Polski Związek
Towarzystw
Wioślarskich
Sponsor Generalny
Sponsor Generalny
Partner medialny
Partner medialny
Facebook Twitter Instagram Youtube

r2

Oliver Crane ma 19 lat i właśnie przewiosłował przez Ocean Atlantycki, zostając najmłodszą osobą w historii, której udała się ta sztuka. O swojej nietypowej wyprawie opowiedział serwisowi World Rowing. Cała wyprawa zajęła mu dokładnie 44 dni, 16 godzin i 9 minut.

Do przygody życia przygotowywał się przez wiele miesięcy. Mógł sobie na to pozwolić, bo po ukończeniu szkoły średniej wykorzystał tzw. "gap year" – rok dodatkowej przerwy przed podjęciem studiów na Princeton. Wyprawa miała być nie tylko spełnieniem marzeń, ale również przedsięwzięciem, które zwróci uwagę na problemy zanieczyszczenia oceanów oraz bezdomności.

"Chciałem sprawdzić moje fizyczne i mentalne granice, ale planowałem też pokazać mojemu młodszemu bratu – który ma o wiele większy potencjał ode mnie – że może osiągnąć wszystko co sobie tylko wymarzy" – opowiada Crane. Wyprawa zaczęła się w grudniu 2017 roku, ale przygotowania do niej trwały ponad pół roku.

r1

"Postanowiłem nabrać tak dużo masy jak to tylko możliwe. Oprócz tego wiosłowałem na ergometrze każdego dnia. Zrobiłem też kurs przetrwania na otwartym morzu, nauczyłem się pierwszej pomocy oraz poznałem na wylot moją łódkę, aby móc naprawić wszystko co tylko mogłoby się zepsuć" – dodaje nastoletni mieszkaniec New Jersey.

Oprócz wyniszczających treningów fizycznych dużą wagę przykładał także do kwestii mentalnych – zaliczając nawet kurs medytacji. "Jeśli mam być szczery, to nic nie jest w stanie przygotować na miażdżącą samotność podczas wiosłowania" – przyznaje Crane. Zaliczył kilka "wywrotek", ale tylko jedną porównał do doświadczenia na granicy życia i śmierci. W sumie przepłynął ponad 5000 kilometrów, zaczynając na Wyspach Kanaryjskich, a kończąc na Antigui. Może jeszcze kiedyś o nim usłyszymy – na Princeton zamierza dołączyć do grupy wioślarzy wagi lekkiej.

Przeczytaj całą historię Olivera Crane'a na World Rowing!

Zobacz także

Jakub Urban: czas eksperymentów się skończył
17 gru 2018
Jakub Urban - trener kadry kobiet - w rozmowie z Polską Agencją Prasową podsumował występy reprezentantek kraju w 2018 roku. "Zmian w osadach nie będzie - pod warunkiem, że zawodniczki będą potwierdzać poziom. Chcemy zagwarantować im spoko...

Zmarł Stanisław Wierzbicki
13 gru 2018
Z głębokim żalem zawiadamiamy, iż w dniu 10 grudnia, w wieku 59 lat, po ciężkiej chorobie, zmarł nasz kolega Stanisław Wierzbicki - olimpijczyk z Moskwy (1980) oraz uczestnik mistrzostw świata juniorów i seniorów. Stanisław Wierzbicki ur...

Medale parawioślarzy podczas Mistrzostw Polski w narciarstwie biegowym
08 gru 2018
W piątek 7 grudnia w Chochołowskich termach rozpoczęły się Mistrzostwa Polski osób niepełnosprawnych w narciarstwie biegowym. Po raz pierwszy w historii w imprezie udział wzięła prowadzona przez Tomasza Kaźmierczaka reprezentacja Polski pa...

 

Nadchodzące zawody
(kalendarz)

26.01Mistrzostwa Polski na ergometrze wioślarskim
Tarnobrzeg
13.04Centralne Wiosenne Regaty Długodystansowe
Warszawa
27-28.04Centralne Regaty Otwarcia Sezonu Seniorów i Juniorów
Poznań

26.01
Mistrzostwa Polski na ergometrze wioślarskim
Tarnobrzeg
13.04
Centralne Wiosenne Regaty Długodystansowe
Warszawa
27-28.04
Centralne Regaty Otwarcia Sezonu Seniorów i Juniorów
Poznań

Zobacz wszystkie zawody