Polski Związek
Towarzystw Wioślarskich
Sponsor Generalny
Partner
Partner medialny
Partner Techniczny
Filippi MarlinX
Partner Techniczny
100 lat PZTW Facebook Twitter Instagram Youtube
100 lat PZTW

U boku wioślarskich sław

Bogatsza o doświadczenia z regat w Gavirate i Ratzeburgu, wzmocniona kolejnymi wspólnymi treningami, bydgosko-szczecińska czwórka ze sternikiem 16 czerwca wyruszyła na kolejne zawody do stolicy Bawarii Monachium. Tu w ramach regat Pucharu Świata, u boku wioślarskich sław, miała udowodnić swoje reprezentacyjne aspiracje.

- Tu będą się ważyć losy naszej osady - zauważył Mazurowicz. Wreszcie nasi wioślarze przejdą klasyfikacyjne badania medyczne. Jak dotąd, jedynie Piotrek Błażejczyk takowe posiada. Tym razem będą specjaliści od wzroku, którzy zbadają Basię Grocholską, Tomka Kwiatkowskiego i Sebastiana Budnego. A wymogi są bardzo rygorystyczne.

11-godzinna, nocna podróż, z wtorku na środę, do Monachium, rozpakowanie sprzętu, uzbrojenie łodzi, rozpływanie na wodzie i dopiero czas na wypoczynek ? tak był rozkład pierwszego dnia pobytu. W czwartkowe przedpołudnie kolejny trening, na którym sporo pracy miał Jarek Szychowski, sternik osady.

- Oj, przy takich regatach oczy trzeba mieć dookoła głowy, gdyż na wodzie znajduje się duża liczba osad i nie można sobie pozwolić na chwilę nie uwagi, która kosztowałaby uszkodzenie łodzi. Należy też ściśle przestrzegać regulaminu treningu, pływa się, bowiem po ustalonych trasach. Niesubordynacja grozi nałożeniem kary.

W drugiej części dnia nadszedł czas badań. Pierwsza pomyślnie kwalifikację medyczną przeszła, nowa członkini osady Monika Mierzwa (narząd ruchu). W jej ślady poszli "wzrokowcy": Basia, Tomek i Sebastian. Otrzymali takie kategorie, które sprawiły, że osada mogła stanąć na starcie Pucharu Świata i może ubiegać się start w sierpniowych mistrzostwach świata w Poznaniu.

- Och, kamień spadł mi z serca - mówił zdenerwowany trener Mazurowicz - Brak kwalifikacji niweczyłby nasze roczne przygotowania. Teraz spokojnie możemy zająć się wiosłowaniem.

W piątkowy wieczór osady niepełnosprawnych wioślarzy, przy padającym, a jakże, deszczu, wystartowały w biegach eliminacjach, bądź rywalizowały o rozstawienie w torach. Utytułowana szczecińska dwójka w TAmix2x Jolanta Pawlak, Piotr Majka, w swoim biegu o tory zajęła 2 miejsce za Wielką Brytanią. Czwórka w LTAmix4+ (Piotr Błażejczyk, Tomasz Kwiatkowski, Monika Mierzwa, Barbara Grocholska i sternik Jarosław Szychowski) płynąc na środkowym - trzecim - torze zameldowała się na celowniku, jako ostatnia. Wygrali Brytyjczycy, przed Niemcami, Irlandczykami i Francuzami.

- Słaby start sprawił, że rywale nam uciekli. W połowie dystansu byliśmy blisko Francuzów i Irlandczyków, lecz zgubiliśmy rytm i nie było później sensu się szarpać. Powalczymy w finale - zapowiadał szlakowy Błażejczyk.

I powalczyli. W sobotni wieczór, tym razem w promieniach zachodzącego słońca, pierwsza o miejsca na podium rywalizowała polska dwójka. Podobnie, jak w biegu o tory, Pawlak z Majką nie zdołali wyprzedzić osady W. Brytanii. Trzecie miejsce przypadło dwójce z Izraela.

