Polski Związek
Towarzystw Wioślarskich
Sponsor Generalny
Patronat Prezydenta RP
Partner medialny
Partner medialny
Polskie Radio Jedynka
Partner medialny
100 lat PZTW Facebook Twitter Instagram Youtube
100 lat PZTW

W wioślarskich mistrzostwach świata seniorów na poznańskiej Malcie, w których wspaniale zaprezentowali się gospodarze imprezy zdobywając 2 złote oraz po srebrnym i brązowym krążku, o medale rywalizowali też niepełnosprawni. Biało-czerwoni do dorobku seniorów dołożyli brązowy medal i dwie punktowane lokaty.

Polskę reprezentowały 4 osady: dwójka skiffistów: mieszkająca w Londynie Martyna Snopek (Start Szczecin) i Robert Studziżba (Start Katowice ? Start Szczecin), dwójka podwójna mikst Startu Szczecin Jolanta Pawlak i Piotr Majka oraz czwórka ze sternikiem mikst: Monika Mierzwa, Piotr Błażejczyk (oboje Start Szczecin), Tomasz Kwiatkowski, Barbara Borkowska ? Grocholska (LOTTO/Bydgostia/WSG/Bank Pocztowy ? Cross Bydgoszcz), sternik Jarosław Szychowski (LOTTO/Bydgostia).

Brąz i co dalej?

Najlepiej wypadła utytułowana dwójka, szósta osada igrzysk olimpijskich w Pekinie, która powtórzyła wyczyn sprzed 2 lat z Monachium zdobywając po bardzo zaciętej rywalizacji brązowy medal (szkoda tylko, że finałowe biegi odbyły się poza trybuną główną, o czym zdecydowały władze FISA). Na 4 pozycji zameldowała się Snopek, debiutant Studziżba uplasował się na 2 miejscu w finale B (8), zaś drugi z debiutantów czwórka ze sternikiem minęła celownik na 11 pozycji.

- Start naszych osad należy uznać za bardzo udany. Wystartowaliśmy we wszystkich konkurencjach, które rozgrywane są na paraolimpiadzie  ? podsumował Tomasz Kaźmierczak, trener koordynator kadry niepełnosprawnych. - Liczyłem, że na podium stanie dwójka i tak też się stało. Należy jednak zauważyć, że poziom bardzo się wyrównał. Czołowe cztery dwójki zmieściły się na mecie w przedziale 2,5 sekundy, a nam zabrakło do wicemistrzostwa niespełna 0,5. Dalszy los tej osady stanął jednak pod dużym znakiem zapytania. Komisja medyczna FISA zweryfikowała bowiem kwalifikacje wioślarzy i Piotrowi przyznała prawo startu nie w TA (ręce - tułów), a LTA (ręce ? tułów ? nogi). Podobnie stało się też w innych dwójkach, gdzie wiosłowali zawodnicy nie mający nogi. To niesprawiedliwe. Mam nadzieję, że jeszcze nastąpi korekta tej decyzji.

Skiffista zaskoczył, pech czwórki

Na miarę swoich możliwości wypadła skiffistka.

- Martyna uzyskała w finale rekord życiowy, lecz to nie pozwoliło jej stanąć na podium. Rywalki wyraźnie jej odpłynęły. Za to objawieniem był Robert, który do wioseł trafił przed 2 miesiącami. Wcześniej z powodzeniem wyciskał sztangę leżąc. Jeżeli nadal będzie tak pilnie trenował i czynił stałe postępy, to za rok może już zagrozić czołowym skiffistom świata ? dodaje z dumą Kaźmierczak.

Niestety, na 11 - ostatnim - miejscu ukończyła mistrzostwa czwórka ze sternikiem mikst. Na taki wynik złożyło się jednak kilka przyczyn.

