Dwie osady dwójka podwójna mikst (TAmix2x) i czwórka ze sternikiem mikst (LTAmix4+) wystartowały w zawodach promujących wioślarstwo niepełnosprawnych w Kruszwicy.
Pierwotnie zawody na torze regatowym usytuowanym nieopodal Mysiej Wieży miały być kwalifikacyjnymi osad niepełnosprawnych do wioślarskich mistrzostw świata, które w tym roku w dniach 23-30 sierpnia odbędą się w Poznaniu. W regulaminowym terminie zgłosiły się jednak tylko 3 osady: skiffistka (ASW1x) Martyna Snopek, mieszkająca i trenująca w Londynie, a reprezentująca barwy Startu Szczecin, dwójka podwójna mikst (TAmix2x) Jolanta Pawlak, Piotr Majka, również ze Startu oraz czwórka ze sternikiem mikst (LTAmix4+) złożona z wioślarzy Startu: Moniki Mierzwy i Piotra Błażejczyka (narząd ruchu) oraz sekcji niepełnosprawnych LOTTO/Bydgostii/WSG/Bank Pocztowy: Barbary Grocholskiej, Tomasza Kwiatkowskiego, rezerwowego Sebastiana Budnego (wszyscy narząd wzroku, a zarazem członkowie Stowarzyszenia "Cross") oraz sternika Jarosława Szychowskiego. W tej sytuacji, z braku konkurencji, zawody zostały przekształcone na promujące wioślarstwo osób niepełnosprawnych. Tydzień po terminie, swój akces startu w tych zawodach zgłosiła czwórka ze sternikiem przygotowywana przez Ryszarda Kocha z Warszawy, trenera koordynatora z ?Crossu?. Niestety, w dniu przyjazdu poszczególnych ekip, ta ostatnia osada wycofała się z zawodów z powodu kontuzji jednego z wioślarzy. Mimo propozycji, aby zastąpił go zawodnik rezerwowy, bądź sam szkoleniowiec (wszak miały to być biegi promocyjne), odpowiedź była negatywna. Szkoda, gdyż dla każdej z osad były przygotowane okazałe puchary, a dla uczestników biegów i ich szkoleniowców, cenne nagrody i upominki.
W tej sytuacji w sobotę na starcie stanęły dwie osady (Snopek nie przyjechała z Londynu, gdyż nie miała rywalki, a koszty byłyby zbyt wysokie): dwójka i czwórka ze sternikiem. W dwójce Piotra Majkę (obowiązki na uczelni), zastąpił wolontariusz Paweł Cięszkowski, zaś w czwórce przeziębioną Monikę Mierzwę ? wolontariuszka Marta Grzelczak, która na co dzień wspiera bydgoskich wioślarzy w treningach na Brdzie. Trenerzy startujących osad Tomasz Kaźmierczak i Andrzej Mazurowicz, aby jeszcze bardziej uatrakcyjnić rywalizację, zdecydowali, że dwójka wystartuje 40 sekund przed czwórką. W konsekwencji pierwsza na celowniku była dwójka. Czasy jakie uzyskały osady to: dwójka - 4.24, czwórka - 3.49. W tym też dniu do Kruszwicy zawitała ekipa TVP 3 oddział w Bydgoszczy z programu o niepełnosprawnych "Sąsiedzi", która rozpoczęła nagrania do reportażu o niepełnosprawnych wioślarzach. Kontynuacją będą zdjęcia opisujące start w mistrzostwach świata w Poznaniu. A zatem będzie to znakomita promocja naszej dyscypliny w środkach masowego przekazu.
W niedzielny poranek doszło do drugiego startu osad niepełnosprawnych. Tym razem w łodzi zasiadła Mierzwa, za Grzelczak, a Błażejczyka zastąpił rezerwowy Budny. Obie łodzie wystartowały wspólnie, a na mecie pierwsza zameldowała się czwórka. Ich przewaga była nad dwójką nieznaczna, a czasy osad to 4,32 i 4,34.
Obie osady otrzymały okazałe puchary i przyrodnicze albumy ufundowane przez Rafała Bruskiego, wojewodę kujawsko - pomorskiego, były też plecaki od firmy Marwal, Waldemara Keistra, torby i odżywki od "Crossu" oraz klubowe koszulki i kubki od LOTTO/Bydgostia/WSG/Bank Pocztowy, klubu w którym trenują bydgoscy wioślarze. Troskliwą opiekę nad niepełnosprawnymi roztoczył Stefan Janeczek prezes Gopła Kruszwica, oraz komisja sędziowska z Martą Marszałek, sędzią głównym regat na czele. Wszyscy w Kruszwicy czuli się wspaniale i zapowiedzieli powrót za rok.
Wioślarze bydgoscy gorąco dziękują za wsparcie klubowi LOTTO/Bydgostia/WSG/Bank Pocztowy,
a także KS Niepełnosprawnych "Łuczniczka".
Wioślarze szczecińscy gorąco dziękują za wsparcie klubowi
KSI START Szczecin,
Miastu Szczecin za wsparcie i stypendia dla zawodników,
Powiatowi Polickiemu za wsparcie farmakologiczne,
firmie Citroen Drewnikowski za przygotowanie auta do podróży,
(KAZ)
Zobacz także
Polacy z sukcesami na Mistrzostwach Europy
09 gru 2017
Polscy wioślarze niepełnosprawni z sukcesami wystartowali w mistrzostwach Europy na ergometrze w Amsterdamie. Zawodnicy i zawodniczki rywalizowali na dystansie 2000 m.
Medaliści Mistrzostw Europy na ergometrze:
Złoty medal: Jolanta Majka (KSI S...
Puchar Świata w Poznaniu 16-18.06.2017
21 cze 2017
Kolejne regaty na nowym dystansie paraolimpijskim 2000m. Polska reprezentacja wioślarzy niepełnosprawnych wystartowała w dwóch konkurencjach.
Wyniki finałów:3 miejsce brązowy medal finał A PR1 M1x Jarosław Kailing KSI START Szczecin
4 miej...
12-15.05.2017 Regaty 11 Gavirate International Para-Rowing
18 maj 2017
Regaty międzynarodowe w Włoszech Gavirate rozgrywane są pod egidą FISA. Po zmianie przepisów dystansu z 1000m na 2000m. były to pierwsze regaty na dystansie 2000m. dla zawodników niepełnosprawnych. Jest to nowy dystans Paraolimpijski obowiąz...