Polski Związek
Towarzystw Wioślarskich
Sponsor Generalny
Facebook Twitter Youtube

Wielkie wioślarstwo ponownie na kontynencie amerykańskim

2017.09.02 slider3

Wielkie wioślarskie imprezy rzadko zaglądają na kontynent amerykański. Poprzednio o medale walczono w USA w 1994 roku w Indianapolis, a dwa lata później w Atlancie odbyły się igrzyska olimpijskie. W 1999 roku najlepsi wioślarze globu spotkali się w kanadyjskim St. Catharines.

Organizację mistrzostw świata przyznano Sarasocie na Kongresie FISA w 2013 roku w Korei Południowej. Gospodarze spodziewają się, że wystartuje około 1000 zawodniczek i zawodników z 70 krajów. W ostatnich miesiącach została zbudowana okazale prezentująca się wieża sędziowska.

Tor jest położony na terenie Nathan Benderson Park, który liczy 600 hektarów z czego 500 zajmuje akwen. Jest tam doskonała lokalizacja dla kibiców, stwarzająca możliwości pływania w kajaku, długodystansowych biegów, jazdy rowerem, spacerów czy rodzinnych pikników.

Jezioro Nathan Benderson zostało utworzone po sztucznej kopalni, do wydobycia piasku i muszli. Na akwenie wybudowano drogę po której będą poruszać się wozy transmisyjne. Pomiędzy drogą dla TV a brzegiem jeziora umieszczono osiem torów wyścigowych. Na brzegu jeziora utworzono ścieżkę dla trenerów.

Zakwaterowanie – to cztery kategorie pokojów w niedalekiej odległości od miejsca odbywania się zawodów (od 2 do 25 km). Sarasota-Bradenton położona w łagodnym tropikalnym klimacie. W okresie odbywania się zawodów wilgotność powietrza powinna wahać się od 45 do 57%, a temperatura od 23 d 29 stopni Celsjusza. Aurę w Sarasocie można podzielić na porę suchą i deszczową. Pierwsza trwa od od czerwca do września, druga od października do maja.

- Wszyscy uczestnicy mistrzostw będą mieć takie same warunki atmosferyczne. Liczę, że nie będą one niesprawiedliwe i boczny wiatr nie wypaczy wyników. Zresztą, jak zawsze, najważniejsze będzie odpowiednie przygotowanie - mówi trener kadry wioseł krótkich Aleksander Wojciechowski.

Miasto Sarasota liczy około 53.000 mieszkańców i jest największym w strefie Bradenton-Sarasota-Venice oraz stolicą hrabstwa o tej samej nazwie - Sarasota County.

Na pewno pobyt w Sarasocie będzie interesujący ze względów turystycznych. Przewodniki po mieście i okolicy polecają piękne wybrzeże do spacerów, przejażdżek oraz kąpieli wodnych i słonecznych.

Zobacz także

Trener Jerzy Broniec podjął decyzję
20 wrz 2017
Trener kadry wioseł długich Jerzy Broniec podjął decyzję w sprawie składu męskiej ósemki na mistrzostwa świata seniorów, które w niedzielę rozpoczną się w Sarasocie. W składzie tej osady popłyną: Zbigniew Schodowski, Marcin Brzezińs...

FISA dziękuje Kruszwicy
20 wrz 2017
Na ręce prezesa klubu Gopło Kruszwica Stefana Janeczka napływają podziękowania i gratulacje za organizację młodzieżowych mistrzostw Europy. List z podziękowaniami nadszedł z Rady FISASzanowny Panie Janeczek, W imieniu Rady FISA, chciałbym...

W oczekiwaniu na start
20 wrz 2017
- Jest ciężko, szczególnie po treningach, ale trzeba przyzwyczajać się. Jeszcze czasem niektórzy budzą się za wcześnie, ale powoli aklimatyzujemy i dostosowujemy się do nowych warunków - mówi trener kadry wioseł krótkich Aleksander Wojc...

 

Nadchodzące zawody
(kalendarz)

24.09-01.10 Mistrzostwa Świata Seniorów
Sarasota (USA)
07-08.10 Puchar Bałtyku
Brześć (Białoruś)
07.10 Otwarte Mistrzostwa Miasta Poznania
Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików
Poznań
14.10 Warszawskie Akademickie Regaty Wioślarskie
Warsaw River Race
Warszawa
24.09-01.10
Mistrzostwa Świata Seniorów
Sarasota (USA)
07-08.10
Puchar Bałtyku
Brześć (Białoruś)
07.10
Otwarte Mistrzostwa Miasta Poznania
Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików
Poznań
14.10
Warszawskie Akademickie Regaty Wioślarskie
Warsaw River Race
Warszawa

Zobacz wszystkie zawody