- To był debiut czwórki w mistrzostwach ? zauważył Andrzej Mazurowicz, opiekun osady, wieloletni szkoleniowiec LOTTO/Bydgostii. - Po kontrolnych zawodach w Gavirate, czy Monachium, gdzie wygrywaliśmy z Rosją czy Francją, a z Irlandią przegrywaliśmy nieznacznie, można było się spodziewać rywalizacji o miejsca na przełomie finału A i B. Niestety, dopadł nas pech. Na początku lipca groźnej kontuzji kolana doznał Piotrek Błażejczyk. Zamiast intensywnych przygotowań była operacja i długa rehabilitacja. Jako, że nie mieliśmy zawodnika rezerwowego ze schorzeniem narządu ruchu, pomagał nam w pływaniu osadą słabo widzący Sebastian Budny. Ostatecznie Piotrek zdołał zaleczyć kontuzję, lecz przy jego wiosłowaniu bez pracy nóg, trudno było się spodziewać olśniewających wyników.

- Cóż, przy tych okolicznościach, na tyle nas było w tych mistrzostwach stać. Nie załamujemy się jednak i postaramy się jeszcze lepiej przygotować do kolejnego sezonu ? deklaruje Tomasz Kwiatkowski, wicemistrz Europy niepełnosprawnych w wiosłowaniu na ergometrze. ? Pragniemy teraz wraz z Basią, jak najlepiej przygotować się do rywalizacji na ergometrze i zakwalifikować do reprezentacji na mistrzostwa Europy. A w przyszłym sezonie powalczymy o wyjazd do Nowej Zelandii.

Przykrą niespodziankę sprawili natomiast niepełnosprawnym wioślarzom władze FISA, które zdecydowały po raz pierwszy w historii startów w mistrzostwach świata, o przesunięciu rywalizacji poza strefę widowni. Zawodnicy kończyli biegi na 1000 metrze, a przypomnijmy, że wioślarze pełnosprawni pływają na dystansie 2000 m. Przykre, że niepełnosprawne osady zostały pozbawione dopingu i możliwości fetowania swoich sukcesów przed publicznością. Tyle się przecież mówi o integracji i  pokonywaniu barier

Wioślarze bydgoscy gorąco dziękują za wsparcie klubowi LOTTO/Bydgostia/WSG/Bank Pocztowy,  a także KS Niepełnosprawnych ?Łuczniczka? i Stowarzyszeniu ?Cross?, natomiast wioślarze szczecińscy gorąco dziękują za wsparcie klubowi KSI START Szczecin,

Miastu Szczecin za wsparcie i stypendia dla zawodników, Powiatowi Polickiemu za wsparcie farmakologiczne, firmie Citroen Drewnikowski za przygotowanie auta do podróży.

(KAZ)

Zobacz także

Polacy z sukcesami na Mistrzostwach Europy
09 gru 2017
Polscy wioślarze niepełnosprawni z sukcesami wystartowali w mistrzostwach Europy na ergometrze w Amsterdamie. Zawodnicy i zawodniczki rywalizowali na dystansie 2000 m. Medaliści Mistrzostw Europy na ergometrze: Złoty medal: Jolanta Majka (KSI S...

Puchar Świata w Poznaniu 16-18.06.2017
21 cze 2017
Kolejne regaty na nowym dystansie paraolimpijskim 2000m. Polska reprezentacja wioślarzy niepełnosprawnych wystartowała w dwóch konkurencjach. Wyniki finałów:3 miejsce brązowy medal finał A PR1 M1x Jarosław Kailing KSI START Szczecin 4 miej...

12-15.05.2017 Regaty 11 Gavirate International Para-Rowing
18 maj 2017
Regaty międzynarodowe w Włoszech Gavirate rozgrywane są pod egidą FISA. Po zmianie przepisów dystansu z 1000m na 2000m. były to pierwsze regaty na dystansie 2000m. dla zawodników niepełnosprawnych. Jest to nowy dystans Paraolimpijski obowiąz...

 

Nadchodzące zawody
(kalendarz)

25.01ENEA Mistrzostwa Polski na ergometrze wioślarskim
Wrocław
14.03XVII Otwarte Mistrzostwa Miasta Poznania na ergometrze wioślarskim
Poznań
10-12.04Puchar Świata
Sabaudia (Włochy)

25.01
ENEA Mistrzostwa Polski na ergometrze wioślarskim
Wrocław
14.03
XVII Otwarte Mistrzostwa Miasta Poznania na ergometrze wioślarskim
Poznań
10-12.04
Puchar Świata
Sabaudia (Włochy)

Zobacz wszystkie zawody