Polski Związek
Towarzystw Wioślarskich
Sponsor Generalny
Facebook Twitter Instagram Youtube

2017.09.02 slider3

Wielkie wioślarskie imprezy rzadko zaglądają na kontynent amerykański. Poprzednio o medale walczono w USA w 1994 roku w Indianapolis, a dwa lata później w Atlancie odbyły się igrzyska olimpijskie. W 1999 roku najlepsi wioślarze globu spotkali się w kanadyjskim St. Catharines.

Organizację mistrzostw świata przyznano Sarasocie na Kongresie FISA w 2013 roku w Korei Południowej. Gospodarze spodziewają się, że wystartuje około 1000 zawodniczek i zawodników z 70 krajów. W ostatnich miesiącach została zbudowana okazale prezentująca się wieża sędziowska.

Tor jest położony na terenie Nathan Benderson Park, który liczy 600 hektarów z czego 500 zajmuje akwen. Jest tam doskonała lokalizacja dla kibiców, stwarzająca możliwości pływania w kajaku, długodystansowych biegów, jazdy rowerem, spacerów czy rodzinnych pikników.

Jezioro Nathan Benderson zostało utworzone po sztucznej kopalni, do wydobycia piasku i muszli. Na akwenie wybudowano drogę po której będą poruszać się wozy transmisyjne. Pomiędzy drogą dla TV a brzegiem jeziora umieszczono osiem torów wyścigowych. Na brzegu jeziora utworzono ścieżkę dla trenerów.

Zakwaterowanie – to cztery kategorie pokojów w niedalekiej odległości od miejsca odbywania się zawodów (od 2 do 25 km). Sarasota-Bradenton położona w łagodnym tropikalnym klimacie. W okresie odbywania się zawodów wilgotność powietrza powinna wahać się od 45 do 57%, a temperatura od 23 d 29 stopni Celsjusza. Aurę w Sarasocie można podzielić na porę suchą i deszczową. Pierwsza trwa od od czerwca do września, druga od października do maja.

- Wszyscy uczestnicy mistrzostw będą mieć takie same warunki atmosferyczne. Liczę, że nie będą one niesprawiedliwe i boczny wiatr nie wypaczy wyników. Zresztą, jak zawsze, najważniejsze będzie odpowiednie przygotowanie - mówi trener kadry wioseł krótkich Aleksander Wojciechowski.

Miasto Sarasota liczy około 53.000 mieszkańców i jest największym w strefie Bradenton-Sarasota-Venice oraz stolicą hrabstwa o tej samej nazwie - Sarasota County.

Na pewno pobyt w Sarasocie będzie interesujący ze względów turystycznych. Przewodniki po mieście i okolicy polecają piękne wybrzeże do spacerów, przejażdżek oraz kąpieli wodnych i słonecznych.

Zobacz także

Zgrupowanie w Lago Azul już za półmetkiem
20 mar 2018
Minęły już ponad 2 tygodnie zgrupowania polskich wioślarzy i wioślarek w portugalskim Lago Azul. Początkowy okres stał pod znakiem nieustannej walki z kapryśną pogodą. W ostatnich dniach zza chmur wreszcie wyjrzało słońce. "Robimy świet...

Zmarł Jerzy Jędrzejewski
14 mar 2018
Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość, że odszedł od nas na zawsze Jerzy Jędrzejewski – wieloletni działacz wioślarski, honorowy członek PZTW, zasłużony trener i wychowawca wielu pokoleń gdańskich wioślarzy. Jako trener wio...

Katarzyna Zillmann wyróżniona "Złotą Karetą"
14 mar 2018
Katarzyna Zillmann (AZS UMK Toruń) została wyróżniona przez najpoczytniejszy toruński dziennik "Nowości" prestiżową Złotą Karetą. Nagrodę w imieniu przebywającej na przedsezonowym zgrupowaniu w portugalskim Lago Azul zawodniczki odebrał...

 

Nadchodzące zawody
(kalendarz)

27.01 Mistrzostwa Polski na ergometrze wioślarskim
Wrocław
14.04 Wiosenne Regaty Długodystansowe
Warszawa
28-29.04 Centralne Wiosenne Regaty Kontrolne
Poznań
27.01
Mistrzostwa Polski na ergometrze wioślarskim
Wrocław
14.04
Wiosenne Regaty Długodystansowe
Warszawa
28-29.04
Centralne Wiosenne Regaty Kontrolne
Poznań

Zobacz wszystkie zawody