Polski Związek
Towarzystw
Wioślarskich
Sponsor Generalny
Sponsor Generalny
Partner medialny
Partner medialny
Facebook Twitter Instagram Youtube

2017.09.02 slider2

- Jest nieźle - mówił po finałowych regatach Pucharu Świata w Lucernie (7-9 lipca) trener kadry wioseł krótkich mężczyzn Aleksander Wojciechowski. W podobnym tonie mogli wypowiedzieć się inni nasi szkoleniowcy. Zarówno występ w Szwajcarii jak i poprzednie starty w pierwszej części sezonu 2017 można ocenić dobrze i bardzo dobrze. Dobrze to wróży na czempionat globu w Sarasocie.

Polska zdobyła w Lucernie dwa złote, dwa srebrne i jeden brązowy medal. W klasyfikacji medalowej nasza ekipa podzieliła miejsca 2-4 z Australią i Włochami. Wygrała Nowa Zelandia z dorobkiem 6-1-0. Za Polską uplasowały się m.in. Niemcy (2-0-1) i Francja (1-2-2).

Zwycięstwa odnieśli - Artur Mikołajczewski w skiffie wagi lekkiej oraz czwórka podwójna kobiet - Agnieszka Kobus, Maria Springwald, Marta Wieliczko i Katarzyna Zillmann. Drugie miejsca zajęły kobieca dwójka podwójna wagi lekkiej Weronika Deresz i Martyna Mikołajczak oraz dwójka podwójna mężczyzn Mirosław Ziętarski i Mateusz Biskup. Na trzeciej pozycji uplasowała się męska czwórka podwójna - Wiktor Chabel, Dominik Czaja, Dariusz Radosz i Adam Wicenciak.

Finał w Lucernie był zwieńczeniem pierwszej części sezonu, w której biało-czerwone osady odgrywały czołowe role. W połowie czerwca w Poznaniu rozegrano drugie regaty o Puchar Świata. W klasyfikacji medalowej gospodarzy wyprzedziła tylko Nowa Zelandia.  Na Torze Regatowym "Malta" wygrała kobieca czwórka podwójna - Agnieszka Kobus, Maria Springwald, Marta Wieliczko i Katarzyna Zillmann oraz Artur Mikołajczewski na jedynce wagi lekkiej 

Drugie miejsce w dwójce podwójnej wagi lekkiej zajęły Weronika Deresz i Martyna Mikołajczak oraz Joanna Dorociak w jedynce wagi lekkiej. Powody do zadowolenia miała czwórka bez sterniczki: Anna i Maria Wierzbowskie, Joanna Dittmann i Monika Ciaciuch, które uplasowały się na trzeciej pozycji.  

W rywalizacji mężczyzn na podium stanęły dwie polskie załogi. Na trzecim miejscu finiszowali Jerzy Kowalski i Miłosz Jankowski w dwójce podwójnej wagi lekkiej. Trzecią lokatę zajęła również dwójka podwójna: Dominik Czaja i Adam Wicenciak.

Znakomity był również początek sezonu. Pierwsze regaty o Puchar Świata rozegrano na początku maja w Belgradzie.  Zwycięstwa odniosły kobiece czwórka podwójna oraz dwójka podwójna wagi lekkiej. W klasyfikacji medalowej biało-czerwoni uplasowali się na czwartej pozycji. Świetnie zaprezentowały się inne nasze Panie. Poza wymienionymi wyżej na podium stanęły - czwórka bez sterniczki była druga, a Joanna Dorociak trzecia.

Trzy miejsca na podium zajęły męskie osady. Na torze w Belgradzie drugie miejsce wywalczyli Mirosław Ziętarski, Wiktor Chabel, Dariusz Radosz i Mateusz Biskup w czwórce podwójnej. W dwójkach podwójnych Adam Wicenciak i Dominik Czaja zajęli trzecie miejsce, podobnie jak dwójka podwójna wagi lekkiej - Jerzy Kowalski i Miłosz Jankowski.

W mistrzostwach Europy w Racicach polskie osady wywalczyły pięć medali - jeden złoty i cztery srebrne. Biało-czerwoni zajęli piąte miejsce w klasyfikacji medalowej. W Racicach startowało dziesięć polskich osad, dziewięć startowało w finałach A.

Zwycięstwo odniosła dwójka podwójna wagi lekkiej. Panie Weronika Deresz i Martyna Mikołajczak, po tym co zaprezentowały w trakcie sezonu, stały jednymi z głównych kandydatek do złota w Sarasocie.

Na drugim stopniu podium stanęli:
Monika Ciaciuch, Joanna Dittman, Anna Wierzbowska, Maria Wierzbowska - czwórka bez sterniczki
Mirosław Ziętarski, Mateusz Biskup - dwójka podwójna
Dominik Czaja, Dariusz Radosz, Wiktor Chabel, Adam Wicenciak - czwórka podwójna
Zbigniew Schodowski, Mateusz Wilangowski, Ryszard Ablewski, Robert Fuchs,Marcin Brzeziński, Bartosz Modrzyński, Mikołaj Burda, Michał Szpakowski, sternik: Daniel Trojanowski ósemka

Zobacz także

Poznaliśmy medalistów Enea Mistrzostw Polski juniorów
22 lip 2018
W niedzielę 22 lipca w Kruszwicy poznaliśmy medalistów ENEA Mistrzostw Polski juniorów. Zawodnicy i zawodniczki w wieku od 16 do 18 lat przez trzy dni rywalizowali w sumie w siedemnastu konkurencjach. Transmisja całego dnia niedzielnych finał?...

OOM 2018 termin zgłoszeń
21 lip 2018
Polski Związek Towarzystw Wioślarskich informuje, że zostaje przedłużony do godz. 24.00 w dniu 23.07.2018 termin zgłoszeń do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży....

Zaproszenie - nominacje na MMŚ, MŚJ i Puchar Młodzieży
20 lip 2018
Polski Związek Towarzystw Wioślarskich zaprasza przedstawicieli klubów, rodziny oraz sympatyków wioślarstwa na uroczyste wręczenie nominacji dla reprezentantów Polski w wioślarstwie na Młodzieżowe Mistrzostwa Świata (Poznań), Mistrzostwa ...

 

Nadchodzące zawody
(kalendarz)

20-22.07ENEA Mistrzostwa Polski Juniorów
Kruszwica
25-29.07Młodzieżowe Mistrzostwa Świata
Poznań
26-29.07Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży
Kruszwica

20-22.07
ENEA Mistrzostwa Polski Juniorów
Kruszwica
25-29.07
Młodzieżowe Mistrzostwa Świata
Poznań
26-29.07
Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży
Kruszwica

Zobacz wszystkie zawody