Polski Związek
Towarzystw
Wioślarskich
Sponsor Generalny
Sponsor Generalny
Partner medialny
Partner medialny
Facebook Twitter Instagram Youtube

1
(fot. A.Nurkiewicz dla PZTW)

Z rozgrywanych w amerykańskiej Sarasocie wioślarskich mistrzostw świata reprezentanci Polski przywieźli trzy srebrne medale. Dodatkowo brąz dorzuciła parawioślarska dwójka mix. Tytuły wicemistrzowskie wywalczyły kobiece osady czwórki podwójnej i czwórki bez sterniczki oraz dwójki podwójnej mężczyzn. Bezpośrednio po przylocie reprezentacji do kraju polskie „srebrne wiosła” spotkały się z dziennikarzami podczas konferencji prasowej w hotelu Courtyard by Marriott.

„Osrebrzoną” reprezentację Polski powitał na konferencji Jan Widera, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki. – Ogromnie gratuluję naszym zawodniczkom, zawodnikom oraz sztabowi szkoleniowemu świetnego wyniku podczas mistrzostw świata. Minister Witold Bańka zaprasza wszystkich do siebie, żeby osobiście pogratulować sukcesu. Potencjał naszego wioślarstwa jest ogromny i już teraz przynosi nam wiele medali. Bardzo się cieszymy, że wśród medalistów są także przedstawiciele programu Team 100.

- Mistrzostwa Świata w Sarasocie były naszą imprezą docelową i świetnym podsumowaniem ciężkiej pracy w całym sezonie. A był to najlepszy sezon w historii polskiego wioślarstwa – podczas wszystkich międzynarodowych zawodów seniorskich zdobyliśmy łącznie 27 medali. Dzięki inicjatywie ministra Bańki w maju doszło po nawiązania współpracy z firmą ENEA, co pozwala nam na dodatkową promocję naszej dyscypliny. Wyjazd na mistrzostwa do USA był bardzo skomplikowanym przedsięwzięciem logistycznym. Dodatkowo plany pokrzyżował nam huragan Irma, z powodu którego musieliśmy zrezygnować z zaplanowanego zgrupowania aklimatyzacyjnego. Trzy wicemistrzostwa świata są więc tym cenniejsze, a szczególnie cieszy nas, że medale zdobyli młodzi zawodnicy. Bardzo dziękuję wszystkim zawodnikom, sztabowi trenerskiemu, specjalistom przygotowania fizycznego, lekarzom za świetną pracę w całym sezonie – powiedział Ryszard Stadniuk, prezes zarządu PZTW.

W maju tego roku sponsorem generalnym Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich została firma ENEA S.A.

- Cieszymy się, że w ciągu zaledwie kilku miesięcy współpracy udało nam się wspólnie tyle osiągnąć. Jesteśmy niezwykle dumni z dokonań medalowych naszych reprezentantów. Gratulujemy i dziękujemy za ogromny wysiłek i moc, którą pokazaliście w całym sezonie. Jako wicelider polskiego rynku energii elektrycznej mamy także odpowiednią moc i energię, by wspierać polskie wioślarstwo. Nasze projekty sponsoringowe planujemy długoterminowo i pragniemy „dopłynąć” razem co najmniej do Igrzysk Olimpijskich w Tokio, gdzie być może będziemy mogli posmakować blasku złota - powiedziała Magdalena Hilszer, kierownik biura komunikacji ENEA S.A.

- Być może zabrakło nam kilku dni przygotowania klimatycznego, żeby było także złoto – ocenił dyrektor wyszkolenia PZTW Bogdan Gryczuk. – Warunki pogodowe, które panowały w Sarasocie, sprzyjały zawodnikom z krajów o podobnym klimacie, np. Włochom. Naszym długofalowym celem szkoleniowym są głównie konkurencje olimpijskie i wszystkie medale zdobyliśmy właśnie w biegach rozgrywanych na Igrzyskach. Pod względem liczby zdobytych medali zajęliśmy 5. miejsce, a zabrakło nam złota, żeby być wyżej w klasyfikacji generalnej. W klasyfikacji punktowej znaleźliśmy się na także na 5. miejscu z 37 punktami (lepiej było tylko podczas MŚ 2009 rozgrywanych w Polsce). Za nami znalazły się takie potęgi wioślarskie, jak Holandia, Australia i Niemcy. Bardzo nam także pomogła liczna Polonia amerykańska, która niezwykle mocno nas dopingowała, wręcz szalała na trybunach i za to gorąco dziękujemy.

- Sam finał popłynęłyśmy dokładnie tak, jak sobie zakładałyśmy. Czułyśmy, że mamy siły. Już w trakcie rozgrzewki powiedziałam dziewczynom, że będzie dzisiaj medal i teraz przed nam niecałe 7 minut przyjemności. I tak było. Dziękujemy bardzo trenerowi Urbanowi i całemu sztabowi, bo to przecież dopiero początek naszej współpracy – powiedziała Maria Wierzbowska, wicemistrzyni świata w czwórce bez sterniczki.

Agnieszka Kobus, srebrna medalista z czwórki podwójnej dodała: - Płynęłyśmy po złoto, ale finisz nam nie wyszedł. Pewien niedosyt więc jest. Ostatnich metrów żadna z nas nie pamięta. Znałyśmy Holenderki i wiedziałyśmy, że są mocne. Ale cieszymy się bardzo, bo to najlepszy wynik czwórki podwójnej kobiet w historii mistrzostw świata.

