Polski Związek
Towarzystw Wioślarskich
Patronat Prezydenta RP
Sponsor Generalny
Partner medialny
100 lat PZTW Facebook Twitter Instagram Youtube
100 lat PZTW

PŁOCK GŁÓWNA

11 maja 2019 roku w Płocku odbył się IV Płocki Piknik Olimpijski, połączony z otwarciem sezonu wioślarskiego w Płockim Towarzystwie Wioślarskim - kolebce płockich Olimpijczyków (12 wychowanków startowało w Igrzyskach Olimpijskich, w tym 5 medalistów…). Impreza była zorganizowana – z racji jubileuszu 100-lecia PKOl – pod Honorowym Patronatem Pana Andrzeja Kraśnickiego – Prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Nasza tegoroczna wspólna impreza odbywa się w szczególnym momencie dla sportu polskiego. Bowiem obchodzimy dwa wielkie jubileusze: 100-lecie Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich, którego jednym z założycieli było Płockie Towarzystwo Wioślarskie, a płoccy wioślarze przez dziesięciolecia pomnażali jego imponujący dorobek. Dzisiaj polskie wioślarstwo jest na 3. miejscu w klasyfikacji wszystkich dyscyplin sportowych, także to ogromny dorobek na 100-lecie Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich. Obchodzimy 100-lecie Polskiego Komitetu Olimpijskiego, na którego dorobek z kolei pracowało 24 Olimpijczyków i Paraolimpijczyków z naszego miasta, w tym 12 z naszego klubu – przypominał prezes PTW Jacek Karolak.

Na piknik przybyli Olimpijczycy: Grzegorz Stellak, Sławomir Maciejowski, Michał Cieślak, Elżbieta Jankowska, Piotr Buchalski, Bogdan Zalewski; Katarzyna Chmielewska – córka Olimpijczyka IO-Montreal 1976 – śp. Włodzimierza Chmielewskiego oraz Gabriela Wierzbicka – żona śp. Stanisława Wierzbickiego - Olimpijczyka IO Moskwa 1980. Polski Związek Towarzystw Wioślarskich reprezentował Jarosław Wolski – wiceprezes Zarządu, a Polski Komitet Olimpijski – Marian Sypniewski.

płock

Z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę oraz 100-lecia Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Olimpijczycy otrzymali od Płockiego Klubu Olimpijczyka pamiątkowe statuetki „Godny Naśladowania” – za godne reprezentowanie barw Polski i Miasta Płocka na Igrzyskach Olimpijskich i Paraolimpijskich w latach 1972 – 2016.

Medale Polskiego Komitetu Olimpijskiego „Za Zasługi dla Polskiego Ruchu Olimpijskiego” z rąk Mariana Sypniewskiego otrzymali: złoty – Edward Koziński, zasłużony trener piłki ręcznej – trener i wychowawca wielu Olimpijczyków w tej dyscyplinie sportu; brązowe – Honorata Motylewska, b. wicemistrzyni świata w wioślarstwie oraz Rafał Kuptel – Olimpijczyk z IO Pekin 2008, b. wicemistrz świata w piłce ręcznej (nieobecny na pikniku z powodu zajęć służbowych).

Dyplomy Płockiego Klubu Olimpijczyka „Za zasługi dla Płockiego Sportu" otrzymało 12 osób, w tym byli reprezentanci Polski w wioślarstwie: Maria Welenc-Dybał, Stanisław Bartkowski, Maciej Woliński, Jan Skowroński, Henryk Szlachta, Jerzy Podsędek oraz działacze i nauczyciele wychowania fizycznego. Dyplomy „Płockich Nadziei Olimpijskich – Paryż 2024” otrzymali: wioślarz Jan Domaradzki i piłkarz ręczny – Mikołaj Czapliński.

Płock edyta

Podczas uroczystości – odbył się chrzest ósemki – łodzi wioślarskiej zakupionej w ramach budżetu obywatelskiego Miasta Płocka. Zaraz po chrzcie – „Edyta”, takie imię nosi nowy nabytek PTW – została wypróbowana podczas regat otwarcia sezonu wioślarskiego w Płocku przez zawodników wyczynowych oraz mastersów. Łódź spisała się bardzo dobrze… Wioślarze także!

Podczas imprezy wręczono uczniom szkoły podstawowej EDUMONTESSORI nagrody z konkursu plastycznego „Igrzyska Olimpijskie dawniej i dziś” zorganizowanego przez nauczycieli tej szkoły oraz Płocki Klub Olimpijczyka.

Otwarto również wystawę zdjęć historycznych związanych z działalnością sportową Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego w latach 1883 – 2012 pt. „Od Zulusów do Igrzysk Olimpijskich”. Autorem wystawy jest Ryszard Olczuk, od 55 lat związany z wioślarstwem, nie tylko w Płocku.

płock1

Odczytano „APEL OLIMPIJSKI”, a na maszt – poza flagą narodową i flagą olimpijską – wciągnieto banderę Płockiego Towarzystwa Wioslarskiego.

Młodzież szkolna z zaprzyjaźnionych szkół uczestniczyła w konkursie wiedzy olimpijskiej oraz w konkursach sprawnościowych: sztafeta na ergometrach wioślarskich, sztafeta biegowa oraz przeciągania liny. Na zakończenie imprezy odbyły się regaty wioślarskie z udziałem zawodników Szkoły Mistrzostwa Sportowego i Płockiego Towarzystwa Wioślarskiego oraz grupy mastersów z Olsztyna, Warszawy, Poznania i Płocka.

Wszyscy uczestnicy pikniku z okazji 100-lecia PKOl byli poczęstowani okolicznościowym „tortem olimpijskim” i mogli zwiedzić Płocki Ogród Zoologiczny. Imprezę zakończono tradycyjną „biesiadą wioślarską”.

Sponsorem IV Pikniku był PKN ORLEN. Imprezę dofinasowano ze środków Urzędu Miasta Płocka.

Zobacz także

Mistrzostwa Europy: znamy skład reprezentacji Polski!
24 maj 2019
Znamy skład reprezentacji Polski, który weźmie udział w rozpoczynających się 31 maja w Lucernie wioślarskich Mistrzostwach Europy. Złoty medal z Glasgow postara się obronić żeńska czwórka podwójna - Katarzyna Zillmann, Marta Wieliczko, ...

Fularczyk-Kozłowska: zdobyłam złote medale na przekór niedowiarkom
23 maj 2019
Magdalena Fularczyk-Kozłowska nie żałuje decyzji o zakończeniu kariery. W rozmowie z Michałem Kołodziejczykiem w ostatnim wydaniu tygodnika "Plus Minus" mistrzyni olimpijska z Rio szczegółowo podsumowała swoją sportową drogę i podzieliła...

Regaty w Gavirate: cztery medale Polaków (relacja)
22 maj 2019
Pierwszy sprawdzian i pierwsze starty 2019 zakończone. Głównym celem udziału naszej reprezentacji w regatach w Włoszech było sprawdzenie poziomu sportowego na nowym dystansie 2000m. W regatach startowała nasza dwójka PR2Mix2x - Jolanta Majka ...

 

Nadchodzące zawody
(kalendarz)

25-26.05Centralne Kontrolne Regaty Juniorów
Kruszwica
31.05-2.06Mistrzostwa Europy Seniorów
Lucerna (Szwajcaria)
1.06Odra River Cup
Wrocław

25-26.05
Centralne Kontrolne Regaty Juniorów
Kruszwica
31.05-2.06
Mistrzostwa Europy Seniorów
Lucerna (Szwajcaria)
1.06
Odra River Cup
Wrocław

Zobacz wszystkie zawody