Polski Związek
Towarzystw Wioślarskich
Sponsor Generalny
Partner
Partner medialny
Filippi
Partner Techniczny
MarlinX
Partner Techniczny
MarlinX
Partner Medyczny
COS
Partner
100 lat PZTW Facebook Twitter Instagram Youtube
100 lat PZTW

racib

30 kwietnia 1888 roku został założony "Ruderverein Ratibor". Klub raciborski był najstarszym na Górnym Śląsku klubem wioślarskim. Był to też trzeci najstarszy sportowy klub w Raciborzu. Klub niedawno został reaktywowany i został ponownie członkiem Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich.

W pierwszych latach istnienia klubu widok łodzi pływających po Odrze był nie lada sensacją. Klub znalazł możnych protektorów z księciem raciborskim na czele. Rok 1913 był dla "RV Ratibor" pod wieloma względami przełomowy. Obchodzono uroczystości z okazji 25-lecia istnienia, przeprowadzając jubileuszowe regaty w Raciborzu. Na Starcie zgromadzono wiele świetnych osad z całych Niemiec, Austrii i klubów śląskich. W zawodach jubileuszowych wszystkie biegi wygrały osady raciborskie, co świadczyło dobitnie o potędze i sile klubu.

Drugim najdonioślejszym wydarzeniem w 1913 r. było wybudowanie własnego lokalu klubowego i własnej przystani. Budynek "Bootshaus", istniejący do dzisiaj, wybudowano z dużą pomocą wspomnianego już księcia raciborskiego Wiktora, który udostępnił za niewielką opłatą roczną grunt pod budowę. Terenu tego nie można było kupić, gdyż wchodził w skład kompleksu zamkowego i majoratu raciborskiego. Już przed I wojną światowa klub dysponował około 20 łódkami, których wciąż przybywało. W jubileuszowym 1913 roku "Ruderverein Ratibor" liczył już 170 członków.

rv

W 1924 roku utworzono oddział młodzieżowy, który swoje największe osiągnięcia święcił w latach 20. i 30.  Młoda raciborska drużyna doszła nawet do finału niemieckich mistrzostw młodzieży rozgrywanych w Berlinie. Zwyciężała w wielu śląskich regatach m.in.: w Koźlu, Opolu, Brzegu, Wrocławiu i Nowej Soli. W związku z nadejściem w latach 20. ery równouprawnienia kobiet, w 1928 roku założono oddział kobiecy. Wkrótce zaczął on odnosić sukcesy i fakt ten rozwijał obiekcje najgorętszych nawet sceptyków. Jedyny powstały problem - zaplecza sanitarnego dla kobiet - rozwiązano stawiając w ogrodzie klubowym wycofany z eksploatacji osobowy wagon kolejowy II klasy. W 1929 r. utworzono oddział kajakowy.

Ciągle doskonalenie techniki wioślarskiej przynosiło rezultaty. Seniorska czwórka osiągnęła znakomite wyniki, nie mając sobie równych na Śląsku przeciwników. Niestety z wielu względów czwórka ta pozostała z sobą tylko 2 lata. A szkoda, bo miała szansę medalowe nawet w mistrzostwach Niemiec. Na rozegranej w 1925 roku w Raciborzu I Górnośląskiej Olimpiadzie, "RV Ratibor" wystawił tylko 2 łodzie.

Często urządzano wędrówki kajakowe po Odrze. Do tego nadawała się najlepiej duża klubowa łódka pasażerska zwana „Kiste”, chociaż ochrzczono ją imieniem „Ratibor”. Wielodniowe wędrówki do Koźla, Opola, Wrocławia czy nawet Szczecina nie były rzadkością. Przy tej okazji odwiedzano inne zaprzyjaźnione kluby. Równie chętnie składano wizyty zaprzyjaźnionym wioślarzom z Czech.

Wędrówki jednodniowe do okolicznych miejscowości, urządzano w prawie każdy weekend,  Po drodze zatrzymywano się w gospodach na kawę, piwo czy chleb z szynką. Dużą popularnością cieszyły się także tzw. "Eierfahrten" - spływy organizowane w marcu lub kwietniu do okolicznych wsi Tworkowa i Krzanowic.

W 1929 r. powstał projekt urządzenia regat Racibórz- Koźle. Już  w tym samym roku urządzono pierwsze zawody, które okazały się wielkim sukcesem. Na starcie zjawiło się 18 łódek z wielu klubów. Postanowiono więc organizować je cyklicznie, co 2 lata. Tradycja ta przetrwała aż do końca II wojny światowej. Wioślarstwa nie uprawiano tylko w klubie. Już  przed I wojną światową istniały w raciborskich szkołach średnich i elementarnych całe grupy uczniów uprawiających czynnie, pod okiem instruktorów „RV Ratibor”, ten sport. W 1932 r. „RV Ratibor” był najliczniejszym klubem wioślarskim na Górnym Śląsku.

Wybrane fragmenty książki: „Z dziejów raciborskiego sportu” Piotra Sputa

Zobacz także

Mistrzostwa Europy w Szeged: świetny bieg czwórki podwójnej
25 kwi 2024
W czwartek w Szeged na Węgrzech rozpoczęły się mistrzostwa Europy. Świetnie zaprezentowała się czwórka podwójna mężczyzn, która miała najlepszy czas przedbiegów w swojej konkurencji.  Dominik Czaja, Mateusz Biskup, Mirosław Zięt...

Europejskie kwalifikacje olimpijskie: czwartkowe wyniki Polaków
25 kwi 2024
W czwartek w Szeged na Węgrzech rozpoczęły się europejskie kwalifikacje olimpijskie, które są rozgrywane razem z mistrzostwami Europy. Polskie osady zaprezentowały się z dobrej strony w pierwszym dniu walki o bilety do Paryża.  W biegu...

ME i europejskie kwalifikacje olimpijskie: czwartkowy plan startów Polaków
24 kwi 2024
W czwartek w Szeged na Węgrzech rozpoczynają się dwie równolegle rozgrywane imprezy: europejskie kwalifikacje olimpijskie oraz mistrzostwa Europy seniorów.  W kwalifikacjach olimpijskich wystartują cztery polskie osady (maksymalnie dwie m...

 

Nadchodzące zawody
(kalendarz)

25-28.04Europejskie Regaty Kwalifikacyjne do Igrzysk Olimpijskich
Szeged (Węgry)
25-28.04Mistrzostwa Europy Seniorów
Szeged (Węgry)
4-5.05Regaty Międzynarodowe Juniorów
Monachium (Niemcy)

25-28.04
Europejskie Regaty Kwalifikacyjne do Igrzysk Olimpijskich
Szeged (Węgry)
25-28.04
Mistrzostwa Europy Seniorów
Szeged (Węgry)
4-5.05
Regaty Międzynarodowe Juniorów
Monachium (Niemcy)

Zobacz wszystkie zawody