sobotę rywalizować o medale mistrzostw świata, które odbywają się na torze regatowym Malta w Poznaniu.

Bez eliminacji zakwalifikowała się skiffistka Martyna Snopek, która ze względu na liczbę 6 zgłoszonych zawodniczek we wtorek rywalizowała tylko o rozstawienie w torach. Polka mieszkająca w Wielkiej Brytanii zajęła w tym biegu 4 miejsce. O finał A w repesażu płynęły pozostałe trzy polskie osady. Do Snopek dołączyła najbardziej doświadczona i utytułowana polska dwójka podwójna mikst Jolanta Pawlak, Piotr Majka. Osada Startu Szczecin pewnie wygrała swój repesaż i w sobotę stanie przed szansą wywalczenia jednego z medali.

- W biegu repesażowym dwójka potwierdziła wysoka dyspozycję i w finale będzie się liczyła w walce o medale. Martyna natomiast, po drobnych korektach w ustawieniu łodzi także nie jest bez szans na podium ? ocenił Tomasz Kaźmierczak, trener kadry niepełnosprawnych.

W piątkowym finale B popłyną debiutanci: skiffista Robert Studziżba ze Startu Katowice oraz czwórka ze sternikiem mikst w składzie: Monika Mierzwa, Piotr Błażejczyk (oboje Start Szczecin), Tomasz Kwiatkowski, Barbara Borkowska ? Grocholska, sternik Jarosław Szychowski (wszyscy LOTTO/Bydgostia/WSG/Bank Pocztowy). Studziżba na półmetku był na 2, premiowanej awansem do finału A pozycji. Kryzys, trenującego niespełna miesiąc wioślarza, złapał na ostatnich 150 metrach. W efekcie minął celownik na 4 pozycji za skiffistą Ukrainy, Włoch i Rosji.

- Zaryzykowałem, od startu ruszyłem bardzo mocno, gdyż marzył mi się finał A.  Rywalizowałem o premiowane miejsce z płynącym obok mnie reprezentantem Włoch. Niestety, na finiszu zabrakło sił, mięsnie odmówiły posłuszeństwa. Nie załamuję się. Stawiam przecież dopiero pierwsze kroki w wioślarstwie. Zbieram doświadczenia, płacę frycowe ? podsumował repesażowy bieg 36-letni Studziżba, który wcześniej z powodzeniem wyciskał sztangę w pozycji leżącej.

Czwórka ze sternikiem mikst płynęła na niekorzystnym, przy wiejącym bocznym wietrze, 1 torze i nie zdołała wyprzedzić żadnej z osad.

- Niekorzystny wiatr, to tylko jedna z przyczyn słabszej postawy naszej osady ? stwierdził Andrzej Mazurowicz, ich szkoleniowiec. ? Poważna kontuzja kolana Piotrka Błażejczyka, której się nabawił na początku lipca, sprawiła, że  zrealizowaliśmy zaledwie 40 procent zakładanego programu przygotowań. Nasi rywale Rosjanie, Francuzi, Irlandczycy, z którymi skutecznie rywalizowaliśmy na zawodach w Gavirate, czy Monachium zanotowali postęp, my natomiast regres. Ta kontuzja sprawiła, że pływaliśmy 20 sekund wolniej. Nie poddajemy się jednak i powalczymy jeszcze w finale B, czy tez w przyszłym sezonie.

(KAZ)

Zobacz także

Polacy z sukcesami na Mistrzostwach Europy
09 gru 2017
Polscy wioślarze niepełnosprawni z sukcesami wystartowali w mistrzostwach Europy na ergometrze w Amsterdamie. Zawodnicy i zawodniczki rywalizowali na dystansie 2000 m. Medaliści Mistrzostw Europy na ergometrze: Złoty medal: Jolanta Majka (KSI S...

Puchar Świata w Poznaniu 16-18.06.2017
21 cze 2017
Kolejne regaty na nowym dystansie paraolimpijskim 2000m. Polska reprezentacja wioślarzy niepełnosprawnych wystartowała w dwóch konkurencjach. Wyniki finałów:3 miejsce brązowy medal finał A PR1 M1x Jarosław Kailing KSI START Szczecin 4 miej...

12-15.05.2017 Regaty 11 Gavirate International Para-Rowing
18 maj 2017
Regaty międzynarodowe w Włoszech Gavirate rozgrywane są pod egidą FISA. Po zmianie przepisów dystansu z 1000m na 2000m. były to pierwsze regaty na dystansie 2000m. dla zawodników niepełnosprawnych. Jest to nowy dystans Paraolimpijski obowiąz...

 

Nadchodzące zawody
(kalendarz)

19-20.11Zawody na ergometrze wioślarskim
Kalisz

19-20.11
Zawody na ergometrze wioślarskim
Kalisz

Zobacz wszystkie zawody