Polski Związek
Towarzystw Wioślarskich
Sponsor Generalny
Facebook Twitter Instagram Youtube

2017.09.02 slider2

- Jest nieźle - mówił po finałowych regatach Pucharu Świata w Lucernie (7-9 lipca) trener kadry wioseł krótkich mężczyzn Aleksander Wojciechowski. W podobnym tonie mogli wypowiedzieć się inni nasi szkoleniowcy. Zarówno występ w Szwajcarii jak i poprzednie starty w pierwszej części sezonu 2017 można ocenić dobrze i bardzo dobrze. Dobrze to wróży na czempionat globu w Sarasocie.

Polska zdobyła w Lucernie dwa złote, dwa srebrne i jeden brązowy medal. W klasyfikacji medalowej nasza ekipa podzieliła miejsca 2-4 z Australią i Włochami. Wygrała Nowa Zelandia z dorobkiem 6-1-0. Za Polską uplasowały się m.in. Niemcy (2-0-1) i Francja (1-2-2).

Zwycięstwa odnieśli - Artur Mikołajczewski w skiffie wagi lekkiej oraz czwórka podwójna kobiet - Agnieszka Kobus, Maria Springwald, Marta Wieliczko i Katarzyna Zillmann. Drugie miejsca zajęły kobieca dwójka podwójna wagi lekkiej Weronika Deresz i Martyna Mikołajczak oraz dwójka podwójna mężczyzn Mirosław Ziętarski i Mateusz Biskup. Na trzeciej pozycji uplasowała się męska czwórka podwójna - Wiktor Chabel, Dominik Czaja, Dariusz Radosz i Adam Wicenciak.

Finał w Lucernie był zwieńczeniem pierwszej części sezonu, w której biało-czerwone osady odgrywały czołowe role. W połowie czerwca w Poznaniu rozegrano drugie regaty o Puchar Świata. W klasyfikacji medalowej gospodarzy wyprzedziła tylko Nowa Zelandia.  Na Torze Regatowym "Malta" wygrała kobieca czwórka podwójna - Agnieszka Kobus, Maria Springwald, Marta Wieliczko i Katarzyna Zillmann oraz Artur Mikołajczewski na jedynce wagi lekkiej 

Drugie miejsce w dwójce podwójnej wagi lekkiej zajęły Weronika Deresz i Martyna Mikołajczak oraz Joanna Dorociak w jedynce wagi lekkiej. Powody do zadowolenia miała czwórka bez sterniczki: Anna i Maria Wierzbowskie, Joanna Dittmann i Monika Ciaciuch, które uplasowały się na trzeciej pozycji.  

W rywalizacji mężczyzn na podium stanęły dwie polskie załogi. Na trzecim miejscu finiszowali Jerzy Kowalski i Miłosz Jankowski w dwójce podwójnej wagi lekkiej. Trzecią lokatę zajęła również dwójka podwójna: Dominik Czaja i Adam Wicenciak.

Znakomity był również początek sezonu. Pierwsze regaty o Puchar Świata rozegrano na początku maja w Belgradzie.  Zwycięstwa odniosły kobiece czwórka podwójna oraz dwójka podwójna wagi lekkiej. W klasyfikacji medalowej biało-czerwoni uplasowali się na czwartej pozycji. Świetnie zaprezentowały się inne nasze Panie. Poza wymienionymi wyżej na podium stanęły - czwórka bez sterniczki była druga, a Joanna Dorociak trzecia.

Trzy miejsca na podium zajęły męskie osady. Na torze w Belgradzie drugie miejsce wywalczyli Mirosław Ziętarski, Wiktor Chabel, Dariusz Radosz i Mateusz Biskup w czwórce podwójnej. W dwójkach podwójnych Adam Wicenciak i Dominik Czaja zajęli trzecie miejsce, podobnie jak dwójka podwójna wagi lekkiej - Jerzy Kowalski i Miłosz Jankowski.

W mistrzostwach Europy w Racicach polskie osady wywalczyły pięć medali - jeden złoty i cztery srebrne. Biało-czerwoni zajęli piąte miejsce w klasyfikacji medalowej. W Racicach startowało dziesięć polskich osad, dziewięć startowało w finałach A.

Zwycięstwo odniosła dwójka podwójna wagi lekkiej. Panie Weronika Deresz i Martyna Mikołajczak, po tym co zaprezentowały w trakcie sezonu, stały jednymi z głównych kandydatek do złota w Sarasocie.

Na drugim stopniu podium stanęli:
Monika Ciaciuch, Joanna Dittman, Anna Wierzbowska, Maria Wierzbowska - czwórka bez sterniczki
Mirosław Ziętarski, Mateusz Biskup - dwójka podwójna
Dominik Czaja, Dariusz Radosz, Wiktor Chabel, Adam Wicenciak - czwórka podwójna
Zbigniew Schodowski, Mateusz Wilangowski, Ryszard Ablewski, Robert Fuchs,Marcin Brzeziński, Bartosz Modrzyński, Mikołaj Burda, Michał Szpakowski, sternik: Daniel Trojanowski ósemka

Zobacz także

Ważne zmiany w życiu "złotej dwójki" z Rio
16 sty 2018
Natalia Madaj-Smolińska postanowiła zakończyć sportową karierę, z kolei Magdalena Fularczyk-Kozłowska jest w ciąży i nie wie czy wróci do sportu – to informacje, które złote medalistki igrzysk olimpijskich w Rio (2016) przekazały ...

Toruń znów górą. Rekord dla WOŚP!
14 sty 2018
Fani wioślarstwa stanęli na wysokości zadania! Podczas 26. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w rywalizacji miast znów bezkonkurencyjny okazał się Toruń. W osiągnięciu najlepszego wyniku 153 000 metrów pomogło aż rekordowe 30...

Wiosłujemy dla WOŚP! Pomóż pobić rekord!
09 sty 2018
14 stycznia 2018 roku (niedziela) będziemy wiosłować dla 26. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy! Fanów wioseł zapraszamy do rywalizacji miast na ergometrze wioślarskim. Które miasto wygra w tym roku? Dołącz do nas i zostań reko...

 

Nadchodzące zawody
(kalendarz)

27.01 Mistrzostwa Polski na ergometrze wioślarskim
Wrocław
14.04 Wiosenne Regaty Długodystansowe
Warszawa
28-29.04 Centralne Wiosenne Regaty Kontrolne
Poznań
27.01
Mistrzostwa Polski na ergometrze wioślarskim
Wrocław
14.04
Wiosenne Regaty Długodystansowe
Warszawa
28-29.04
Centralne Wiosenne Regaty Kontrolne
Poznań

Zobacz wszystkie zawody