- Było blisko sprawienia sensacji, ale niestety nie udało się nam na finiszu odeprzeć ataku zawodników z Nowej Zelandii. Byli bardzo mocni. Z trenerem Syczem współpraca układa się nam wręcz wzorcowo, dogadujemy się doskonale – powiedział Mateusz Biskup, który razem Mirosławem Ziętarskim zdobył wicemistrzostwo świata w dwójce podwójnej.

***

Srebrni medaliści wioślarskich mistrzostw świata Sarasota 2017:

Czwórka bez sterniczki
Maria Wierzbowska (RTW LOTTO Bydgostia)
Monika Ciaciuch (RTW LOTTO Bydgostia)
Joanna Dittmann (RTW LOTTO Bydgostia)
Olga Michałkiewicz (AZS AWF Gorzów Wielkopolski)

Czwórka podwójna kobiet
Agnieszka Kobus (AZS AWF Warszawa)
Katarzyna Zillmann (AZS UMK Energa Toruń)
Marta Wieliczko (Wisła Grudziądz)
Maria Springwald (AZS AWF Kraków)

Dwójka podwójna mężczyzn
Mateusz Biskup (AZS AWFiS Gdańsk)
Mirosław Ziętarski (AZS UMK Energa Toruń)

Brązowy medal:

Dwójka mix w parawioślarstwie
Jolanta Majka (Start Szczecin)
Michał Gadowski (Start Szczecin)

***

O GRUPIE ENEA:

Grupa Enea to wicelider polskiego rynku elektroenergetycznego w zakresie produkcji energii elektrycznej. Zarządza pełnym łańcuchem wartości na rynku energii elektrycznej: od paliwa, poprzez produkcję energii elektrycznej, dystrybucję, sprzedaż i obsługę Klienta. Odpowiada za bezpieczne dostawy energii do 2,5 mln Klientów.

Do Enei Operator należy sieć dystrybucyjna w północno-zachodniej Polsce (ok. 1/5 powierzchni kraju). Grupa zatrudnia w całej Polsce ok. 15,7 tys. Pracowników, którzy tworzą innowacyjny koncern surowcowo-energetyczny. Do Grupy należą dwie ważne elektrownie systemowe: Elektrownia Kozienice i Elektrownia Połaniec. W ramach Grupy Enea działa również Lubelski Węgiel Bogdanka – kopalnia jest głównym dostawcą surowca do należących do Grupy elektrowni. Działalność Grupy obejmuje również energetykę cieplną w zakładach w Białymstoku, Obornikach i Pile.

O POLSKIM ZWIĄZKU TOWARZYSTW WIOŚLARSKICH:

Polski Związek Towarzystw Wioślarskich założony został w grudniu 1919 roku. Obecnie zrzesza 36 klubów, 4 Szkoły Mistrzostwa Sportowego i 54 Uczniowskie Kluby Sportowe. Prezesem związku od 1997 roku jest Ryszard Stadniuk, który obecnie pełni także funkcje reprezentanta Międzynarodowej Federacji Wioślarskiej FISA na Europę (FISA Continental Representative for Europe), przewodniczącego Zarządu Wioślarstwa Europejskiego (ERMB) oraz Wiceprezesa Zarządu Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

W roku 2016 polskie wioślarstwo odniosło historyczny sukces biorąc pod uwagę wioślarską punktację Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro. Z 31 punktami nasza reprezentacja uplasowała się na 5. pozycji, wyprzedzając takich gigantów, jak Niemcy, Francja czy Włochy.

Zobacz także

Pomóż nam wybrać nowe logo PZTW!
17 paz 2018
Konkurs na nowe logo Polskiego Związku Towarzystw Wioślarskich wkracza w decydującą fazę. Po długich naradach wybraliśmy pięć logotypów, które spełniają najwięcej kryteriów konkursowych i najbardziej nam się podobają. Teraz prosimy o...

Ostatnie godziny głosowania w plebiscycie FISA
16 paz 2018
Do końca środy (17 października) można oddawać głosy w corocznym plebiscycie World Rowing Awards, który organizuje FISA. W kategorii żeńskiej osady roku nominowana została czwórka podwójna - Katarzyna Zillmann, Marta Wieliczko, Maria Spri...

World Rowing Masters Regatta 2018: świetna forma Polaków
12 paz 2018
Dziewięcioosobowa reprezentacja Polski wystarowała w najważniejszych regatach światowego wioślarstwa Masters. Zawody odbywały się od 27-30.09.2018 w USA na torze regatowym w Sarasocie, gdzie w ubiegłym roku odbyły się Mistrzostwa Świata se...

 

Nadchodzące zawody
(kalendarz)

27-28.10Centralne Kontrolne Regaty Jesienne
Poznań
23-24.11Mistrzostwa Województwa Wielkopolskiego na ergometrze wioślarskim
Kalisz

27-28.10
Centralne Kontrolne Regaty Jesienne
Poznań
23-24.11
Mistrzostwa Województwa Wielkopolskiego na ergometrze wioślarskim
Kalisz

Zobacz wszystkie zawody