Polski Związek
Towarzystw Wioślarskich
Sponsor Generalny
Facebook Twitter Youtube

Podsumowanie pierwszej części sezonu

2017.09.02 slider2

- Jest nieźle - mówił po finałowych regatach Pucharu Świata w Lucernie (7-9 lipca) trener kadry wioseł krótkich mężczyzn Aleksander Wojciechowski. W podobnym tonie mogli wypowiedzieć się inni nasi szkoleniowcy. Zarówno występ w Szwajcarii jak i poprzednie starty w pierwszej części sezonu 2017 można ocenić dobrze i bardzo dobrze. Dobrze to wróży na czempionat globu w Sarasocie.

Polska zdobyła w Lucernie dwa złote, dwa srebrne i jeden brązowy medal. W klasyfikacji medalowej nasza ekipa podzieliła miejsca 2-4 z Australią i Włochami. Wygrała Nowa Zelandia z dorobkiem 6-1-0. Za Polską uplasowały się m.in. Niemcy (2-0-1) i Francja (1-2-2).

Zwycięstwa odnieśli - Artur Mikołajczewski w skiffie wagi lekkiej oraz czwórka podwójna kobiet - Agnieszka Kobus, Maria Springwald, Marta Wieliczko i Katarzyna Zillmann. Drugie miejsca zajęły kobieca dwójka podwójna wagi lekkiej Weronika Deresz i Martyna Mikołajczak oraz dwójka podwójna mężczyzn Mirosław Ziętarski i Mateusz Biskup. Na trzeciej pozycji uplasowała się męska czwórka podwójna - Wiktor Chabel, Dominik Czaja, Dariusz Radosz i Adam Wicenciak.

Finał w Lucernie był zwieńczeniem pierwszej części sezonu, w której biało-czerwone osady odgrywały czołowe role. W połowie czerwca w Poznaniu rozegrano drugie regaty o Puchar Świata. W klasyfikacji medalowej gospodarzy wyprzedziła tylko Nowa Zelandia.  Na Torze Regatowym "Malta" wygrała kobieca czwórka podwójna - Agnieszka Kobus, Maria Springwald, Marta Wieliczko i Katarzyna Zillmann oraz Artur Mikołajczewski na jedynce wagi lekkiej 

Drugie miejsce w dwójce podwójnej wagi lekkiej zajęły Weronika Deresz i Martyna Mikołajczak oraz Joanna Dorociak w jedynce wagi lekkiej. Powody do zadowolenia miała czwórka bez sterniczki: Anna i Maria Wierzbowskie, Joanna Dittmann i Monika Ciaciuch, które uplasowały się na trzeciej pozycji.  

 

W rywalizacji mężczyzn na podium stanęły dwie polskie załogi. Na trzecim miejscu finiszowali Jerzy Kowalski i Miłosz Jankowski w dwójce podwójnej wagi lekkiej. Trzecią lokatę zajęła również dwójka podwójna: Dominik Czaja i Adam Wicenciak.

Znakomity był również początek sezonu. Pierwsze regaty o Puchar Świata rozegrano na początku maja w Belgradzie.  Zwycięstwa odniosły kobiece czwórka podwójna oraz dwójka podwójna wagi lekkiej. W klasyfikacji medalowej biało-czerwoni uplasowali się na czwartej pozycji. Świetnie zaprezentowały się inne nasze Panie. Poza wymienionymi wyżej na podium stanęły - czwórka bez sterniczki była druga, a Joanna Dorociak trzecia.

Trzy miejsca na podium zajęły męskie osady. Na torze w Belgradzie drugie miejsce wywalczyli Mirosław Ziętarski, Wiktor Chabel, Dariusz Radosz i Mateusz Biskup w czwórce podwójnej. W dwójkach podwójnych Adam Wicenciak i Dominik Czaja zajęli trzecie miejsce, podobnie jak dwójka podwójna wagi lekkiej - Jerzy Kowalski i Miłosz Jankowski.

W mistrzostwach Europy w Racicach polskie osady wywalczyły pięć medali - jeden złoty i cztery srebrne. Biało-czerwoni zajęli piąte miejsce w klasyfikacji medalowej. W Racicach startowało dziesięć polskich osad, dziewięć startowało w finałach A.

Zwycięstwo odniosła dwójka podwójna wagi lekkiej. Panie Weronika Deresz i Martyna Mikołajczak, po tym co zaprezentowały w trakcie sezonu, stały jednymi z głównych kandydatek do złota w Sarasocie.

Na drugim stopniu podium stanęli:
Monika Ciaciuch, Joanna Dittman, Anna Wierzbowska, Maria Wierzbowska - czwórka bez sterniczki
Mirosław Ziętarski, Mateusz Biskup - dwójka podwójna
Dominik Czaja, Dariusz Radosz, Wiktor Chabel, Adam Wicenciak - czwórka podwójna
Zbigniew Schodowski, Mateusz Wilangowski, Ryszard Ablewski, Robert Fuchs,Marcin Brzeziński, Bartosz Modrzyński, Mikołaj Burda, Michał Szpakowski, sternik: Daniel Trojanowski ósemka

 

Zobacz także

Trener Jerzy Broniec podjął decyzję
20 wrz 2017
Trener kadry wioseł długich Jerzy Broniec podjął decyzję w sprawie składu męskiej ósemki na mistrzostwa świata seniorów, które w niedzielę rozpoczną się w Sarasocie. W składzie tej osady popłyną: Zbigniew Schodowski, Marcin Brzezińs...

FISA dziękuje Kruszwicy
20 wrz 2017
Na ręce prezesa klubu Gopło Kruszwica Stefana Janeczka napływają podziękowania i gratulacje za organizację młodzieżowych mistrzostw Europy. List z podziękowaniami nadszedł z Rady FISASzanowny Panie Janeczek, W imieniu Rady FISA, chciałbym...

W oczekiwaniu na start
20 wrz 2017
- Jest ciężko, szczególnie po treningach, ale trzeba przyzwyczajać się. Jeszcze czasem niektórzy budzą się za wcześnie, ale powoli aklimatyzujemy i dostosowujemy się do nowych warunków - mówi trener kadry wioseł krótkich Aleksander Wojc...

 

Nadchodzące zawody
(kalendarz)

24.09-01.10 Mistrzostwa Świata Seniorów
Sarasota (USA)
07-08.10 Puchar Bałtyku
Brześć (Białoruś)
07.10 Otwarte Mistrzostwa Miasta Poznania
Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików
Poznań
14.10 Warszawskie Akademickie Regaty Wioślarskie
Warsaw River Race
Warszawa
24.09-01.10
Mistrzostwa Świata Seniorów
Sarasota (USA)
07-08.10
Puchar Bałtyku
Brześć (Białoruś)
07.10
Otwarte Mistrzostwa Miasta Poznania
Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików
Poznań
14.10
Warszawskie Akademickie Regaty Wioślarskie
Warsaw River Race
Warszawa

Zobacz wszystkie zawody