Polski Związek
Towarzystw
Wioślarskich
Sponsor Generalny
Sponsor Generalny
Partner medialny
Partner medialny
Facebook Twitter Instagram Youtube

r2

Oliver Crane ma 19 lat i właśnie przewiosłował przez Ocean Atlantycki, zostając najmłodszą osobą w historii, której udała się ta sztuka. O swojej nietypowej wyprawie opowiedział serwisowi World Rowing. Cała wyprawa zajęła mu dokładnie 44 dni, 16 godzin i 9 minut.

Do przygody życia przygotowywał się przez wiele miesięcy. Mógł sobie na to pozwolić, bo po ukończeniu szkoły średniej wykorzystał tzw. "gap year" – rok dodatkowej przerwy przed podjęciem studiów na Princeton. Wyprawa miała być nie tylko spełnieniem marzeń, ale również przedsięwzięciem, które zwróci uwagę na problemy zanieczyszczenia oceanów oraz bezdomności.

"Chciałem sprawdzić moje fizyczne i mentalne granice, ale planowałem też pokazać mojemu młodszemu bratu – który ma o wiele większy potencjał ode mnie – że może osiągnąć wszystko co sobie tylko wymarzy" – opowiada Crane. Wyprawa zaczęła się w grudniu 2017 roku, ale przygotowania do niej trwały ponad pół roku.

r1

"Postanowiłem nabrać tak dużo masy jak to tylko możliwe. Oprócz tego wiosłowałem na ergometrze każdego dnia. Zrobiłem też kurs przetrwania na otwartym morzu, nauczyłem się pierwszej pomocy oraz poznałem na wylot moją łódkę, aby móc naprawić wszystko co tylko mogłoby się zepsuć" – dodaje nastoletni mieszkaniec New Jersey.

Oprócz wyniszczających treningów fizycznych dużą wagę przykładał także do kwestii mentalnych – zaliczając nawet kurs medytacji. "Jeśli mam być szczery, to nic nie jest w stanie przygotować na miażdżącą samotność podczas wiosłowania" – przyznaje Crane. Zaliczył kilka "wywrotek", ale tylko jedną porównał do doświadczenia na granicy życia i śmierci. W sumie przepłynął ponad 5000 kilometrów, zaczynając na Wyspach Kanaryjskich, a kończąc na Antigui. Może jeszcze kiedyś o nim usłyszymy – na Princeton zamierza dołączyć do grupy wioślarzy wagi lekkiej.

Przeczytaj całą historię Olivera Crane'a na World Rowing!

Zobacz także

II Puchar Świata w Linz-Ottensheim - wyniki (piątek)
22 cze 2018
W piątek w Linz-Ottensheim zainaugurowano II Puchar Świata. Reprezentanci Polski pokazali się z dobrej strony. Wysoką dyspozycję potwierdziła męska dwójka podwójna wagi lekkiej (Miłosz Jankowski, Jerzy Kowalski), która wygrała bieg z duż...

Regaty, piknik i koncert - 23 czerwca 140. urodziny WTW
18 cze 2018
Warszawskie Towarzystwo Wioślarskie (WTW) jest najstarszym stowarzyszeniem sportowym w Polsce i w tym roku obchodzi 140. urodziny. Uroczyste obchody odbędą się już 23 czerwca (sobota). W planach są międzynarodowe regaty na Wiśle, ale równie?...

II Puchar Świata już od piątku w Linz-Ottensheim
18 cze 2018
Już w piątek 21 czerwca w austriackim Linz-Ottensheim zainaugurowane zostaną zawody II Pucharu Świata. Liczna reprezentacja Polski postara się wrócić do kraju z jeszcze większą liczbą medali niż ostatnio - w Belgradzie najpierw złoto zdob...

 

Nadchodzące zawody
(kalendarz)

22-24.06Puchar Świata
Linz-Ottensheim
23.06140th WTW`s Anniversary Rowing Regatta
Warszawa
30.06-1.07Centralne Kontrolne Regaty Juniorów
Kruszwica

22-24.06
Puchar Świata
Linz-Ottensheim
23.06
140th WTW`s Anniversary Rowing Regatta
Warszawa
30.06-1.07
Centralne Kontrolne Regaty Juniorów
Kruszwica

Zobacz wszystkie zawody