Polski Związek
Towarzystw Wioślarskich
Sponsor Generalny
Facebook Twitter Instagram Youtube

DSC 4438
Fot. J.Kowacic
W piątkowe popołudnie w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich COS w Wałczu wręczono reprezentacyjne nominacje na mistrzostwa świata seniorów w Sarasocie, które rozegrane zostaną od 24 września do 1 października.

W czwórce bez sterniczki popłynie Monika Ciaciuch, brązowa medalistka igrzysk w Rio de Janeiro w czwórce podwójnej. Kiedy potwierdzono, że obecna jej konkurencja znajdzie się w programie olimpijskim w Tokio w 2020 roku, 25-letnia zawodniczka RTW LOTTO Bydgostii zmieniła osadę.

- Zawsze lubiłam osady długowiosłowe. Kiedy nadarzyła się okazja i możliwość trenowania w takiej na co dzień, natychmiast skorzystałam. Bardzo dobrze czuję się z tą zmianą – powiedziała Monika Ciaciuch.

W Sarasocie w czwórce bez sterniczki popłyną: Maria Wierzbowska (RTW LOTTO Bydgostia), Joanna Dittmann (RTW LOTTO Bydgostia) i Olga Michałkiewicz (AZS AWF Gorzów Wielkopolski). Rezerwową jest Monika Sobieszek (AZS AWF Kraków).

W sezonie w składzie czwórki bez sterniczki była siostra Marii – Anna Wierzbowska, ale niedawno miała wypadek podczas treningu na rowerze i musi pauzować. Siostry Wierzbowskie wcześniej startowały w dwójce bez sterniczki, startowały w igrzyskach w Rio de Janeiro.

- Mamy dni lepsze i gorsze. Po wypadku Ani zmienił się skład, też to odczułyśmy. Ogólnie jesteśmy jednak bardzo zmotywowane. Wiemy, że jesteśmy na początku tej drogi i będzie ciężko, ale mamy ochotę do walki – zapewniła Ciaciuch.

W regatach Pucharu Świata w Belgradzie Polki zajęły drugie miejsce. Później w Poznaniu były trzecie, a zmagania w Lucernie zakończyły na piątej pozycji. W maju wywalczyły srebrny medal mistrzostw Europy.

- Starty w PŚ były bardzo dobre. Próbowałyśmy różnych składów, taktyk. Mniej więcej już wiemy, jak chciałybyśmy wystartować w mistrzostwach świata – przyznała Ciaciuch.

W Sarasocie mocnych rywalek nie zabraknie. Od chwili wprowadzenia czwórki bez sterniczki do programu igrzysk w wielu krajach rozpoczęła się mocna praca w tej konkurencji.

Jak podkreśliła Monika Ciaciuch silne będą zawodniczki z Australii, Kanady, Nowej Zelandii i USA - te wszystkie kraje to potęgi osad długowiosłowych. Długofalowym celem jest przygotowanie się do igrzysk olimpijskich.

- Do Tokio mamy jeszcze kilka lat i kilka startów, więc mam nadzieję, że się +podocieramy+ i znajdziemy jakiś sposób, żeby wybrać odpowiednią taktykę i wygrać z najsilniejszymi – powiedziała Ciaciuch.

Zobacz także

Zgrupowanie w Lago Azul już za półmetkiem
20 mar 2018
Minęły już ponad 2 tygodnie zgrupowania polskich wioślarzy i wioślarek w portugalskim Lago Azul. Początkowy okres stał pod znakiem nieustannej walki z kapryśną pogodą. W ostatnich dniach zza chmur wreszcie wyjrzało słońce. "Robimy świet...

Zmarł Jerzy Jędrzejewski
14 mar 2018
Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość, że odszedł od nas na zawsze Jerzy Jędrzejewski – wieloletni działacz wioślarski, honorowy członek PZTW, zasłużony trener i wychowawca wielu pokoleń gdańskich wioślarzy. Jako trener wio...

Katarzyna Zillmann wyróżniona "Złotą Karetą"
14 mar 2018
Katarzyna Zillmann (AZS UMK Toruń) została wyróżniona przez najpoczytniejszy toruński dziennik "Nowości" prestiżową Złotą Karetą. Nagrodę w imieniu przebywającej na przedsezonowym zgrupowaniu w portugalskim Lago Azul zawodniczki odebrał...

 

Nadchodzące zawody
(kalendarz)

27.01 Mistrzostwa Polski na ergometrze wioślarskim
Wrocław
14.04 Wiosenne Regaty Długodystansowe
Warszawa
28-29.04 Centralne Wiosenne Regaty Kontrolne
Poznań
27.01
Mistrzostwa Polski na ergometrze wioślarskim
Wrocław
14.04
Wiosenne Regaty Długodystansowe
Warszawa
28-29.04
Centralne Wiosenne Regaty Kontrolne
Poznań

Zobacz wszystkie zawody