Polski Związek
Towarzystw Wioślarskich
Sponsor Generalny
Patronat Prezydenta RP
Partner medialny
Partner medialny
Polskie Radio Jedynka
Partner medialny
100 lat PZTW Facebook Twitter Instagram Youtube
100 lat PZTW

Regaty World Cup w Włoszech w Varese 17-22.06.2015 rozgrywane są pod egidą FISA. W zawodach wystartowali najlepsi Polscy zawodnicy niepełnosprawni.

Wystartowaliśmy w dwóch kategoriach ASM1x i TAmix2x. O prawo reprezentowania Polski w Pucharze Świata odbył się wcześniej w COS Wałcz wyścig kwalifikacyjny. Wystartował w nim Jarosław Kailing i Leszek Niewiarowski, zawodnik Jerzy Kulig nie stawił się na zawodach. Wyścig wygrał Jarosław Kailing czas 5:03, drugie miejsce Leszek Niewiarowski 5:42. Jarosław Kailing reprezentuje Polskę na Pucharze Świata w Varese. W osadzie TAmix2x wystartowali Jolanta Pawlak i Michał Gadowski. W regatach startowało 16 państw.

Osada ASM1x Jarosław Kailing

Pierwszy start przedbieg Jarosław wylosował trzech bardzo mocnych zawodników Rosjanin wielokrotny medalista Mistrzostw Świata i Igrzysk, Niemiec finalista Mistrzostw Świata, Brazylijczyk wielokrotny finalista i medalista Mistrzostw Świata, Białorusin złoty medalista Mistrzostw Europy na ergometrze. Jarek na 500m. zajmował trzecią lokatę i prowadził z Brazylijczykiem i Białorusinem. Na mecie zajął 4 miejsce wygrywając z Białorusinem i przegrywając 2,2 s. z Brazylijczykiem i  3,4 z Niemcem. Jarek uzyskał czas 5:07.

W repasażu walcząc o wejście do półfinału spokojnie zajął drugą lokatę z czasem 5:15. Organizator zawodów tak ułożył program iż nasz zawodnik po repasażu miał 3 godziny przerwy do półfinału. W półfinale spotkał się z Australijczykiem wielokrotny Mistrz Świata i medalista Paraolimpijski, Rosjanin, Brazylijczyk, Białorusin,  Holender finalista Mistrzostw Świata. Jarek popłynął bardzo dobrze podjął walkę z najlepszymi zawodnikami na świecie od samego początku dystansu. Zajął 5 miejsce i awansował do finału B uzyskując czas 5:08. Zbyt krótka przerwa na regeneracje zawodnika po repasażu ( Jarek miał repasaż o 13:40 a półfinał o 17:30) spowodował iż Jarek popłynął dobry bieg lecz zabrakło sił na walkę o finał A. 

W finale B Jarek uzyskał bardzo dobry wynik sportowy, wygrał finał B. Pokonując min. Włocha, Brazylijczyka którzy są medalistami i finalistami Mistrzostw Świata. Reasumując miejsce 7 uzyskane przez Jarka jest dobrym prognostykiem na Mistrzostwa Świata.

TAmix2x Jolanta Pawlak i Michał Gadowski

Przedbiegi nasza osada trafiła na Francuzów wielokrotnych medalistów Mistrzostw Świata i Igrzysk Paraolimpijskich, Ukrainę medalistów i finalistów Mistrzostw Świata, Israel finalistów Mistrzostw Świata. Nasza osada zajęła 3 miejsce przegrywając z Francją i Ukrainą, a znacząco pokonując Israel. Nasza osada uzyskała czas 4:14. Najważniejsze jest to iż po 500m. nasza osada walczyła i popłynęła czas 2:02, nigdy wcześniej nie mieliśmy tak szybkiej połowy dystansu ( zawsze było 2:06-2:07). Nastąpiła znacząca poprawa na pierwszej 500m. w wykonaniu naszej osady. W repasażu zajęliśmy drugie miejsce nieznacznie przegrywając z Holendrem i awansując do finału A.

W finale A wyniki:

1.Australia 3:55,31
2. Brazylia 3:57,94
3. Francja 3:58,47
4. Ukraina 3:59,44
5. Holandia 4:01,75
6. Polska 4:02,27

W finale A nasza osada popłynęła rekord życiowy !!!

Jako jedyni wystartowaliśmy na starej łodzi WINTECH. Analizując różnicę między osadami mogę stwierdzić iż mając lepsze łodzie moglibyśmy nawiązać walkę o medale.

Na regatach Pucharu Świata startowali wszyscy najmocniejsi na świecie. Startował 16 państw. Nasi zawodnicy zajęli odpowiedni TAmix2x 6 miejsce, ASM1x 7 miejsce. Z Mistrzostw Świata które odbędą się pod koniec sierpnia na Igrzyska Paraolimpijskie kwalifikuje się 8 najlepszych państw. Nasi zawodnicy mają ogromne szanse na uzyskanie kwalifikacji.

Olbrzymie podziękowania dla naszych sponsorów, bez których nasz udział byłby niemożliwy:

4F OTCF, FUTREX, BRENDA, Miasto Szczecin.

Szczególne podziękowania prezesowi firmy FUTREX Hermanowi Noordman za pomoc w zakupie auta do transportu zawodników i sprzętu sportowego.

Trener koordynator kadry Polski wioślarzy niepełnosprawnych Tomasz Kaźmierczak.

Zobacz także

Polacy z sukcesami na Mistrzostwach Europy
09 gru 2017
Polscy wioślarze niepełnosprawni z sukcesami wystartowali w mistrzostwach Europy na ergometrze w Amsterdamie. Zawodnicy i zawodniczki rywalizowali na dystansie 2000 m. Medaliści Mistrzostw Europy na ergometrze: Złoty medal: Jolanta Majka (KSI S...

Puchar Świata w Poznaniu 16-18.06.2017
21 cze 2017
Kolejne regaty na nowym dystansie paraolimpijskim 2000m. Polska reprezentacja wioślarzy niepełnosprawnych wystartowała w dwóch konkurencjach. Wyniki finałów:3 miejsce brązowy medal finał A PR1 M1x Jarosław Kailing KSI START Szczecin 4 miej...

12-15.05.2017 Regaty 11 Gavirate International Para-Rowing
18 maj 2017
Regaty międzynarodowe w Włoszech Gavirate rozgrywane są pod egidą FISA. Po zmianie przepisów dystansu z 1000m na 2000m. były to pierwsze regaty na dystansie 2000m. dla zawodników niepełnosprawnych. Jest to nowy dystans Paraolimpijski obowiąz...

 

Nadchodzące zawody
(kalendarz)

13-16.08Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży
(ENEA Mistrzostwa Polski Juniorek i Juniorów Młodszych)
Kruszwica
27-29.08Akademickie Mistrzostwa Świata
Zagrzeb (Chorwacja)
4-6.09ENEA Mistrzostwa Polski Juniorów
Poznań

13-16.08
Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży
(ENEA Mistrzostwa Polski Juniorek i Juniorów Młodszych)
Kruszwica
27-29.08
Akademickie Mistrzostwa Świata
Zagrzeb (Chorwacja)
4-6.09
ENEA Mistrzostwa Polski Juniorów
Poznań

Zobacz wszystkie zawody