Polski Związek
Towarzystw Wioślarskich
Sponsor Generalny
Partner
Partner medialny
Partner Techniczny
Filippi MarlinX
Partner Techniczny
100 lat PZTW Facebook Twitter Instagram Youtube
100 lat PZTW

Dwie osady dwójka podwójna mikst (TAmix2x) i czwórka ze sternikiem mikst (LTAmix4+) wystartowały w zawodach promujących wioślarstwo niepełnosprawnych w Kruszwicy.

Pierwotnie zawody na torze regatowym usytuowanym nieopodal Mysiej Wieży miały być kwalifikacyjnymi osad niepełnosprawnych do wioślarskich mistrzostw świata, które w tym roku w dniach 23-30 sierpnia odbędą się w Poznaniu. W regulaminowym terminie zgłosiły się jednak tylko 3 osady: skiffistka (ASW1x) Martyna Snopek, mieszkająca i trenująca w Londynie, a reprezentująca barwy Startu Szczecin, dwójka podwójna mikst (TAmix2x) Jolanta Pawlak, Piotr Majka, również ze Startu oraz czwórka ze sternikiem mikst (LTAmix4+) złożona z wioślarzy Startu: Moniki Mierzwy i Piotra Błażejczyka (narząd ruchu) oraz sekcji niepełnosprawnych LOTTO/Bydgostii/WSG/Bank Pocztowy: Barbary Grocholskiej, Tomasza Kwiatkowskiego, rezerwowego Sebastiana Budnego (wszyscy narząd wzroku, a zarazem członkowie Stowarzyszenia "Cross") oraz sternika Jarosława Szychowskiego. W tej sytuacji, z braku konkurencji, zawody zostały przekształcone na promujące wioślarstwo osób niepełnosprawnych. Tydzień po terminie, swój akces startu w tych zawodach zgłosiła czwórka ze sternikiem przygotowywana przez Ryszarda Kocha z Warszawy, trenera koordynatora z ?Crossu?. Niestety, w dniu przyjazdu poszczególnych ekip, ta ostatnia osada wycofała się z zawodów z powodu kontuzji jednego z wioślarzy. Mimo propozycji, aby zastąpił go zawodnik rezerwowy, bądź sam szkoleniowiec (wszak miały to być biegi promocyjne), odpowiedź była negatywna. Szkoda, gdyż dla każdej z osad były przygotowane okazałe puchary, a dla uczestników biegów i ich szkoleniowców, cenne nagrody i upominki.

W tej sytuacji w sobotę na starcie stanęły dwie osady (Snopek nie przyjechała z Londynu, gdyż nie miała rywalki, a koszty byłyby zbyt wysokie): dwójka i czwórka ze sternikiem. W dwójce Piotra Majkę (obowiązki na uczelni), zastąpił wolontariusz Paweł Cięszkowski, zaś w czwórce przeziębioną Monikę Mierzwę ? wolontariuszka Marta Grzelczak, która na co dzień wspiera bydgoskich wioślarzy w treningach na Brdzie. Trenerzy startujących osad Tomasz Kaźmierczak i Andrzej Mazurowicz, aby jeszcze bardziej  uatrakcyjnić rywalizację, zdecydowali, że dwójka wystartuje 40 sekund przed czwórką. W konsekwencji pierwsza na celowniku była dwójka. Czasy jakie uzyskały osady to: dwójka - 4.24, czwórka - 3.49. W tym też dniu do Kruszwicy zawitała ekipa TVP 3 oddział w Bydgoszczy z programu o niepełnosprawnych "Sąsiedzi", która rozpoczęła nagrania do reportażu o niepełnosprawnych wioślarzach. Kontynuacją będą zdjęcia opisujące start w mistrzostwach świata w Poznaniu. A zatem będzie to znakomita promocja naszej dyscypliny w środkach masowego przekazu.

W niedzielny poranek doszło do drugiego startu osad niepełnosprawnych. Tym razem w łodzi zasiadła Mierzwa, za Grzelczak, a Błażejczyka zastąpił rezerwowy Budny. Obie łodzie wystartowały wspólnie, a na mecie pierwsza zameldowała się czwórka. Ich przewaga była nad dwójką nieznaczna, a czasy osad to 4,32 i 4,34.

Obie osady otrzymały okazałe puchary i przyrodnicze albumy ufundowane przez Rafała Bruskiego, wojewodę kujawsko - pomorskiego, były też plecaki od firmy Marwal, Waldemara Keistra, torby i odżywki od "Crossu" oraz klubowe koszulki i kubki od LOTTO/Bydgostia/WSG/Bank Pocztowy, klubu w którym trenują bydgoscy wioślarze. Troskliwą opiekę nad niepełnosprawnymi roztoczył Stefan Janeczek prezes Gopła Kruszwica, oraz komisja sędziowska z Martą Marszałek, sędzią głównym regat na czele. Wszyscy w Kruszwicy czuli się wspaniale i zapowiedzieli powrót za rok.

Wioślarze bydgoscy gorąco dziękują za wsparcie klubowi LOTTO/Bydgostia/WSG/Bank Pocztowy,

a także KS Niepełnosprawnych "Łuczniczka".

Wioślarze szczecińscy gorąco dziękują za wsparcie klubowi

KSI START Szczecin,

Miastu Szczecin za wsparcie i stypendia dla zawodników,

Powiatowi Polickiemu za wsparcie farmakologiczne,

firmie Citroen Drewnikowski za przygotowanie auta do podróży,

(KAZ)

Zobacz także

Polacy z sukcesami na Mistrzostwach Europy
09 gru 2017
Polscy wioślarze niepełnosprawni z sukcesami wystartowali w mistrzostwach Europy na ergometrze w Amsterdamie. Zawodnicy i zawodniczki rywalizowali na dystansie 2000 m. Medaliści Mistrzostw Europy na ergometrze: Złoty medal: Jolanta Majka (KSI S...

Puchar Świata w Poznaniu 16-18.06.2017
21 cze 2017
Kolejne regaty na nowym dystansie paraolimpijskim 2000m. Polska reprezentacja wioślarzy niepełnosprawnych wystartowała w dwóch konkurencjach. Wyniki finałów:3 miejsce brązowy medal finał A PR1 M1x Jarosław Kailing KSI START Szczecin 4 miej...

12-15.05.2017 Regaty 11 Gavirate International Para-Rowing
18 maj 2017
Regaty międzynarodowe w Włoszech Gavirate rozgrywane są pod egidą FISA. Po zmianie przepisów dystansu z 1000m na 2000m. były to pierwsze regaty na dystansie 2000m. dla zawodników niepełnosprawnych. Jest to nowy dystans Paraolimpijski obowiąz...