Osada 2xTA po bardzo dobrej pierwszej połowie dystansu, zgubiła rytm w drugiej części dystansu i przegrała miejsce pierwsze z osadą Angielską. Osada Angielska zawsze zajmuje miejsce od 4-6 w finałach Mistrzostw Świata i Igrzysk Paraolimpijskich. - podsumowuje Tomasz Kaźmierczak

Tuż po nich nastąpił start do finałowego biegu czwórek.

- Tradycyjnie, nieco zostaliśmy na starcie, lecz z każdym uderzeniem wioseł zbliżaliśmy się do rywali. Złapaliśmy swój rytm ? relacjonował rozpromieniony sternik Szychowski. - Bardzo dobrze popłynęliśmy drugą "pięćsetkę" i wyprzedziliśmy francuską czwórkę. Niewiele zabrakło, abyśmy wyprzedzili Irlandczyków.

- Najważniejsze, że znacznie zbliżyliśmy się do osady Niemiec, z którą zdecydowanie przegraliśmy w Ratzeburgu. Trochę nadrobiliśmy, w stosunku do regat w Gavirate, do Brytyjczyków, jak na razie niepokonanej osady w tym sezonie - wyliczał po biegu Mazurowicz.

W ostatnich dniach czerwca osady niepełnosprawnych wystartują w regatach promocyjnych w Kruszwicy. A dalej przygotowania do MŚ w Poznaniu.

- Pokazaliśmy, że nie odstajemy od najlepszych osad w Europie, mamy kwalifikacje medyczne wszystkich wioślarzy, więc chyba udowodniliśmy, że zasłużyliśmy na start w stolicy Wielkopolski - zakończył Mazurowicz.

Był to nasz ostatni start kontrolny w przygotowaniach do Mistrzostw Świata w Poznaniu, osada 2xTA potwierdziła wysoki poziom sportowy, a osada 4+LTA pozytywnie przeszłą badania klasyfikacyjne i zaliczyła bardzo dobry start w Monachium. Jest to młoda osada która zdobywa cały czas doświadczenie. ?-podsumował Tomasz Kaźmierczak trener koordynator kadry Polski wioślarzy niepełnosprawnych

Wioślarze bydgoscy gorąco dziękują za wsparcie klubowi LOTTO/Bydgostia/WSG/Bank Pocztowy,

a także KS Niepełnosprawnych "Łuczniczka".

Wioślarze szczecińscy gorąco dziękują za wsparcie klubowi

KSI START Szczecin,

Miastu Szczecin za wsparcie i stypendia dla zawodników,

Powiatowi Polickiemu za wsparcie farmakologiczne,

firmie Citroen Drewnikowski za przygotowanie auta do podróży,

(KAZ)

Zobacz także

Polacy z sukcesami na Mistrzostwach Europy
09 gru 2017
Polscy wioślarze niepełnosprawni z sukcesami wystartowali w mistrzostwach Europy na ergometrze w Amsterdamie. Zawodnicy i zawodniczki rywalizowali na dystansie 2000 m. Medaliści Mistrzostw Europy na ergometrze: Złoty medal: Jolanta Majka (KSI S...

Puchar Świata w Poznaniu 16-18.06.2017
21 cze 2017
Kolejne regaty na nowym dystansie paraolimpijskim 2000m. Polska reprezentacja wioślarzy niepełnosprawnych wystartowała w dwóch konkurencjach. Wyniki finałów:3 miejsce brązowy medal finał A PR1 M1x Jarosław Kailing KSI START Szczecin 4 miej...

12-15.05.2017 Regaty 11 Gavirate International Para-Rowing
18 maj 2017
Regaty międzynarodowe w Włoszech Gavirate rozgrywane są pod egidą FISA. Po zmianie przepisów dystansu z 1000m na 2000m. były to pierwsze regaty na dystansie 2000m. dla zawodników niepełnosprawnych. Jest to nowy dystans Paraolimpijski obowiąz...

 

Nadchodzące zawody
(kalendarz)

19-20.11Zawody na ergometrze wioślarskim
Kalisz

19-20.11
Zawody na ergometrze wioślarskim
Kalisz

Zobacz wszystkie zawody