Polski Związek
Towarzystw
Wioślarskich
Sponsor Generalny
Sponsor Generalny
Partner medialny
Partner medialny
Facebook Twitter Instagram Youtube

r2

Oliver Crane ma 19 lat i właśnie przewiosłował przez Ocean Atlantycki, zostając najmłodszą osobą w historii, której udała się ta sztuka. O swojej nietypowej wyprawie opowiedział serwisowi World Rowing. Cała wyprawa zajęła mu dokładnie 44 dni, 16 godzin i 9 minut.

Do przygody życia przygotowywał się przez wiele miesięcy. Mógł sobie na to pozwolić, bo po ukończeniu szkoły średniej wykorzystał tzw. "gap year" – rok dodatkowej przerwy przed podjęciem studiów na Princeton. Wyprawa miała być nie tylko spełnieniem marzeń, ale również przedsięwzięciem, które zwróci uwagę na problemy zanieczyszczenia oceanów oraz bezdomności.

"Chciałem sprawdzić moje fizyczne i mentalne granice, ale planowałem też pokazać mojemu młodszemu bratu – który ma o wiele większy potencjał ode mnie – że może osiągnąć wszystko co sobie tylko wymarzy" – opowiada Crane. Wyprawa zaczęła się w grudniu 2017 roku, ale przygotowania do niej trwały ponad pół roku.

r1

"Postanowiłem nabrać tak dużo masy jak to tylko możliwe. Oprócz tego wiosłowałem na ergometrze każdego dnia. Zrobiłem też kurs przetrwania na otwartym morzu, nauczyłem się pierwszej pomocy oraz poznałem na wylot moją łódkę, aby móc naprawić wszystko co tylko mogłoby się zepsuć" – dodaje nastoletni mieszkaniec New Jersey.

Oprócz wyniszczających treningów fizycznych dużą wagę przykładał także do kwestii mentalnych – zaliczając nawet kurs medytacji. "Jeśli mam być szczery, to nic nie jest w stanie przygotować na miażdżącą samotność podczas wiosłowania" – przyznaje Crane. Zaliczył kilka "wywrotek", ale tylko jedną porównał do doświadczenia na granicy życia i śmierci. W sumie przepłynął ponad 5000 kilometrów, zaczynając na Wyspach Kanaryjskich, a kończąc na Antigui. Może jeszcze kiedyś o nim usłyszymy – na Princeton zamierza dołączyć do grupy wioślarzy wagi lekkiej.

Przeczytaj całą historię Olivera Crane'a na World Rowing!

Zobacz także

Komplet wyników Mistrzostw Świata parawioślarzy (podsumowanie)
19 wrz 2018
W niedzielę w bułgarskim Płowdiwie zakończyły się również Mistrzostwa Świata parawioślarzy. Reprezentanci Polski zdobyli dwa medale (srebro Michała Gadowskiego i Jolanty Majki oraz brąz Jolany Majki). W trzech innych kategoriach reprezent...

Komplet medalistów Mistrzostw Świata i wyniki Polaków (podsumowanie)
18 wrz 2018
W niedzielę zakończyły się wioślarskie Mistrzostwa Świata w bułgarskim Płowdiwie. Reprezentanci Polski z trzema medalami (złoto, srebro i brąz) zajęli 10. miejsce w klasyfikacji medalowej. Najlepsi pod tym względem okazali się Włosi (10...

Wiceprezes Adam Korol i trener Jakub Urban podsumowali występy w Bułgarii
18 wrz 2018
Adam Korol (wiceprezes Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich) oraz Jakub Urban (trener kadry kobiet) podsumowali występy reprezentantów Polski podczas Mistrzostw Świata w Bułgarii. Biało-czerwoni zajęli 10. miejsce w klasyfikacji medalowe...

 

Nadchodzące zawody
(kalendarz)

22.09Wielka Wioślarska o Puchar Brdy
Bydgoszcz
29-30.09Puchar Bałtyku "Baltic Cup"
Kruszwica
6.10Makroregionalne Mistrzostwa Młodzików, Mistrzostwa Miasta Poznań
Poznań

22.09
Wielka Wioślarska o Puchar Brdy
Bydgoszcz
29-30.09
Puchar Bałtyku "Baltic Cup"
Kruszwica
6.10
Makroregionalne Mistrzostwa Młodzików, Mistrzostwa Miasta Poznań
Poznań

Zobacz wszystkie zawody