Polski Związek
Towarzystw Wioślarskich
Sponsor Generalny
Patronat Prezydenta RP
Partner medialny
Partner medialny
Polskie Radio Jedynka
Partner medialny
100 lat PZTW Facebook Twitter Instagram Youtube
100 lat PZTW

Dwie polskie osady niepełnosprawnych będą w sobotę rywalizować o medale mistrzostw świata, które odbywają się na torze regatowym Malta w Poznaniu.

Bez eliminacji zakwalifikowała się skiffistka Martyna Snopek, która ze względu na liczbę 6 zgłoszonych zawodniczek we wtorek rywalizowała tylko o rozstawienie w torach. Polka mieszkająca w Wielkiej Brytanii zajęła w tym biegu 4 miejsce. O finał A w repesażu płynęły pozostałe trzy polskie osady. Do Snopek dołączyła najbardziej doświadczona i utytułowana polska dwójka podwójna mikst Jolanta Pawlak, Piotr Majka. Osada Startu Szczecin pewnie wygrała swój repesaż i w sobotę stanie przed szansą wywalczenia jednego z medali.

- W biegu repesażowym dwójka potwierdziła wysoka dyspozycję i w finale będzie się liczyła w walce o medale. Martyna natomiast, po drobnych korektach w ustawieniu łodzi także nie jest bez szans na podium ? ocenił Tomasz Kaźmierczak, trener kadry niepełnosprawnych.

W piątkowym finale B popłyną debiutanci: skiffista Robert Studziżba ze Startu Katowice oraz czwórka ze sternikiem mikst w składzie: Monika Mierzwa, Piotr Błażejczyk (oboje Start Szczecin), Tomasz Kwiatkowski, Barbara Borkowska ? Grocholska, sternik Jarosław Szychowski (wszyscy LOTTO/Bydgostia/WSG/Bank Pocztowy). Studziżba na półmetku był na 2, premiowanej awansem do finału A pozycji. Kryzys, trenującego niespełna miesiąc wioślarza, złapał na ostatnich 150 metrach. W efekcie minął celownik na 4 pozycji za skiffistą Ukrainy, Włoch i Rosji.

- Zaryzykowałem, od startu ruszyłem bardzo mocno, gdyż marzył mi się finał A.  Rywalizowałem o premiowane miejsce z płynącym obok mnie reprezentantem Włoch. Niestety, na finiszu zabrakło sił, mięsnie odmówiły posłuszeństwa. Nie załamuję się. Stawiam przecież dopiero pierwsze kroki w wioślarstwie. Zbieram doświadczenia, płacę frycowe ? podsumował repesażowy bieg 36-letni Studziżba, który wcześniej z powodzeniem wyciskał sztangę w pozycji leżącej.

Czwórka ze sternikiem mikst płynęła na niekorzystnym, przy wiejącym bocznym wietrze, 1 torze i nie zdołała wyprzedzić żadnej z osad.

- Niekorzystny wiatr, to tylko jedna z przyczyn słabszej postawy naszej osady ? stwierdził Andrzej Mazurowicz, ich szkoleniowiec. ? Poważna kontuzja kolana Piotrka Błażejczyka, której się nabawił na początku lipca, sprawiła, że  zrealizowaliśmy zaledwie 40 procent zakładanego programu przygotowań. Nasi rywale Rosjanie, Francuzi, Irlandczycy, z którymi skutecznie rywalizowaliśmy na zawodach w Gavirate, czy Monachium zanotowali postęp, my natomiast regres. Ta kontuzja sprawiła, że pływaliśmy 20 sekund wolniej. Nie poddajemy się jednak i powalczymy jeszcze w finale B, czy tez w przyszłym sezonie.

(KAZ)

Zobacz także

Polacy z sukcesami na Mistrzostwach Europy
09 gru 2017
Polscy wioślarze niepełnosprawni z sukcesami wystartowali w mistrzostwach Europy na ergometrze w Amsterdamie. Zawodnicy i zawodniczki rywalizowali na dystansie 2000 m. Medaliści Mistrzostw Europy na ergometrze: Złoty medal: Jolanta Majka (KSI S...

Puchar Świata w Poznaniu 16-18.06.2017
21 cze 2017
Kolejne regaty na nowym dystansie paraolimpijskim 2000m. Polska reprezentacja wioślarzy niepełnosprawnych wystartowała w dwóch konkurencjach. Wyniki finałów:3 miejsce brązowy medal finał A PR1 M1x Jarosław Kailing KSI START Szczecin 4 miej...

12-15.05.2017 Regaty 11 Gavirate International Para-Rowing
18 maj 2017
Regaty międzynarodowe w Włoszech Gavirate rozgrywane są pod egidą FISA. Po zmianie przepisów dystansu z 1000m na 2000m. były to pierwsze regaty na dystansie 2000m. dla zawodników niepełnosprawnych. Jest to nowy dystans Paraolimpijski obowiąz...

 

Nadchodzące zawody
(kalendarz)

13-16.08Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży
(ENEA Mistrzostwa Polski Juniorek i Juniorów Młodszych)
Kruszwica
27-29.08Akademickie Mistrzostwa Świata
Zagrzeb (Chorwacja)
4-6.09ENEA Mistrzostwa Polski Juniorów
Poznań

13-16.08
Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży
(ENEA Mistrzostwa Polski Juniorek i Juniorów Młodszych)
Kruszwica
27-29.08
Akademickie Mistrzostwa Świata
Zagrzeb (Chorwacja)
4-6.09
ENEA Mistrzostwa Polski Juniorów
Poznań

Zobacz wszystkie zawody